• Messenger

Zaradi medalje pravcata veselica

3

termometer

Za površnega opazovalca je bilo v Gvatemali danes novo leto: pokale so petarde, nebo so razsvetlili ognjemeti.

A v začetku avgusta je bil vzrok za glasno veselje povsem športen: ta država je na olimpijskih igrah v Londonu dobila prvo medaljo v zgodovini.

Junak Gvatemale je Erick Barrondo. V hitri hoji na 20 km je osvojil srebrno medaljo, kar je sprožilo val navdušenja v njegovi domovini. Nacionalna televizija je dogajanje iz Londona prenašala neposredno, predsednik države Otto Perez, ki je takoj po koncu tekmovanja po telefonu čestital novopečenemu zvezdniku, pa je tekača opisal kot “navdih za vse državljane”. Novemu atletskemu junaku v prestolnici te srednjeameriške države pripravljajo velik sprejem ob vrnitvi v domovino. Do takrat bo morda bogatejši še za drugo medaljo, saj nastopa tudi v daljši disciplini na 50 km. Gvatemala je doslej na OI dvakrat osvojila četrto mesto, leta 1980 v Moskvi in 2004 v Atenah. Na igrah ta država sicer sodeluje od leta 1952, letos so v London poslali 19 športnikov. Barrondo pa je po prejemu srebra izrazil upanje, da bo njegov dosežek pomenil spodbudo mladim v državi, ki jo velikokrat pretresata nasilje in obračuni tolp. “Upam, da bodo mladi v domovini spoznali, da lahko v življenju nekaj naredijo tudi brez orožja v rokah. Če se bo kdo zaradi mene odločil, da odloži nož ali pištolo in obuje športne copate, bom najsrečnejši človek na svetu,” je dejal srebrni olimpijec.