Torek, 20. 10. 2015, 15.19
7 let, 3 mesece
Številke ne lažejo. Kako je rasel in zrasel ljubljanski maraton?
Leta 2015 nadaljevanje trenda naraščanja števila prijav
Skoraj vsako leto zapišemo, da število prijav na ljubljanski maraton, ki za mnogo Slovencev pomeni vrhunec tekaške sezone, narašča. Da diši po rekordu. Vsako leto se številka dvigne za približno 30 odstotkov, s tujimi tekači, ki jih je treba samo še zmamiti v naše kraje, lahko naraste še bistveno bolj, je prepričan prvi mož Ljubljanskega maratona in Timinga Ljubljana Gojko Zalokar.
Edini upad, ki ga kažejo grafi, se je na ljubljanskem maratonu zgodil leta 2012, ko se je zaradi novozapadlega snega na jutranjem štartu pojavilo precej manj tekačev, kot pa se jih je nanj prijavilo. Na Volkswagen 20. Ljubljanski maraton je v primerjavi z letom 2014 prijavljenih več moških kot žensk v vseh kategorijah (42 km, 21 km, rekreativno).
Večje je tudi število prijav osnovnošolcev in srednješolcev. Največ se jih prijavi na 21 kilometrov, nekaj manj v kategorijo rekreativno in najmanj na najdaljšo razdaljo.
Delež žensk odvisen od zahtevnosti
Delež žensk med prijavljenimi upada z zahtevnostjo maratona. Tako je najmanjši delež žensk v primerjavi z moškimi na 42 kilometrov, kjer je med prijavljenimi 21,4 odstotka žensk, a je zanimivo, da bo letos na štartu maratona kar 60 odstotkov žensk več kot lani.
Na razdalji 21 kilometrov je med vsemi prijavljenimi 40,4 odstotka žensk, v kategoriji teka na 10 kilometrov pa najdemo med vsemi prijavljenimi skoraj 60 odstotkov žensk.
Število udeležencev z izjemo leta 2012 od 1. maratona narašča
Skupno število udeležencev raste vsako leto, vse od izvedbe 1. Ljubljanskega maratona leta 1996.
Edino leto, kjer je število udeležencev padlo, je bilo leto 2012. Z razlogom. Takrat je namreč v število udeležencev zarezalo vreme, saj je ponoči zapadlo nekaj svežega snega, ki je nekatere odvrnil od tekaške avanture, druge, Gojka Zalokarja na primer, pa je povsem navdušil.
Drugi vremenski vplivi, kot so dež in nizke temperature, do zdaj niso bistveno pripomogle k zmanjšanju števila udeležencev in kot kažejo trenutne napovedi – obeta se suho vreme z jutranjo meglo in opoldanskim soncem –, tudi ne bodo.
Hitrejša rast kot na berlinskem maratonu
Zanimivo je, da zanimanje za maraton v Ljubljani raste hitreje od zanimanja za berlinski maraton, saj številke razkrivajo, da je rast prijav na ljubljanski maraton hitrejša in stabilnejša kot pa tista na berlinskem maratonu.