Torek, 5. 2. 2013, 20.09
9 let
Uroš Lehner: Ne prenesem sleparjenja s Photoshopom

Uroš je mislil, da bo znanstvenik in je po srednji šoli eno leto študiral na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, smer Biologija, ter nekaj let na Tehniški fakulteti v Mariboru na računalništvu in informatiki. Risanje in fotografija sta bila z njim od nekdaj in nekako si ni predstavljal, da bo lahko kdaj služil denar s to svojo ljubeznijo.
V študijskem času je bilo nekaj let v "prostem teku", rojstvo prvega otroka pa ga je prisililo k streznitvi – kot fotostavec je začel delati v eni večjih mariborskih tiskarn. Tam je spoznal osnove tiskanja, ki ga je zelo navdušilo: "Vohaš barvo, čutiš papir. Noro. A meni je bilo sčasoma to premalo, saj sem želel ustvarjati." S tem pa je postal zelo zaznamovan v razmišljanju o digitalnem svetu in o svojih željah: "Želim si, da bi imel ali uporabljal star tiskarski stroj. Imel bi malo delavnico, sitotisk, fine, stare ročne stvari. Žal je edina možnost ta, da se povežeš z neko inštitucijo, ker se sicer finančno ne izide, sploh dandanes, ko je vse digitalno predvsem zato, ker mora biti narejeno takoj zdaj."
Da, Uroš je nostalgik, romantik, zato tudi obožuje sodelovanje z muzejem Narodne osvoboditve Maribor, kjer je vedno delal s starimi stvari. Prva večja razstava, ki jo je sam zasnoval in postavil, je razstava Muzej spominov. "To je bil odličen odraz mene samega. Žive barve. Polno stvari, že skoraj preveč, na prvi pogled vse neurejeno in že skoraj natlačeno. Vsepovsod nekaj. Hotel sem narediti domačnost in vzbuditi radovednost, saj sem tudi sam zelo radoveden. Veliko sebe daš v takšno delo in mislim, da se to potem tudi čuti, ko zadeva stoji in je na odprtju polno obiskovalcev, ti pa stojiš v kotu in opazuješ zadovoljne obraze ljudi, ki hodijo po razstavi."
Žal se je ta pravljica končala. Uroš se je spominja s slabimi občutki in tudi kančkom jeze. "V Mariboru ni bilo presežkov, sreča je, da so sploh izpeljali projekt brez večjih škandalov. Žal so ubili prvotno zgodbo, nove pa niso naredili uspešno. Saj stvar brez smiselne zgodbe in povezave ne more teči. Če nima smisla, potem ne more uspeti. Mogoče res samo odstraniš slogan čista energija, ampak v resnici prekineš povezavo s celotno zgodbo, ki je stala za tem. In ta zgodba je upravičevala logo na idejni ravni."
Na povabilo založbe Pivec je ilustriral tudi knjigo za otroke. A ilustracija otroških knjig je spet nekaj drugega in velik izziv za avtorja, ki ne ustreza normam ljubkih ilustracij. Avtorici knjige so bile njegove jasne, močne, zabavne ilustracije tovornjakov zelo všeč in tudi mladim bralcem so. "Jaz vse narišem na roko, odtisnem, režem, ne prenesem sleparjenja s Photoshopom. Prava stvar je vedno boljša. Tekst na roko napisan je boljši. Izrezati na roko, če je treba. Narišem na roko in potem sestavim s pomočjo računalnika."
Uroš najraje ustvarja v domačem dopoldanskem miru, s svojo izbrano glasbo v ozadju in risarskimi pripomočki pri roki. Včasih je ustvarjalni prostor za mizo, drugič na postelji, tretjič pri kuhanju kosila za njegove tri punce. Kjerkoli, samo da je ustvarjalno razdejanje. "Ustvarjalno razdejanje je tako ali tako vedno okrog mene (nasmeh). Pomembni sta glasba – Nick Cave in britanske indie skupine – in kava. Fetiš imam na svinčnike, flomastre, nalivna peresa in japonske flomastre."
A ob ponavljanju dela je sledilo vprašanje, zakaj ne gre iz Maribora, saj drugje ni njegovih plakatov in umetnin. "Ja, saj vem. Sem zapečkar, zato se raje držim Maribora in varnega mehurčka."