Torek, 3. 1. 2017, 23.59
9 mesecev, 2 tedna
Zaljubljeni od prvega grižljaja oziroma požirka dalje
Kako sestaviti januarski jedilnik, da bomo fit in polni energije? Na policah z bio živili je toliko okusnih in polnovrednih sezonskih dobrot, da bomo z lahkoto poskrbeli za lahke obroke in tako dobili nov zagon dobrega počutja.
Po celem mesecu družabnega razdajanja in predajanja slastnim prigrizkom si januarja končno lahko vzamemo več časa zase, za pripravo lahkih obrokov in za uživanje v drugačnih napitkih, kot smo jih bili vajeni decembra. Poleg tega pa ne smemo pozabiti na blagodejne masaže ter druge lepotne tretmaje in telesno aktivnost, ki nam lahko pomagajo odplakniti strupe iz telesa.
Kaj sezonskega ponuja januar?
Če smo se zaobljubili, da bomo januarja vsaj poskušali jesti bolj polnovredno in manj predelano hrano, se lahko razveselimo novice, da nas bodo dobavitelji in proizvajalci ekoloških ter bio živil pri tem podprli.
Januarja je kljub zimskim razmeram na vrtu na voljo veliko sezonske zelenjave, kot so zimske buče, krompir, cvetača, brokoli, brstični ohrovt, pastinak, repa, koromač, por in korenje. Iz njih lahko pripravimo čudovite juhe, priloge in samostojne jedi. Zima je tudi sezona lososa in drugih rib.
Tudi sadni užitki so pozimi zagotovljeni, saj nas navdušujejo jabolka vseh vrst, sočne pomaranče, mandarine, klementine, grenivke, kiviji in granatna jabolka. Če ta živila poiščemo med bio ponudbo, pa smo sploh lahko prepričani, da bomo veliko naredili za svoje dobro počutje.
Do razstrupljanja prijazne jedi
Januarska kuhinja naj postane poklon nepredelani hrani iz integrirane pridelave, za katero si moramo prizadevati, da bi postala stalnica naših jedilnikov.
Poskusite katerega od receptov, v katere se boste zaljubili že ob prvem grižljaju.
Namesto kave
Nihče ne pravi, da januarja ne bomo pili kave, a sem ter tja kakšno vseeno lahko zamenjamo za do telesa prijaznejši naravni sok iz svežega sadja. Predlagamo svež, rahlo oster smuti iz enega korenja, dveh klementin, malce ingverja in polovice majhnega ananasa. Ta napitek vam bo dal dovolj energije za uspešen začetek delovnega dne.
Slastna in preprosta juha s pastinakom
1 sesekljana čebula
2 sesekljana pora
2 sesekljani stebli zelene
1 strok česna
4 srednje veliki sesekljani pastinaki
2 cm sesekljanega ingverja
pol limone
liter in pol jušne osnove
žlica ali dve kisle smetane
žlica sesekljanega peteršilja ali drobnjaka
Olje segrejemo in dodamo čebulo, por, zeleno, pastinak in ingver ter kuhamo pet minut. Prilijemo jušno osnovo, dodamo limono ter segrejemo do vretja in kuhamo še približno 20 minut. Odstavimo lonec in malce ohladimo. Limono odstranimo in pretlačimo juho.
Primešamo smetano ter začinimo s soljo in poprom, potresemo z drobnjakom oziroma peteršiljem.
Pita iz maslene buče
srednje velika maslena ali druga zimska buča
30 g masla
žlica olivnega olja
1 strok česna
1 sesekljana čebula
1 sesekljano steblo zelene
narezana paprika
2 narezana korenčka
četrt kilograma mlete govedine
150 ml jušne osnove
1 pločevinka paradižnika v koščkih
lovorov list
šopek rožmarina, peteršilja in majarona
Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Bučo narežemo na kocke in jo stresemo v pekač ter pokapljamo z oljem. Posolimo in popramo ter pečemo približno 25 minut v pečici. Pretlačimo skupaj s krompirjem.
Medtem v ponvi na olju prepražimo meso, dodamo česen, čebulo, korenje, papriko in zeleno ter pražimo približno 10 minut. Dodamo govedino in dobro prepražimo. Prilijemo paradižnik, dodamo lovorov list, jušno osnovo in začimbe.
Mesni nadev stresemo v posodo za pite, nanj pa naložimo prepečeno bučo. Pito pečemo še dodatnih 20 minut.
Polnovredna pisana solata
avokado
skodelica kuhane kvinoje
mandlji
narezano jabolko
filirani pomarančni in mandarinovi krhlji
mlada špinača
zelena solata
lanena in sezamova semena
semena čija
Sestavine operemo, narežemo in začinimo ter posujemo s semeni in mandlji.
Čokoladno-kikirikijeve ovsene kroglice
skodelica ovsenih kosmičev
četrt skodelice medu ali agavinega oziroma javorjevega sirupa
četrt skodelice kikirikijevega masla
dve jedilni žlici kakava
Premešamo vse sestavine in jih oblikujemo v kroglice. Dobro ohladimo, da se okusi povežejo ter ponudimo. Če je masa presuha, dodajmo še malo medu.
Januar: mesec dobrega počutja
Shrambo napolnimo s polnovrednimi živili. Na prodajnih policah v Sparu je mogoče najti bogato izbiro bio živil – sadja, oreščkov, pijač, žit in zelenjave.
- Januar naj bo mesec brez alkohola, da si bodo jetra lahko opomogla od težke hrane in preveč pijače.
- Pijmo dovolj vode, ki poskrbi za odvajanje strupov.
- Izberimo pravo telesno vadbo zase. Pol ure gibanja najmanj petkrat tedensko je najboljši način, da prečistimo telo. Če je naša vadba izjemno naporna, temu prilagodimo vnos hranil v telo, ki bo potrebovalo več energije.
- Zmanjšajmo vnos sladkorja, ki se nahaja v sladicah in drugi predelani hrani, kot so različne omake, pijače in peciva. Namesto sladkarij raje uživajmo jabolčne krhlje ali drugo suho sadje, jagodičevje, med in cimet.
- Bistvo dobrega počutja je uravnotežena prehrana, ki vsebuje tudi dobre maščobe. Pretlačenemu avokadu na prepečenem črnem kruhu se ne bomo mogli upreti niti februarja.