Četrtek,
15. 1. 2015,
15.59

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

prevozi

Četrtek, 15. 1. 2015, 15.59

7 let, 1 mesec

Namesto na avtobus skočite v avto z neznancem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Carpooling oziroma sopotništvo je tudi pri nas vse bolj priljubljena alternativa javnemu prevozu.

Čez lužo so deljeni prevozi postali priljubljeni v sedemdesetih letih 20. stoletja, ko so zaradi krize v naftni industriji cene goriva narasle. Bolj varčno rabo avtomobilov pa je iz teh in ekoloških razlogov spodbujala tudi država. Danes so življenjski stroški vključno s cenami goriva vse višji, zato ni smotrno, da se v avtomobilu vozimo sami. S tem, ko prevoz ponudimo še komu, si stroške poti zmanjšamo, olajšamo potovanje sebi in drugim, se vozimo v družbi ter hkrati prispevamo k čistejšemu okolju.

Po prevozih včasih povpraševali študentje, danes je priljubljen tudi med popotniki V Sloveniji je ledino na področju carpoolinga orala spletna stran prevoz.org, ki so jo oblikovali nekdanji študentje računalništva in družboslovja. Pred leti preprostega načina za koordinacijo prevozov študentov znotraj države ni bilo, zato so se projekta lotili sami.

"Prevoz.org je oglasna deska, kjer lahko vozniki, ki že načrtujejo svojo pot, objavijo, da imajo prost sedež, in ga s tem ponudijo 'štoparju', ki bi v tistem času želel iti na isto pot," koncept spletne strani opisuje član ekipe Jure Čuhalev.

Spletno stran mesečno uporablja nekaj tisoč uporabnikov, ki med prednosti takšnih prevozov prištevajo predvsem časovno fleksibilnost. Vedno več je tudi ponudnikov mednarodnih prevozov, zato je carpooling postal tudi popotniška izbira za cenejša potovanja, dodaja Čuhalev.

Največ povpraševanja za dnevne prevoze med Mariborom in Ljubljano Skoraj tretjina ponujenih poti je v tujino ali iz tujine, pravi Sašo Papp, soustanovitelj platforme MojRajd, ki deluje šele nekaj tednov, v tem času pa je zbrala že več kot tisoč uporabnikov.

Čez božično-novoletne praznike je prevoz iskalo tudi veliko rojakov, ki živijo v Nemčiji in Avstriji in so iskali prevoz domov, beležijo pa tudi ponudbe prevoza na Dunaj, v Budimpešto, Zagreb, Benetke, na letališča v okolici. "Vedno več pa je ponudbe in povpraševanja za prevoze med Mariborom in Ljubljano, kjer je največ dnevne migracije," dodaja Papp.

Platforma, ki stavi na osebni pristop Njihov sistem se od sorodnih razlikuje po tem, da ponudniki prevozov niso predstavljeni le s telefonskimi številkami, ampak imajo ustvarjen svoj profil z imenom in priimkom, fotografijo, uporabniki pa se lahko med seboj ocenjujejo in delijo svoje izkušnje.

Voznik Gašper: Navada, ki je ostala še iz študentskih dni Že nekaj let pa prevoze ponuja 30-letni Gašper, ki je prve sopotnike iskal med študijem, ko je še živel doma, v Kobaridu, študiral pa v Ljubljani. Ker so prometne povezave med Kobaridom in Ljubljano precej slabe in drage, je bil njegov avtomobil poln vsako nedeljo in vsak petek popoldne. "Stroški prevoza so se tako za vse vsaj prepolovili, v primerjavi z avtobusno vozovnico ali stroški goriva, ki bi jih sicer kril sam."

Čeprav danes živi in dela v Ljubljani, je njegova študentska navada ostala. "Kadar se za konec tedna odpravim na Primorsko, vedno ponudim prevoz."

V Berlin za 50 evrov Študentka Maja med prednosti tovrstnih prevozov prišteva deljene in s tem manjše stroške, hitrost potovanja (običajno si z avtomobilom na cilju prej kot pa z avtobusom), pa tudi večjo fleksibilnost, saj so postanki na poti lažji.

"S prevozi sem šla v Berlin za 50 evrov v eno smer. Izkušnja je bila super, saj smo se s preostalimi potniki zelo ujeli in smo v stiku še danes. Voznik me je pobral na domu in v Berlinu pripeljal do lokacije, kjer sem prebivala," opisuje pot v tujino in dodaja, da je veliko odvisno od dogovora z voznikom.

Prevoznika oceni na podlagi telefonskega pogovora 24-letnica negativnih izkušenj s tovrstnimi prevozi nima, kljub temu pa priznava, da pomisleki obstajajo, "saj navsezadnje nikoli ne veš, v čigav avto se boš usedel". Svojega prevoznika moraš oceniti na podlagi telefonskega pogovora. Bolj kot tega, da bi jo kdo ugrabil ali okradel, jo je strah tega, da bi bil voznik nezanesljiv.

Tistim, ki jih je vožnje z neznanci strah, pa Maja svetuje, da pred potjo fotografirajo avtomobil in registrsko tablico in fotografijo pošljejo bližnjim ali prijateljem.