Ob slovenskem kulturnem prazniku svoja vrata brezplačno odprejo številne kulturne ustanove in hrami umetnosti. Pripravili smo izbor dogodkov, s katerimi si lahko popestrite praznično nedeljo.
Kulturni praznik v Sloveniji praznujemo 8. februarja, na datum smrti za mnoge največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna. Na ta dan številni muzeji, galerije, gledališča in drugi hrami umetnosti ter kulture svoja vrata za obiskovalce, željne umetnosti, odprejo brezplačno.
Podrobnejše programe ob kulturnem prazniku lahko najdete na spletnih straneh posameznih ustanov, za vas pa smo pripravili izbor desetih dogodkov oziroma razstav, ki si jih velja ogledati.
Prešernov smenj v Kranju
Kje: v središču Kranja
Kaj: Že trinajstič zapored bo Kranj zaživel v času Franceta Prešerna. Prešernov smenj namreč obiskovalce popelje skozi Kranj, kakršen je bil v 19. stoletju. Obetajo se sejem domače in umetnostne obrti ter starin, tradicionalne recitacije Prešernovih pesmi, nastopi pevskih zborov in kulturnih skupin …
Prešernov dan v Narodni galeriji
Kje: Narodna galerija, Prešernova 24, Ljubljana
Kaj: V Narodni galeriji so ob kulturnem prazniku ob brezplačnem ogledu razstav pripravili pester kulturni program. Ob 9. uri bodo v vhodni avli z Zdravljico nastopili učenci Glasbene šole Franca Šturma, glasbeni program se bo nadaljeval do 10. ure. Na razstavišču Z Jurijem v Normandijo se lahko otroci igrajo umetnostne detektive, sestavljajo sestavljanko Normandije. Ob 16. uri bo v galeriji nastopil umetnik Andrej Rozman - Roza, ki se bo na svojstven način sprehodil od Urške do Hlapca Jerneja.
Živela evolucija – interaktivna predstavitev razvoja življenja na Zemlji
Kje: Prirodoslovni muzej, Prešernova 20, Ljubljana
Kaj: Interaktivna razstava z nazornimi računalniškimi animacijami prikazuje razvoj modrega planeta in življenja na njem. Razstava je primerna tudi za otroke, ki jih očara model dinozavra v naravni velikosti.
Med naravo in kulturo – zakladnica slovenske in zunajevropske dediščine vsakdana in praznika
Kje: Etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana
Kaj: Stalna razstava z več kot 3.000 razstavljenimi predmeti, ki pripovedujejo zgodbe o življenju naših prednikov.
Tribuna: lep časopis (2009–2015)
Kje: avditorij Moderne galerije, Cankarjeva 15, Ljubljana
razstava ob obletnici časopisa Tribuna
Prešernov dan v UGM Maribor
Kje: Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
Kaj: Brezplačen ogled fotografske razstave Svetloba kot barva (strokovni vodstvi ob 10. in 16. uri) ter znižane cene publikacij.
Tisoč odtenkov glasbe v Slovenski filharmoniji
Kje: Slovenska filharmonija, Kongresni trg 10, Ljubljana
Kaj: Tradicionalni tolkalni koncert skupine Slovenski tolkalni projekt z gosti. Prvi koncert ob 10., drugi ob 14. uri.
Kulturni praznik v Muzeju novejše zgodovine Celje
Kje: Muzej novejše zgodovine Celje, Prešernova ulica 17, Celje
Kaj: Prešeren za otroke (ob 10. uri), Odprti oder (ob 11. uri), predstavitev življenja in dela častne meščanke Celja Darinke Pavletič Lorenčak (ob 17. uri). Na ogled so še razstava Srčni pozdrav z bojniga polja: Prva svetovna vojna in njen odmev na Celjskem, stalna razstava Živeti v Celju ter druge.
Take vojne si nismo predstavljali …
Kje: Muzej novejše zgodovine Slovenije, Celovška cesta 23, Ljubljana
Kaj: Razstava ob stoletnici začetka prve svetovne vojne poskuša naslikati in ujeti težo časa med letoma 1914 in 1918 ter prek ljudi posredovati zgodbe, ki jih je pisalo življenje med vojno.
Dan odprtih vrat v Mestnem muzeju Ljubljana
Kje: Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana
Kaj: Razstava Emona: mesto v imperiju predstavlja Ljubljano v času Rimskega imperija, v razstavi Adijo, tovarna lahko spoznamo zgodbe desetih propadlih ljubljanskih tovarn, razstava Obrazi Ljubljane predstavlja slovensko prestolnico kot raznolik življenjski prostor, na ogled pa so tudi čipke v razstavi Bogastvo in raznolikost klekljanih čipk na Slovenskem.