Ponedeljek,
6. 11. 2017,
10.37

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Oglasno sporočilo

Natisni članek

Natisni članek

vino vinoteka PR članek

Ponedeljek, 6. 11. 2017, 10.37

7 let, 1 mesec

Vinski turizem v Vipavski dolini vedno bolj navdušuje

Oglasno sporočilo

Winestronaut, Vinoteka Faladur, Agencija Wajdušna ter vinska klet Lepa Vida so nekateri izmed mladih vipavskih navdušencev, ki Vipavsko dolino postavljajo na zemljevid vinskega turizma.

Moderni degustacijski prostori, kjer lahko vinarji sprejmejo tudi večje skupine, so vse pogostejše investicije med vinarji. Pri Lepi Vidi lahko sprejmejo skupine do 25 ljudi. | Foto: Moderni degustacijski prostori, kjer lahko vinarji sprejmejo tudi večje skupine, so vse pogostejše investicije med vinarji. Pri Lepi Vidi lahko sprejmejo skupine do 25 ljudi.

Vipavska dolina je v Sloveniji zagotovo najbolj poznana po burji – močnem vetru, ki v jesenskem času poskrbi, da Vipavci nimajo težav s pometanjem listja. V zadnjih letih pa postaja prepoznavna tudi po vinskem turizmu, ki v Vipavsko dolino pripelje vse več gostov in jih navdušuje z vini in zgodbami vipavskih vinarjev.

Vinarji v Vipavski dolini se vedno bolj zavedajo pomena sprejema gostov v posebej za to namenjenih degustacijskih prostorih, kjer lahko gostom ponudijo avtentično izkušnjo ter jim predstavijo svojo zgodbo in vina.

Tako veliko investirajo v izgradnjo modernih degustacijskih prostorov, saj so le-ti osnova za resno ukvarjanje z vinskim turizmom. Poleg vinarjev pomemben del ponudbe vipavskega vinskega turizma predstavljajo tudi vinoteke in vinski bari, ki so v zadnjih letih začeli z delovanjem v Vipavi, Ajdovščini in Novi Gorici, s čimer združujejo ter nadgrajujejo ponudbo vinskih kleti.

»Posamični vinarji, kot na primer Lepa Vida, imajo jasno vizijo in temu sledijo tako z investicijami kot tudi s svojo ponudbo vin. S takimi vinarji se vinoteke, kot je naš Faladur, lepo dopolnjujemo ter tako našim gostom kakovostno predstavimo širino ponudbe cele Vipavske doline,« pravi Matej Lavrenčič, lastnik in glavni pogon Vinoteke FALADUR v Ajdovščini, ki nudi na pokušino raznorazne dobrote Vipavske doline.

Več kot le prodaja vina

»Cellar door sales« je pojem, ki predstavlja veliko več kot le prodajo vina v vinski kleti. Gre za poslovni model, ki se je razvil v tako imenovanem »novem vinskem svetu«, vinskih deželah, kot so Avstralija, Nova Zelandija, ZDA, Južna Afrika idr.

Vinska klet, ki se odloči za takšno ponudbo, sprejme goste v vinski kleti oziroma v t. i. degustacijski sobi ter jim ponudi svoja vina na pokušino. Običajno, predvsem v manjših, družinskih kleteh, pokušino vodijo člani družine, ki z informacijami in zanimivostmi o pridelavi grozdja in vina obiskovalcem pripravijo izjemno bogato izkušnjo. Ob koncu degustacije imajo obiskovalci možnost, da okušana vina tudi kupijo, kar pa ni obvezno.

Avtentična ponudba je ključ do uspeha

Za zadovoljstvo obiskovalcev sta pomembni celovita ponudba in dobro definirana zgodba vinske kleti. Gostje postajajo namreč vedno bolj »oboroženi« s hitro dostopnimi informacijami preko spleta in so zato vedno bolj zahtevni do gostiteljev. Najprepričljivejše so zgodbe, ki jih posamična vinska klet oblikuje kot odraz okolja, katerega del je. Zato so med gosti iskana in dobrodošla vina, pridelana iz lokalnih sort. Na Vipavskem presenečata vinske turiste avtentični sorti zelen in pinela, velikokrat pa sta v ponudbi prisotni tudi regionalni sorti malvazija in rebula, ki navdušujeta s svojimi unikatnimi lokalnimi značilnostmi. To so vina, ki predvsem tujim gostom predstavljajo eksotičnost in nevsakdanjost in jih radi spoznavajo ter odkrivajo. Po drugi strani pa z mednarodnimi sortami, ki so prav tako prisotne na Vipavskem, v očeh večjih poznavalcev vina vinarji dokazujejo potencial Vipavske doline kot vinske dežele na svetovnem vinskem zemljevidu.

»Zagotovo so lokalne sorte za vinske turiste posebej zanimive zaradi svoje unikatnosti. Vseeno pa bi rekel, da so vrhunska vina oziroma sorte osnova in standard. Na koncu gostom ostaneta v spominu  pristno doživetje in energija, ki se ustvari v dobri družbi z vinarjem in njegovimi zakladi,« pove Matjaž Zgonik, polovica dua WINESTRONAUT, ki organizira vinske »polete« po Vipavski dolini.

Degustacija pri Lepi Vidi je izkušnja, ki nobenega gosta ne pusti hladnega. Pa tudi ne lačnega, kaj šele žejnega.  | Foto: Degustacija pri Lepi Vidi je izkušnja, ki nobenega gosta ne pusti hladnega. Pa tudi ne lačnega, kaj šele žejnega.

Inovativni mladi Vipavci dvigujejo vinski turizem na nov, višji nivo, saj doživljajo organizirane vinske in kulinarične ture na Vipavskem pravi razcvet. Različni ponudniki, kot sta recimo Winestronaut ali agencija Wajdušna, vino in kulinariko ponujajo kot »rdečo nit« svojih novih tur, kjer kot dodatne aktivnosti ponujajo kolesarjenje, plezanje, jadralno padalstvo, jamarstvo in druge, predvsem športne aktivnosti, ki so na voljo v Vipavski dolini. S tem seveda Vipavsko kot destinacijo že predstavljajo širše, vinski turizem pa tako še bolj postaja osnovni gradnik avtentične izkušnje.

Po zgledu t. i. »cellar door« prodaje, ki je prepoznaven poslovni model recimo v Avstraliji, ZDA in Južni Afriki, vinske degustacije in kasneje nakup vina postajajo vse pomembnejši vir prihodka za vipavske vinarje. S tem se veča tudi zavedanje o tem, kaj pomeni navdušiti novega gosta in kako lahko zadovoljen gost postane glasnik in ambasador Vipavske. Lep pokazatelj tega so tudi socialna omrežja, kjer zasledimo veliko pozitivnih mnenj in lepih besed o izkušnjah gostov na Vipavskem.

»Midva sva se nad takim načinom sprejemanja gostov in gradnje vinske izkušnje navdušila v Avstraliji, ki sva jo pred leti obiskala. Največja razlika med najinim pristopom in tistim, ki sva ga doživela tam, je v tem, da degustacijo pri Lepi Vidi vedno vodi eden od naju – vse zgodbe so zato vedno 'iz prve roke',« pojasni Irena Ipavec Geržina, ki skupaj z možem Matijo vodi vinsko klet LEPA VIDA.

Za degustacijo od pet do sedem vzorcev različnih vin si rezervirajte vsaj dve uri časa. Vinska degustacija ni »fast food«. | Foto: Za degustacijo od pet do sedem vzorcev različnih vin si rezervirajte vsaj dve uri časa. Vinska degustacija ni »fast food«.

Nalezljiva strast in iskrenost zgodb vinarjev

Vinar predstavi svojo zgodbo skozi lastne oči – tako, kot jo živi. Osebno, iskreno in z veliko mero strasti. Ko jih obiščete, ne pričakujte pravilne slovenščine, zato naj vas ne bo strah vprašati za razlago, če so vam lokalni izrazi nerazumljivi. Odprtost in iskrenost sta dve odliki mladih navdušencev, ki se trudijo narediti Vipavsko prepoznavno.

Od njih lahko pričakujte, da vas bodo vsak trenutek navduševali nad celotno izkušnjo Vipavske doline. In če jim boste navdušenje vračali, lahko verjamete, da bodo vedno znali najti način, da vas navdušijo še bolj. Ste za sprehod po vinogradu? Bi se radi kobacali v cisterne ali plezali po sodih? Ste mogoče navdušen golfist ali radi prepevate? Vinarji bodo poskrbeli, da bo vaš obisk zabaven in nepozaben. Potrebno je zgolj, da se prepustite njihovi zgodbi in seveda vinom.

Degustacija vin je priložnost za spoznavanje regije, spoznavanje vinarjev, odkrivanje novih okusov ter pristno druženje in sklepanje novih prijateljstev.

»Vipavska dolina ima velik potencial v turizmu. Tukaj vino in kulinarika igrata vodilno vlogo. Ključno je, da znamo goste vedno znova navdušiti z raznolikimi aktivnostmi ter da se v vsakem delu leta na Vipavskem nekaj dogaja. Vse drugače. Vse leto,« pove Jani Peljhan, soustanovitelj agencije WAJDUŠNA, ki skrbi za nepozabne izkušnje v zraku, na kolesu in v vinskih kleteh.

Sprehod skozi vinograde, kobacanje v cisterne, »pitch-anje« golf žogic v sod ali pa prepevanje v kleti so dogodivščine, ki jih lahko doživite. | Foto: Sprehod skozi vinograde, kobacanje v cisterne, »pitch-anje« golf žogic v sod ali pa prepevanje v kleti so dogodivščine, ki jih lahko doživite.

»Prid'te kej mimu!«

Ko se namenite na degustacijo na Vipavsko, vam priporočamo, da si vzamete čas ter da svoj prihod vinarju napoveste vsaj kakšno uro prej, večje skupine pa mogoče kar dan ali dva prej. Večina vinarjev, ki ponuja degustacije vin, ne deluje po principu kmečkega turizma ali gostilne, tako da se njihov obratovalni čas običajno prilagaja napovedanim gostom in nima vnaprej postavljenega urnika. Čeprav je tujih vinskih turistov vedno več, pa ni skrbi, da bi na račun gneče iz Vipavske doline kdaj dobili poziv, da se domači navdušenci oglasite raje kdaj drugič. Ravno nasprotno! V Vipavski dolini ste vedno dobrodošli oziroma kot bi rekli na Vipavskem: »Prid'te kej mimu!«


Nekaj uporabnih kontaktov za vaš izlet na Vipavsko:

Butična vinska klet LEPA VIDA

Na vinske degustacije sprejmejo skupine do 25 gostov. Zaželeno je, da se najavite vsaj kakšno uro ali dve pred prihodom.

spletna stran: http://www.lepavida.wine

elektronska pošta: irena@lepavida.wine

telefon: 041 211 778 (Irena)


Vinoteka in vinski bar FALADUR

V Faladurju so vam na voljo od torka do petka od 10h do 22h, v soboto pa od 9h do 13h. V preostalem času pa je vnaprejšnji dogovor zaželen. Faladur razpolaga tudi z večjim degustacijskim prostorom, kjer organizirajo kulinarične dogodke in lahko gostijo tudi večje skupine.

spletna stran: http://www.faladur.si

elektronska pošta: info@faladur.si

telefon: 040 232 987 (Matej)


WINESTRONAUT

V družbi vinski astronavtov gostje odkrivajo nova obzorja in vinska osončja. Vinske ture organizirajo po dogovoru, tako da je predhodna najava nujna.

spletna stran: http://www.winestronaut.com

elektronska pošta: info@winestronaut.com

telefon: 040 166 042 (Matjaž)


Agencija WAJDUŠNA

Aktivne izlete v kombinaciji z vinskim turizmom organizirajo po dogovoru. Predhodna najava je zato nujna.

spletna stran: http://www.wajdusna.com

elektronska pošta: wajdusna@wajdusna.com

telefon: 041 232 548 (Jani)

Bonton vinske degustacije:

vinoteka Lepa Vida | Foto:

  1. Prepustite se zgodbi, ki jo je zastavila vinska klet, in ne prehitevajte.
  2. Degustacijski vzorec nima mere »en deci« in degustacija ni popivanje. Upoštevajte to.
  3. Prigrizki, ki jih ponudijo ob degustaciji, so znak dobrega gostitelja. Degustacije vina pa ne vzemite kot nadomestilo za kosilo ali večerjo (za ta namen imate v Vipavski dolini veliko izbiro odličnih gostiln!).
  4. Vzemite si čas. 2 do 3 ure za degustacijo 5 do 7 vzorcev vin je ob vseh zgodbah in informacijah, ki vam bi jih radi podali, ravno dovolj.   
  5. Raziskujte in iščite svoj okus. Če pri enem vinarju ne najdete vina po vašem okusu, to še ne pomeni, da njegova vina niso dobra. Morda je vaš okus specifičen.
  6. Če se dogovorite za uro, bodite točni ali pa obvestite vinarja o zamudi. 
  7. Uživajte in – še posebej, če ste se imeli lepo – povejte naprej!