Torek,
12. 11. 2013,
10.51

Osveženo pred

6 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Justin Bieber ulična umetnost grafiti

Torek, 12. 11. 2013, 10.51

6 let, 8 mesecev

Bieber sprožil grafitarsko revolucijo v Kolumbiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Justin Bieber je s svojim grafitarskim podvigom v kolumbijski Bogoti, med katerim so ga celo varovali policisti, sprožil razpravo o tej kriminalizirani umetniški zvrsti.

Sprva je mladi pevec razburil Kolumbijce, saj so tamkajšnji mediji predvajali posnetke njegovega grafitarskega udejstvovanja na območju mesta, kjer so grafiti prepovedani, a njegovo risanje lista marihuane in kanadske zastave so tokrat varovali policisti.

Podoba bogatega zvezdnika, ki si lahko privošči tudi kršenje zakonov z varovanjem policije, je številne še toliko bolj zmotila, ker so avgusta 2011 v podobni ulici policisti ustrelili 16-letnega Diega Feliceja Becerra. Obdukcija mladega grafitarja, ki so ga zalotili med kršenjem zakona, je pokazala, da so ga policisti ustrelili v zatilje s kratke razdalje.

A škandal so kmalu prepoznali kot priložnost, saj če oblasti slikanje grafitov dovolijo kanadskemu zvezdniku, ga morajo dovoliti tudi preostalim državljanom. Vodja kolumbijske policije, general Rodolfo Palomino, je tako po številnih javnih pritiskih v izjavi za javnost dejal, da so grafiti umetnost, ki izraža čustva in motivacijo, ter da se morata družba in policija razvijati tudi v tej smeri.

Po Justinu Bieberju je ulice Bogote preplavilo vsaj 300 uličnih umetnikov, ki so na istem območju kot Bieber v 24 urah naslikali več kot 700 grafitov. Bieberjeva muha se je tako kmalu spremenila v pravo grafitarsko revolucijo, saj so se grafiti po Bogoti razširili tudi po drugih kolumbijskih mestih, poroča Huffington Post, med drugim v mestu Medellin, kjer je glavno ulico zasedlo 70 uličnih umetnikov, ter v Caliju, mestu z eno od najvišjih stopenj nasilja. V omenjenih mestih je grafitarje sicer opozarjala policija in jim grozila z zaplembo razpršil, a ko so jih grafitarji opomnili, da so isto dovolili Bieberju in ga pri tem celo varovali, se je policija umaknila, po nekaterih govoricah pa naj bi posamezni policisti celo pomagali pri ustvarjanju.

Ulične umetnike v Bogoti so med ustvarjanjem obiskali tudi starši umorjenega grafitarja.