Žan Košir Tim Mastnak

Četrtek, 17. 12. 2020, 13.29

Deskanje, paralelni veleslalom

Žan Košir po 635 dneh spet na zmagovalnem odru! #video

Žan Košir | Slovenski deskar Žan Košir je v paralelnem veleslalomu v Carezzi osvojil 3. mesto. Po 635 dneh se je spet povzpel na zmagovalni oder.  | Foto PierrexTeyssot, Guliverimage

Izkušeni slovenski deskar Žan Košir je po 635 dneh končno spet stopil na zmagovalni oder. Na drugem paralelnem veleslalomu te sezone je v Carezzi v Italiji osvojil 3. mesto. Po kvalifikacijah je odlično kazalo tudi njegovemu rojaku Timu Mastnaku, ki je bil po predtekmovanju drugi, a je po napaki v osmini finala na koncu zasedel 9. mesto.

Malo je zmanjkalo, pa bi se Žan Košir potegoval celo za zlato odličje. V polfinalu je izgubil obračun z Avstrijcem Benjaminom Karlom, poznejšim zmagovalcem tekme, in se moral sprijazniti z nastopom v malem finalu. Tam je bil v boju za 3. mesto boljši od Italijana Rolanda Fischnallerja, lanskega dobitnika kristalnega globusa.

36-letni Tržičan, šesti po kvalifikacijah, je v prvem obračunu osmine finala premagal Vica Wilda, Američana z ruskim potnim listom, s katerim sta se pomerila že v finalu olimpijskih iger v Sočiju, v četrtfinalu pa je bil boljši od Švicarja Daria Caviezla.

"Težko je povedati, kako smo trenirali čez poletje, a zdaj ko so tu stopničke, lahko vidite, da smo delali dobro." | Foto: PierrexTeyssot, Guliverimage "Težko je povedati, kako smo trenirali čez poletje, a zdaj ko so tu stopničke, lahko vidite, da smo delali dobro." Foto: PierrexTeyssot, Guliverimage Zmagovalno trojko je na drugem mestu zaokrožil Avstrijec Andreas Prommegger, ki je zlato odličje zgrešil za pičlo stotinko sekunde.

"Res sem zelo vesel teh stopničk, že več kot eno leto jih nisem okusil," se je Koširju smejalo po tekmi. "Težko je povedati, kako smo trenirali čez poletje, a zdaj ko so tu stopničke, lahko vidite, da smo delali dobro," je zadovoljen dobitnik treh olimpijskih medalj.

70. stopničke za slovensko deskanje

To so že 70. stopničke za slovensko deskanje, odkar deskarska tekmovanja potekajo pod okriljem Mednarodne smučarske zveze (FIS). Dvaintrideset medalj so Slovenci osvojili v paralelnem slalomu, 38 pa v paralelnem veleslalomu. Košir, ki se je danes 19. povzpel na zmagovalni oder, je v skupnem seštevku trenutno na 6. mestu, Mastnak pa na 12.

Šušteršič prepričan v nova visoka mesta

"Če bodo tudi na naslednjih tekmah proge tako dobro pripravljene, se prav nič ne bojim, da naša trojka v kvalifikacijah ne bi posegla po mestih, ki omogočajo boj za najvišja mesta," je po tekmi razmišljal trener Izidor Šušteršič, | Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida "Če bodo tudi na naslednjih tekmah proge tako dobro pripravljene, se prav nič ne bojim, da naša trojka v kvalifikacijah ne bi posegla po mestih, ki omogočajo boj za najvišja mesta," je po tekmi razmišljal trener Izidor Šušteršič, Foto: Matic Klanšek Velej/Sportida "Organizatorji so se zelo izkazali. Deskarji so imeli odlične pogoje. Progi sta bili enakovredni, ampak za Žanov slog je bila primernejša modra, kar je tudi dobro izkoristil. Ni veliko manjkalo do velikega finala. Če bodo tudi na naslednjih tekmah proge tako dobro pripravljene, se prav nič ne bojim, da naša trojka v kvalifikacijah ne bi posegla po mestih, ki omogočajo boj za najvišja mesta," je po tekmi razmišljal trener Izidor Šušteršič,

Ta bo v prihodnjih dneh z enim očesom spremljal tudi Mladinsko svetovno prvenstvo, kjer bosta med 19. in 21. decembrom deskala Sara Goltes in Gal Leskovar.

Mastnak odličen drugi po kvalifikacijah Tim Mastnak je po napaki končal na devetem mestu. | Foto: Morgan Kristan/Sportida Tim Mastnak je po napaki končal na devetem mestu. Foto: Morgan Kristan/Sportida

Celjanu, zmagovalcu Carezze leta 2018, je odlično kazalo po kvalifikacijah. V seštevku rdeče in modre proge je namreč dosegel drugi čas. Tudi v prvem izločilnem boju osmine finala proti Poljaku Oskarju Kwiatkovskemu je bil hiter na progi, a je naredil veliko napako in izpadel iz nadaljnjega tekmovanja. Mastnak je v Carezzi zmagal predlani, za nagrado pa so po njem poimenovali eno od gondol na smučišču.

"Napaka v osmini finala me je stala precej boljše uvrstitve. Do te napake v spodnjem delu sem bil zelo hiter. Če potegnem črto, sem z dolomitsko turnejo zadovoljen. Vselim se naslednjih predprazničnih treningov in pa januarskih tekem. Po novem letu bom lahko povsem sproščeno in samozavestno napadel, saj vem kam spadam," je dejal Mastnak.

Rok Marguč je bil za uvrstitev v osmino finala nekoliko prepočasen. Dosegel je 19. čas, za 16. mestom je zaostal dve desetinki sekunde. Črt Ikovic je bil 50., Jernej Glavan pa 52. Najhitrejši je bil Italijan Daniele Bagozza.

Rok Marguč je končal na 19. mestu. | Foto: PierrexTeyssot, Guliverimage Rok Marguč je končal na 19. mestu. Foto: PierrexTeyssot, Guliverimage

Ob odsotnosti Ledecke slavila Nemka

V ženski konkurenci je bila v kvalifikacijah najhitrejša Nemka Chayenne Loch, v finalu pa je ob osotnosti Čehinje Ester Ledecke slavila njena rojakinja Ramona Theresia Hofmeister.  Drugo mesto je zasedla Švicarka Ladina Jenny, tretja pa je bila še ena Nemka Selina Jörg.