Martin Pavčnik

Četrtek,
20. 11. 2014,
6.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Smučarska zveza Slovenije Enzo Smrekar

Četrtek, 20. 11. 2014, 6.19

8 let, 7 mesecev

Smučarski boj za preživetje: v blagajni luknja, trenerji na cesti

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Alpske discipline pod okriljem Smučarske zveze Slovenije so ob začetku nove tekmovalne sezone dokončno izgubile avtonomijo.

Ob novi maratonski seji izvršilnega odbora se je v prostorih Smučarske zveze Slovenije sprožil alarm, ki je na Podutiško ulico v Ljubljani priklical varnostnika. Alarmni sistem namreč predvideva, da po 22. uri pisarne in sejna soba samevajo. Alarm, tokrat v prenesenem pomenu besede, pa se je že pred časom sprožil tudi pri alpskih disciplinah, ki morajo po eni strani odplačevati stare dolgove, obenem pa so v rdeče številke zabredli tudi v tekoči sezoni, deloma zaradi neskladnosti pripravljenih programov z razpoložljivimi sredstvi, deloma zaradi dejstva, da so odgovorni za trženje pri SZS padli na izpitu in izgubili kar štiri velike pokrovitelje.

Patpoložaj z medijskim pingpongom, v katerem vodstvo zveze veleva prilagojene programe v duhu sanacije in rebalansa, vodstvo panoge pa neomajno zahteva dodatna sredstva, sta predsednik zveze Enzo Smrekar in direktor Jurij Žurej presekala že pred tremi tedni, ko sta prek izvršilnega odbora v alpsko druščino poslala posebno delovno skupino, pooblaščeno za pripravo izrednih ukrepov. Ti so na sredini večerno-nočni seji IO SZS prejeli zeleno luč, ki pomeni vidno kleščenje programov, alpske discipline pa so s tem izgubile tudi dobršen del avtonomije znotraj zveze.

Brez novega minusa ne bo šlo

Smučarskim reprezentancam je po novem do konca sezone namenjeno le še 150 tisoč evrov, obenem pa se bodo v kratkem sprožili postopki za prekinitev pogodb z glavnino trenerjev. Ob koncu februarskega svetovnega prvenstva v Beaver Creeku naj bi položaja obdržala le še glavna trenerja moške in ženske reprezentance, ki bosta lahko izbrala ožji krog sodelavcev, a zgolj v finančno določenih okvirih.

A tudi nova alpska formula, ki vključuje kar 16 ukrepov, med katerimi sta tudi nižanje plač vsem zaposlenim na SZS in nova sistematizacija delovnih mest, še ne prinaša pozitivne rešitve. Predvidno je 26 tisoč evrov minusa, a le če bo marketing zveze za alpske discipline v prihodnjih tednih pridobil dodatnih sto tisoč evrov sponzorskih sredstev. V nasprotnem primeru bo primanjkljaj še večji.

Enzo Smrekar: Lahko tudi odstopim

"Če bi alpske discipline nemoteno izvajale svoje načrte, bi sezono končale z več kot 400 tisoč evrov primanjkljaj. S tem bi ogrozile delovanje panoge in zveze v celoti. To je srž težave. Dozdajšnji praksi pripravljanja načrtov s figo v žepu in zavestnemu preseganju proračunov v upanju, da se bo denar že nekje našel, je treba narediti konec. Tega ne bomo več gledali. Če ne bodo vsi na zvezi delovali v skladu z dogovorjenimi načeli in v okvirih proračunov, potem vse skupaj nima nobenega smisla. Tudi jaz lahko odidem, saj takšne prakse ne sprejemam," je po mizi udaril predsednik Smrekar ter napovedal, da bo izkoristil statutarno možnost in sklical programsko-volilni zbor alpskih disciplin, tako da bo ta dobil novo vodstvo. Aktualnemu predsedniku alpskega zbora in odbora Dušanu Gorišku je ob tem javno dejal, naj resno razmisli o umiku, saj naj ne bi bil kos nalogi.

Pokrovitelje zanimajo Tina Maze in mladi smučarji

In kaj alpske smučarje, ki so se znašli v najslabšem finančnem položaju v svoji zgodovini, čaka v prihodnosti? "Spremeniti bo treba vzorec delovanja. S sredstvi, ki bodo na voljo, bo treba delati bolj inovativno in kreativno. Naj kot primer izpostavim le poletne treninge na južni polobli. Ti niso bili vedno del prakse. Tudi nekatere evropske reprezentance se ne podajajo na jug, pa se jim to na rezultatski ravni ne pozna tako zelo. Po drugi strani pa pri naših smučarjih ugotavljam, da z rezultati pogosto ne upravičijo teh priprav. Tudi funkcionarji morajo doživeti miselni preskok v glavi," je po seji IO SZS odgovoril Smrekar.

Že pred tem je sodelavcem priznal, da pokrovitelje, ki v zaostrenih gospodarskih razmerah še vlagajo v alpsko smučanje, zanimajo predvsem olimpijska prvakinja Tina Maze in mladi tekmovalci. "Pokrovitelje bomo lahko v prihodnje prepričali le s pravo vizijo in predstavljeno strategijo dela z mladimi. Jasno pa je, da nas čaka še veliko težje delo, če bo Mazejeva po koncu sezone 2014/15 tekmovalne smuči res postavila v kot," je še pristavil Smrekar.