Neža Mrevlje

Torek,
10. 11. 2015,
17.34

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 11. 2015, 17.34

9 let, 2 meseca

Migrante, ki v Skuhni pripravljajo jedi, je v Ljubljano večinoma pripeljala ljubezen

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na Trubarjevi 56 je že dobro leto odprta restavracija Skuhna: svetovna kuhinja po slovensko. Migrante, ki v njej pripravljajo jedi z različnih celin, je sem največkrat pripeljala ljubezen.

Ideja restavracije Skuhna, kjer se vsak dan v tednu zvrstijo jedi z različnih koncev sveta (iz Afrike, Azije in Južne Amerike), iz dežele, od koder prihaja posamezni migrant – kuhar, temeljni na socialnem podjetništvu. Projekt, ki je v Globalu, Zavod za globalno učenje in razvoj projektov, s ciljem, da migrantom pomaga pri vključevanju na trg dela, nastal najprej v obliki cateringov, je lani s svojimi prostori na Trubarjevi postal del stalne ljubljanske kulinarične ponudbe.

Do letošnjega avgusta so za zagon in delovanje mednarodne restavracije prejemali subvencije MDDSZ, zadnje tri mesece pa morajo stati popolnoma na svojih nogah.

Skuhna ne predstavlja le kulinarične obogatitve mesta, ki s tem skozi drobce presega svojo siceršnjo dokaj kulturno in etično homogenost Ljubljane, temveč je projekt v kontekstu svojih zmožnosti tudi eno od pomembnih socialnih sidrišč in izhodišč za migrante pri nas.

Domačinom je tuja kulinarika zanimiva "Vse je nastalo na podlagi opazovanja okoliščin. V Sloveniji so se znašli številni migranti, ki so imeli znanje iz kulinarike in težek dostop do trga dela. Domačinom pa je bila tuja kulinarika zanimiva," izhodišča Skuhne predstavi Teja Kuk, ki je v sodelovanju z Maxom Zimanijem s projektom začela.

"V Skuhno hodijo prebivalci večinske družbe. Med migranti in domačini pa se pletejo prijetne socialne vezi in izkušnje, ki se nadaljujejo tudi v širši družbi," še enega od pomembnih vidikov projekta izpostavi Teja Kuk.

Kdo v Skuhni pripravlja jedi?

Kot pravi Teja Kuk, so v Skuhni večinoma migranti, ki jih je v Slovenijo pripeljala ljubezen. Takšne so njihove izkušnje v Skuhni, kjer skozi "odprti način življenja, s prijetnimi odnosi in komunikacijo gradimo ideje," doda.