Četrtek,
26. 1. 2012,
12.49

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 1. 2012, 12.49

8 let, 9 mesecev

V Črno na Koroškem, kjer se gradijo gradovi kralja Matjaža

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V ljubki koroški vasici vabijo na tradicionalno prireditev Gradovi kralja Matjaža, ki letos praznuje svojih 20 let in se več kot prepričljivo vrisuje na zemljevid največjih zimskih dogodkov pri nas.

Prireditev bo potekala do nedelje, začela se bo s petkovim nočnim slalomom ob soju bakel za pokal kralja Matjaža in se nadaljevala s pestrim sobotno-nedeljskim programom.

Zakaj tja? Gradovi kralja Matjaža so zadosten razlog, da obiščete Črno na Koroškem, slikovita vasica pa vse leto ponuja dovolj, da navduši radovedne obiskovalce, saj jo odlikujejo številne naravne zanimivosti in bogata kulturno-zgodovinska dediščina. V njej je rudarski muzej Črna, vklesan naravnost v skalo sredi vaškega trga, v prostorih stare pošte pa si lahko ogledate etnološko zbirko Črna, v kateri so razstavljeni eksponati iz 19. in 20. stoletja, ki prikazujejo življenje in delo domačinov tistega časa. Med naravnimi znamenitostmi izstopa Najevska lipa, mati vseh slovenskih lip, stara več kot 770 let.

V okolici Črne se dvigujejo vrhovi Pece, Raduhe, Olševe in Smrekovca, ki jih obdajajo s številnimi gozdnimi cestami in potkami prepredeni gozdovi, zato se je tu razvil prvi gorski kolesarski park v Sloveniji, prav tako pa se Črna lahko pohvali z razvito infrastrukturo za šport in rekreacijo. Spomnimo tudi na Maraton kralja Matjaža, ki poteka poleti in je izjemno priljubljen med rekreativci. Mimogrede, tudi trenutni ponos slovenskega ženskega smučanja, Tina Maze, je Črnjanka, ki je svoje prve smučarske izkušnje nabirala na okoliških pobočjih.

Zakaj zdaj? Ker se gradijo sneženi gradovi kralja Matjaža, ki so v dvajsetih letih postali ena od najbolj priljubljenih zimskih prireditev v Sloveniji, skupine graditeljev pa prihajajo tudi iz sosednjih dežel – kar 1074 gradov je bilo že zgrajenih v teh letih, ogledalo si jih je več kot 10.000 obiskovalcev. Osrednja točka prireditve je res gradnja in podelitev nagrad za gradove, vendar pester spremljevalni program ponuja obiskovalcem še veliko razlogov za veselje, kot so prihod kralja Matjaža, kronanje njegove Alenčice, prižiganj bakel in kresov, ki svoj vrhunec dosežejo v soboto ob 17. uri, ko je na vrsti slavnostna razglasitev zmagovalcev. Nedelje so namenjene družinam in otrokom, poskrbljeno je za zanimive otroške igre, lutkovne predstave, iskanje skritega zaklada, gradnjo in barvanje snežnih skulptur, možnost jahanja ...

Kaj pojesti? Da bi na prireditvi ostali lačni in žejni, se ne gre bati, če pa bi se radi razvajali še kako drugače, lahko obiščete kakšno od gostišč, ki poleg domačih specialitet ponujajo tudi prenočišča in so idealna izhodiščna točka za pohode na okoliške vršace (Gostišče pri Mojci), nekatera pa se lahko pohvalijo tudi z bolj izdelano dodatno ponudbo, kot je srečanje z gozdnim možem, obisk jamskega škrata, jahanje ... (Gostišče pri Matjažu).