Petek, 25. 9. 2015, 15.32
8 let, 8 mesecev
Čeprav je ljubek, vsaka otrokova fotografija ne spada na Facebook
Si predstavljate, da je nekje na spletu mogoče izslediti vaše otroške fotografije, od pihanja prve svečke, do kopanja v domači kadi in lulanja na kahlici?
Veliko današnjih otrok se bo, ko bodo nekoliko starejši, spopadlo s takšno spletno zgodovino. Med starši je namreč postala prava moda, da skoraj vsak trenutek odraščanja svojih ljubih otrok delijo s prijatelji, znanci ali celo neznanci na različnih socialnih omrežjih.
"Starši so glede tega, kaj je za njihovega otroka primerno, tudi precej občutljivi in ne želijo, da bi jim kdo, po domače povedano, solil pamet," pravi Ajda Petek iz Centra za varnejši internet.
Vseeno pa priporoča, da starši dobro premislijo, katere fotografije spadajo na splet in katere so morda primerne zgolj za domači album, ki ga bodo pokazali le tistim, ki jih bodo obiskali.
"Marsikatera fotografija se nam zdi zelo prisrčna, ko sedi na kahlici ipd. Vendar pomislimo, da otroku, ko bo starejši, morda to ne bo všeč, in da bi se mu lahko sovrstniki zaradi tega posmehovali," opozarja Petkova.
Pri Centru za varnejši internet je v okviru projekta Spletno oko namreč mogoče anonimno prijaviti nelegalne vsebine, med katere spadajo tudi posnetki spolne zlorabe otroka. Kot navaja Petkova, so v okviru tega policiji posredovali tudi fotografije, ki v družinskem albumu ne bi nikogar zmotile, ker pa so se pojavile na spletu, se nekomu niso zdele najprimernejše.
Ko pa je enkrat podana ocena, da so otroci ogroženi, se lahko oziroma se mora vmešati država s svojim aparatom in jih zaščititi, dodajajo pri Varuhu človekovih pravic.
Ta znanec je bil nekdo, ki ga je mati nevede nekoč sprejela za "prijatelja" in tako tudi z njim delila odraščanje svoje hčerke, ni se pa zavedala, da je ta isti človek preprodajalec otrok.
Naj bo zgodba resnična ali ne, vsekakor z objavami fotografij in informacij, kdaj vaš otrok praznuje, kje se zadržuje, katero šolo obiskuje, lahko ogrozite njegovo varnost.
"Pri objavah takih informacij bi morali biti starši skrajno previdni in se zavedati, da vse te fotografije lahko vidi širok krog ljudi, za katere niti ne vemo, kdo in kaj so ter kakšen namene imajo," opozarja Petkova.
Še bolj neprimerno je – kar se tudi že pojavlja – da starši otroku celo ustvarijo svoj profil. Tehnično je to kraja identitete, saj starši objavljajo v imenu nekoga drugega, opozarja Petkova in dodaja, da so socialna omrežja tako ali tako omejena na starost nad 13 let.
"To sicer seveda še ni enako, kot če so fotografije shranjene v domačem albumu, je pa zagotovo bolje, da jih zaščitimo in prijateljem obvezno naročimo, naj jih ne delijo naprej na svojih profilih," še pravi Petkova.