Sobota,
24. 10. 2015,
21.40

Osveženo pred

6 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Sobota, 24. 10. 2015, 21.40

6 let, 10 mesecev

Ljubljanski maraton ima novega rekorderja (foto)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Limenih Getachew iz Etiopije je zmagovalec 20. Ljubljanskega maratona s časom 2;08:19. Med dekleti je slavila njegova rojakinja Melkam Gizaw. Mitja Kosovelj in Neža Mravlje najboljša Slovenca.

Na 42-kilometrski progi 20. izvedbe Ljubljanskega maratona je slavil Etiopijec Limenih Getachew s časom 2;08:19, kar je izboljšan rekord proge. Na zmagovalnih stopničkah je imel družbo rojakov Wamija Mulugete (2;08:37) in Rutta Samela (2;08:59).

"Zelo sem vesel. Vreme je bilo dobro, a kar mrzlo. Želel sem teči še hitreje, a sem zadovoljen s tem rezultatom. Zahvala ljudem, ki so mi dali energijo in spodbudo. Slovenija mi je prinesla srečo," je ob pomoči prevajalca dejal zmagovalec.

Tudi v ženski konkurenci je zmagovalka postala Etiopijka - Melkam Gizaw (2;25:42). Slavila je pred Kenijkama Rebecco Korir (2;30:36) in Tuei Naomi (2;33:58).

Najhitrejši Slovenec Mitja Kosovelj bo moral na izpolnitev olimpijske norme še počakati. Končal je na desetem mestu s časom 2;20:53 in obenem postal slovenski prvak pred Janezom Mulejem in Gregorjem Kustecem.

Kosovelj in Mravljetova še upata na Rio

"Do desetega kilometra sva bila skupaj z Rusom (Olegom Grigorjevom, op. a.) in je bilo morda malo prehitro. Nato sem tekel svoj ritem. Proti koncu me je malce 'pobiralo', ampak v redu. Mislim, da je kar soliden rezultat, glede na to, da je bil to moj četrti maraton. Zdaj sem utrujen, telo je iztrošeno, sledi počitek. V začetku leta pa napademo normo za Rio," se je k novim izzivom ozrl s časom 2:20:53 najhitrejši slovenski maratonec Kosovelj, ki so mu bile vremenske razmere skorajda pisane na kožo: "Morda je bilo malenkost mrzlo, ampak pogoji so bili dobri, mislim, da kar idealni."

"V prvem delu sem zelo dobro odtekla, tempo sem stopnjevala prvih 21 kilometrov, tako da sem s tem zelo zadovoljna. V drugem delu pa sem začutila bolečine v nogi, ki me spremljajo zadnji dve leti in jih ne morem odpraviti. Ne vem točno, kaj je, imam težave, ki se začnejo v stegenski mišici. Zoprne bolečine so in jih ne morem premagati, a upam, da bo počasi šlo na bolje. Drugi del je bil katastrofalen, a na koncu rezultat niti ni bil tako slab," je po petem mestu povedala slovenska državna prvakinja na 42 kilometrov Neža Mravlje in dodala, da še ni opustila misli o nastopu na olimpijskih igrah v Riu: "Verjetno bom poskušala iti še na kakšen maraton, saj imam še vedno željo, da odtečem normo za olimpijske igre. A vse bo odvisno od težav, ki jih imam."

Rok in Tina najhitreje opravila s polmaratonom

Med moškimi je na polmaratonu slavil Rok Puhar. Ta je že drugič zapored zmagal na polmaratonski razdalji (1;07:40, lani 1;07:41). Drugi je bil Mitja Krevs (1;09:10) in tretji Robert Kotnik (1;09:20).

V prvem delu proge se je Puhar otresel tekmecev in si nabral minuto prednosti, potem pa je spoznal, da je bolje teči sam. "Razmere so bile idealne, a lahko bi bilo kakšno stopinjo topleje," je povedal v cilju. Zmagovalka na 21 km je Tina Čačilo s časom 1;20:07. Druga je bila Katja Juhart (1;22:37) in tretja Erika Bagatin (1;22:50). Na 21 km se je preizkusil tudi Borut Pahor, ki je v cilj pritekel s svojo zdaj že znamenito zastavo.

Simpatična Mariborčanka Čačilova, ki zadnjih šest let živi in študira v Ljubljani, je po zmagi dejala, da ji je bilo najtežje na desetem kilometru: "Do tja sem tekla z eno skupino, a mi je ta, potem ko sem vzela gel, pobegnila naprej. Takrat je bilo težko, nisem imela več toliko volje, malo mi je padla tudi motivacija. Na koncu sem malo spustila tempo, a sem kljub temu zadovoljna."

Tudi zmagovalka polmaratona, za katero je ljubljanska preizkušnja na nek način tudi del priprave na maraton v Valencii, ni pozabila na dobro vzdušje ob progi: "Bilo je lepo, saj tečeš doma. Ogromno ljudi te pozna, te spodbuja. Takrat se ti zdi, da začutiš dodatno energijo. Ja, res je bilo "fajn"."

Jan Petrač: Lepo je teči po ulicah, po katerih se vsakodnevno sprehajam

Uvod v osrednje dogajanje je pomenil tek na 10 kilometrov. Na njem sta zmagala Jan Petrač (čas 31:21) in Sonja Roman (33:32). Med fanti je bil po zanimivem finišu drugi Blaž Grad (31:30), tretji pa Domen Hafner (32:11). Med dekleti je na drugo mesto pritekla Maruša Mišmaš (33:53) in na tretje Tina Česnik (37:59).

Petrač je dvajsetletni član AD MASS. Glede na to, da živi v središču Ljubljane in ga marsikdo pozna, je imel ob progi precej navijačev, a jim ni imel časa posvečati pozornosti. Z Blažem Gradom sta skupaj tekla večino trase, a je bil na koncu Petrač hitrejši. Perspektvni atlet, ki dosega vrhunske rezultate na razdalji 1500 metrov, je priznal, da je precej drugače teči na ljubljanskem maratonu kot na atletskem stadionu, kjer je treba biti pozoren na vsako tisočinko, precej manj stresno. "Lepo je teči po ulicah, po katerih se vsakodnevno sprehajam," je dejal po zmagi.

Dvoboj med Marušo Mišmaš in Sonjo Roman je dobila izkušenejša

Desetkilometrsko razdaljo v ženski konkurenci je z rekordnim časom na ljubljanskem maratonu, 33:32, premagala izkušena Sonja Roman. Za 36-letnico je bila to že četrta zmaga na ljubljanski "desetki", ki jo je sploh prvič odtekla pod 35 minutami.

"Rekla sem si, da moram drugo polovico pritiskati, če se bom počutila dobro na stezi. Točno to sem naredila, ta taktika se je izkazala kot zmagovalna. V Ljubljani še nikoli nisem tekla pod 35 minutami, tako da je rezultat odličen," se je smejalo atletinji s Hodoša, ki se je za čas "zahvalila" največji tekmici Maruši Mišmaš.

"Moj čas je tudi posledica tega, da je bila na stezi tudi Maruša in da je bila dobra konkurenca. Ni bilo časa, da bi se med tekom kaj upočasnila, ampak je bilo treba vseh deset kilometrov trdo delati," je priznala Romanova in pohvalila tudi navijače, ki so se kljub zgodnji uri (teki na deset kilometrov so se začeli ob 8.30, op. a.) zbrali v velikem številu in ji tudi oni pomagali do nove rekordne znamke.

Kar prehitro se je končal

Nekaj pred 17. uro se je s prihodom zadnjega tekača v cilj, znanega strokovnjaka za družbena omrežja Mateja Špeharja, spustil zastor na ljubljanski maraton, ki je z dvema rekordoma dostojno proslavil svoj 20. rojstni dan.

Novi rekord proge (ne pa svetovni, ko bi si želel ljubljanski župan Zoran Janković, ki je danes streljal s štartno pištolo in delil "petke" razigranim tekačem) ter rekord v številu udeležencev, ki se približuje 30 tisočim, sta poplačilo za velik trud, ki so ga v organizacijo vložili organizatorji – Timing Ljubljana ter številni športni delavci in prostovoljci – in zdrava popotnica za 21. izvedbo "ljubljanca". Ta za številne slovenske tekače pomeni konec tekaške sezone. Kar prehitro se je končal …