Petek, 9. 10. 2015, 16.24
5 let, 5 mesecev
Se ministrstvo za kulturo zaveda, da Miha Turšič misli skrajno resno?
Zato soustanovitelj Kulturnega središča evropskih vesoljskih tehnologij (KSEVT) v Vitanju in do nedavnega tudi direktor zavoda – s tega mesta je odstopil dan pred začetkom gladovne stavke (29. septembra) – Miha Turšič nadaljuje protest.
"Po eni strani sem žalosten, po drugi vesel, da je vse, kar sem rekel na začetku gladovne stavke, res. To, kar se nam je v tem letu dogajalo (v KSEVT, op. a.), je zdaj postalo več kot očitno. Vse to birokratsko politikanstvo, ignoranca in pomanjkanja dialoga. Vse, kar ministrstvo naredi, to odraža. Žal mi je, da imamo takšne upravljavce," pravi.
Druga zahteva je, da se občinski javni zavod KSEVT preoblikuje v funkcionalno nacionalno institucijo. "Občinski zavod je bil ustanovljen zgolj zato, ker je prejšnje ministrstvo ugotovilo, da lahko financira programe kulturalizacije vesolja s pomočjo 67. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (ZUJIK). Ta zavod se v letošnjem letu ni uporabljal za omogočanje kulturalizacije vesolja, temveč za birokratsko politikantstvo. Za spotikanje in manipulacije. Za pogojevanje, kdo lahko dela pri nas in kdo ne. Vse, kar se je zgodilo pri nas, jih je motilo."
"Na ministrstvu za kulturo obstaja direktorat za ustvarjalnost. Zato menim, da lahko to ustvarjalnost uporabijo za izpolnjevanje tretje zahteve, s katero se strinjajo," pravi Turšič. In ta je, da se delež državnega proračuna za kulturo poviša na dva odstotka. Za začetek je potek in način uresničenja te zahteve lahko na papirju.
Pri tem je tudi opozoril: "S primerom, ki sem ga izpostavil z gladovno stavko, bi omenil predvsem zastarelo razumevanje umetnosti in kulture na ministrstvu za kulturo. Kot da še vedno živimo v času avstro-ogrske družbe, ne pa v 21. stoletju, ko poznamo popolnoma nove kulturne prakse, povezovanje z znanostjo, industrijo oz. podjetji, izobraževanjem, javnimi službami in veliko drugega. Družba, ki živi v času, mora ta čas tudi razumeti in distribucija razumevanja se omogoča zgolj skozi umetniško produkcijo in kulturne prakse. Ministrstvo za kulturo tako nosi odgovornost, da se slovenska družba ne razvija in zaostaja za naprednimi družbami, kar pa se posledično pozna tudi na gospodarski kulturi, ki je tako zelo čislana."
Najprej so sicer aktivirali "plačance negativnega političnega marketinga, ki so z antikulturnimi in nizkotnimi floskulami poskušali nevtralizirati mojo odločitev," je pred dnevi za Planet Siol.net izjavil Turšič. Nato je sledilo "nadaljevanje dozdajšnjega kriminaliziranja in poniževanja, kar sem v resnici tudi pričakoval – nič novega, to doživljam že vse leto". To se nanaša predvsem na prvo Turšičevo zahtevo.
Na današnji novinarski konferenci pa je povedal: "Ministrstvo za kulturo se zapleta v svoje lastne besede. Od tega, da se spreneveda s preverjanji na ministrstvu za finance, za katerega dobro vedo, da so ga že opravili že pred meseci, zdaj pa sporočajo, da ga bodo šele zdaj. V določenih medijih se pojavljajo tudi objave številk, v katerih se vidi, da na ministrstvu v sporne medije posreduje podatke, s katerimi želi manipulirati, kaj smo počeli v KSEVT. Želi problematizirati naše poslovanje."
Pri tem se lahko navežemo na uvodne Krpanove besede z današnjega dogodka za medije in širšo javnost, ko je poudaril, da se po desetih dneh gladovne stavke na nek način končuje prva faza, ki je bila namenjena mogoči elegantni rešitvi. "Da bi torej tisti, ki so za to odgovorni in pristojni, brez večjih bolečin ponudili rešitve," še pravi Krpan. Vendar se to ni zgodilo, zato se je začela druga faza protesta, s katero želijo nagovoriti čim več ljudi in sprožiti množičnejši odziv.
Na sejo je povabil tudi kabinet vlade, predsednika DZ in državnega sveta ter nekdanje ministre za kulturo, ki so podprli kulturni center. Turšiča je zato pozval, naj vsaj do takrat prekine stavko, da bo lahko na srečanju "povedal vse tisto, kar je treba povedati ". A stavkajoči je ostal pri svoji odločitvi, saj so njegove zahteve tri. "Zelo vesel sem, da se premikajo zadeve glede druge zahteve in da stvari rešuje še kdo zunaj ministrstva. A dejstvo je, da se prva in tretja točka neposredno nanašata na ministrstvi. Ker ti delata škodo, stavke ne moremo prekiniti."
Čas za rešitve je omejen, saj bo z vsakim dnem gladovne stavke zdravstveno stanje Mihe Turšiča bolj resno in kritično, tako kot so kritične razmere za kulturo v naši državi.