Sreda,
27. 2. 2013,
19.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

hrana prihranek hladilnik

Sreda, 27. 2. 2013, 19.47

8 let, 7 mesecev

Kako zmanjšati ostanke hrane?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ste se kdaj vprašali, koliko stane hrana, ki jo vržemo proč? Ste kdaj pomislili, da lahko že z zelo majhnim naporom precej zmanjšamo ostanke hrane in s tem tudi razbremenimo družinski proračun?

Nedvomno je veliko dejavnikov, ki vplivajo na to, koliko hrane ostane v našem hladilniku ali po obroku, a samo mi smo tisti, ki lahko čezmerne ostanke hrane preprečimo, obenem pa prihranimo veliko denarja. Pomembno je, da hrane ne zavržemo, saj je to povsem enako, kot če mečemo stran denar.

Napišite seznam Najbolje bo, da napišete tedenski jedilnik, s katerim boste v vsakem trenutku vedeli, katera živila potrebujete ali, še bolje, katera živila lahko uporabite od prejšnjega dne. Pisanje jedilnika vam bo pomagalo tudi pri hitrejših nakupih. Najpomembnejše je, da pregledate zaloge svojega hladilnika in omar, preden greste v trgovino, in kupite samo tisto, kar manjka, da bo vaš jedilnik mogoče izpeljati.

Držite se seznama Najprej ste naredili seznam, potem pa se ga ne držite. Saj niste resni, kajne? Listek, na katerega ste napisali potrebna živila, vzemite s seboj v trgovino in kupite resnično samo to, kar piše na njem. Naj vas ne zamikajo posebne ponudbe in nikoli ne hodite v trgovino lačni, saj ima lakota velike oči, tako pa boste prišli domov z veliko več izdelki, kot jih resnično potrebujete, zapravili boste več denarja in povečali boste možnosti, da bo več hrane tudi ostalo.

Preverite hladilnik Vaš hladilnik je lahko pravo gojišče bakterij, kar pomeni tudi veliko izgubo denarja. Hladilnik večkrat očistite, saj bo tako hrana v njem dlje časa ostala sveža, poleg tega pa boste prihranili tudi pri porabljeni elektriki. Zelo pomembno je, da preverite kakovost tesnil na vratih hladilnika. Če vanj prihaja topel zrak, bodo vaša živila ostala sveža krajši čas. Hranite jih na temperaturi med 1 in 5 stopinj Celzija in hladilnik naj bo vedno pospravljen.

Ne mečite stran Sadje, ki je ravno začelo postajati mehko in vam morda ni več všeč, je lahko idealno za izdelavo smutijev ali dobrega peciva s sadjem. Mehkejša zelenjava je odlična za kremno juho, poleg tega pa zrelo sadje, ki včasih spremeni barvo, kot na primer banane, še ni za stran. Izkoristite ustvarjalno žilico v kuhinji in se potrudite, da uporabite to, kar imate spravljeno. Enako velja za ostanke sladic, čokolade in drugih živil.

Porabite ostanke Namesto da ostanke odvržete v smeti, pomislite, kaj vse lahko z njimi naredite. Z ostankom pire krompirja lahko naredite dobre svaljke, ostanek piščančjega mesa je dobra osnova za rižoto, preostanek tune iz konzerve pa je osnova za odlično omako k makaronom. Malce kuharskega znanja, malce svežih dodatkov in iz tistega, kar je ostalo, lahko pripravite še en okusen obrok.

Kolobarite Včasih so naši dedki in babice kolobarili na vrtovih in njivah. Kolobarite tudi vi z živili v hladilniku. Starejši izdelki naj bodo bližje vratom, da jih vidite in se spomnite na njih, novejše pomaknimo v ozadje. Ta trik uporabljajo tudi trgovine, da se starejše blago proda pred novejšim. Tako boste zmanjšali tveganje, da bo kakšno živilo zgnilo, ker ga preprosto niste opazili.

Postrezite manj Če boste na krožnike dali manj hrane in posameznikom prepustili izbiro, ali si bodo vzeli jed še enkrat ali ne, boste veliko prihranili. To je sistem, ki ga že dolgo časa uporabljajo hoteli in preverjeno deluje. Vsak naj dobi določeno količino hrane, če pa želi, si jo lahko vedno vzame, ko je krožnik prazen. Večkrat nas izdajo oči, ki so bolj požrešne od našega želodca, in tako bomo namesto ostankov na krožnikih, ki jih ne moremo več porabiti, dobili ostanke v posodah, ki so lahko odličen obrok tudi pozneje.

Kupujte, kar potrebujete Kupujte le nepakirano sadje in zelenjavo, saj lahko tako kupite toliko, kot boste porabili. Enako naj velja tudi pri mesu, salamah, siru in ribah. Kupite toliko, kot želite, in nič več. Prihranek pri takšnem načinu kupovanja je lahko zelo velik.

Uporabite zamrzovalnik Če pojeste malo kruha, potem lahko tistega, ki je odveč, zamrznete. Ko pridete domov, si lahko na hitro odmrznete le nekaj kosov, preostalo pa prihranite za naslednjič. Ko kuhate enolončnico, skuhajte nekoliko več in že kuhano zamrznite za prihodnjič. Tako boste dobili domač, odličen obrok, ki ga lahko hitro pogrejete in pojeste.