Martin Pavčnik

Sobota,
23. 7. 2016,
10.23

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,48

3

Natisni članek

Natisni članek

Rio 2016

Sobota, 23. 7. 2016, 10.23

7 let, 2 meseca

Sportalova anketa

Brez empatije do Rusov, ki znova trepetajo

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,48

3

Potem ko je postalo dokončno jasno, da ruski atleti ne bodo smeli nastopati na bližajočih se olimpijskih igrah v Riu, kar so tudi v slovenskem atletskem taboru sprejeli z odobravanjem, se pozornost preusmerja na usodo celotne ruske reprezentance.

Darja Klišina naj bi bila osameljena ruska atletinja v Riu. | Foto: Darja Klišina naj bi bila osameljena ruska atletinja v Riu.

Športno sodišče v Lozani je med tednom pritrdilo odločitvi Mednarodnega olimpijskega komiteja in Mednarodne atletske zveze, ki sta se na razkritja o sistemski uporabi dopinga v ruski reprezentanci odzvala z rdečo lučjo za atlete in atletinje iz te države na olimpijskih igrah v Riu (5. - 21. 8.). Izjema je le skakalka v daljino Darja Klišina, ki živi v ZDA in je zaradi tega pri stalnem nadzoru lovcev na doping.  

Kako odločitev odmeva v slovenske atletskem taboru?

Pravilna in pravična odločitev Sabina Veit | Foto: Sabina Veit

"Odločitev je povsem pravilna in predvsem pravična, tako do ruskih atletov kot nas, torej 'čistih' športnikov. Takšno odločitev Mednarodnega olimpijskega komiteja in krovne atletske zveze sem tudi pričakovala. Ne vem pa, kakšno bo nadaljevanje zgodbe oziroma kakšna bo usoda preostalih športnikov iz Rusije, ki jim po zadnjem poročilu Wade prav tako grozi rdeča olimpijska luč. Sama se želim predvsem pripravljati na Rio. Z ruskimi športniki tako ali tako nimam stikov," razmišlja mariborska šprinterka Sabina Veit.

Sporočilo športnemu svetu Martina Ratej | Foto: Martina Ratej

Podobnih misli je tudi metalka kopja Martina Ratej. "Kazen, ki je doletela Ruse, je povsem upravičena. Še več, prepričana sem, da bi se s kakšno kaznijo morali soočiti tudi vsi tisti, ki so takšen sistem podpirali. Pravila so za vse enaka, tako za Ruse kot za predstavnike drugih držav. V odločitvi, da se ruskim atletom prepove nastop v Riu, vidim sporočilo celotnemu športnemu svetu," je povedala Štajerka, sicer ena od treh mamic v slovenski olimpijski odpravi za Rio 2016.

Ceno bodo plačali tudi "čisti" športniki Tina Šutej | Foto: Tina Šutej

Enoznačnega odgovora pa ni želela ponuditi skakalka ob palici Tina Šutej. "Vsekakor je prav, da se ukrepa proti tistim, ki kršijo pravila. Toda s to odločitvijo bodo brez olimpijskih iger verjetno ostali tudi nekateri pošteni športniki, zgolj zaradi tega, ker prihajajo iz države, ki je podpirala sistem dopinga. Ukrep je res drastičen in kaže na to, da se atletska zveza resno zoperstavlja dopingu. A ponavljam, ceno bodo plačali tudi nekateri 'čisti' športniki," poudarja Šutejeva.

Na potezi je glava olimpijske družine Rusija: da ali ne? | Foto: Rusija: da ali ne?

Rusi pa vsega trinajst dni pred začetkom olimpijskih iger ostajajo v središču svetovne športne pozornosti. V nedeljo bo namreč znana tudi usoda celotne ruske olimpijske reprezentance. Tudi tej grozi olimpijska izključitev kot najbolj drastična in odmevna kazen v zgodovini športa.

Rdeča luč za Ruse je namreč ena od mogočih oblik odgovora na ponedeljkovo poročilo protidopinške agencije (Wada), ki Rusiji očita sistematično prekrivanje pozitivnih testov dopinga v laboratoriju v Moskvi, menjavanje vzorcev urina med zimskimi olimpijskimi igrami leta 2014 v Sočiju, projektno uporabo koktajla s prepovedanimi substancami ter obenem tudi (ne)posredno vključenost ruske agencije za boj proti dopingu, tajnih služb in celo resornega športnega ministrstva.

Bi moral Mednarodni olimpijski komite Rusiji prepovedati nastop na olimpijskih igrah v Riu?

  • Da
    42,75 %
    283 glasov
  • Ne
    57,25 %
    379 glasov
Oddanih 662 glasov
 

Ključni poudarki:

  • Svetovna protidopinška agencija Wada je v ponedeljek razkrila poročilo, ki se navezuje na doping v ruskem športu, in potrdila namige o dopinških prekrških v Rusiji.

  • Rusi so po besedah profesorja športnega prava in preiskovalca Wade Richarda McLarna tako na svetovnem atletskem prvenstvu leta 2013 v Moskvi kot na olimpijskih igrah v Sočiju leta 2014 zamenjevali vzorce urina. Sporne vzorce so zamenjali s čistim urinom.

  • V sistematični doping v ruskem športu je vpletena vsa država, tudi ministrstvo za šport, varnostne, tajne službe in domača protidopinška organizacija Rusada.

  • V ponedeljek se je oglasil tudi predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach in ruski dopinški škandal označil za šokantnega in brez primere. Napovedal je preučitev poročila in kazni za vse vpletene. Odločitev bo padla v nedeljo.

  • V četrtek je Mednarodno športno razsodišče (Cas) zavrnilo pritožbe ruskega olimpijskega komiteja in 68 ruskih atletov, ki so se pritožili na odločitev atletske zveze IAAF o prepovedi nastopanja ruskih atletov (zaradi sistematičnega dopinga) na olimpijskih igrah 2016.