Rok Kronaveter slovenska nogometna reprezentanca Srečko Katanec kvalifikacije za SP 2018 Roman Bezjak Rene Krhin Boštjan Cesar Benjamin Verbič Miha Mevlja

Petek, 30. 12. 2016, 6.00

Vsi zadetki slovenske reprezentance v letu 2016

Ni jih bilo veliko, a so prinesli kar nekaj sreče

Slovenska nogometna reprezentanca, ki jo vodi Srečko Katanec, je v iztekajočem se letu 2016 odigrala devet srečanj. Čeprav je skoparila z zadetki, ni razočarala z rezultati. Katančevi izbranci so mrežo tekmecev zatresli šestkrat, na seznam strelcev pa se je vpisalo šest različnih reprezentantov. Kar štirje izmed njih so se veselili krstnega zadetka. Kdaj in kje?

Prvi gol: Roman Bezjak (23. marec 2016, Slovenija : Makedonija 1:0)

Prvi zadetek v tem letu je dosegel Roman Bezjak. Korošec je v Kopru izkoristil lepo podajo nekdanjega klubskega soigralca Benjamina Verbiča in si oddahnil, saj je končno zadel v polno v reprezentančnem dresu. Pred tem je na tekmah Slovenije nekajkrat zatresel okvir vrat, tokrat pa mu sreča ni obrnila hrbta. Takrat je bil Bezjak v dobri strelski formi, saj je bil najboljši strelec Rijeke.

Roman Bezjak je dosegel prvi reprezentančni slovenski zadetek v letu 2016. | Foto: Vid Ponikvar Roman Bezjak je dosegel prvi reprezentančni slovenski zadetek v letu 2016. Foto: Vid Ponikvar

Odkar se je pozno poleti odpravil v Nemčijo in postal najdražja okrepitev v zgodovini Darmstadta, mu soigralci še niso pritekli v objem ter mu čestitali za zadetek, tako kot so mu 23. marca na Bonifiki. Takrat je Slovenija na prijateljski tekmi premagala Makedonijo z 1:0. Kdo bi si mislil, da bo to edini zadetek slovenske reprezentance v tem letu, ki ga je dosegel nogometaš na igralnem položaju napadalca …

Drugi gol – Rene Krhin (4. september 2016, Litva : Slovenija 2:2)

Na drugi zadetek Katančeve čete je bilo treba čakati skoraj pol leta. Dolg niz tekem slovenske reprezentance brez zadetka (na dvobojih s Severno Irsko, Švedsko in Turčijo so slovenski navijači zaman čakali na dosežen gol) se je končal šele v začetku septembra.

Rene Krhin je v 77. minuti poskrbel za dramatično končnico srečanja v Litvi. | Foto: Reuters Rene Krhin je v 77. minuti poskrbel za dramatično končnico srečanja v Litvi. Foto: Reuters

Slovenija je kvalifikacijski ciklus za SP 2018 odprla v Litvi. Na umetni travnati podlagi v Vilni ji ni kazalo najbolje. Po dveh nedopustnih napakah v obrambi je izgubljala z 0:2, v 77. minuti pa je vendarle posijal žarek upanja. Zanj je v obdobju popolne prevlade gostov s sončne strani Alp poskrbel Rene Krhin, ki je v 77. minuti po strelu z glavo znižal zaostanek na 1:2. Podajalec? Josip Iličić.

To je bil eden najlepših reprezentančnih trenutkov Štajerca v letu, s katerim ne more biti preveč zadovoljen, saj se je v Granadi znašel na stranskem tiru.

Ob katerem zadetku v letu 2016 vam je najbolj poskočilo srce?

Oddanih 125 glasov

Tretji gol – Boštjan Cesar (4. september 2016, Litva : Slovenija 2:2)

Kvalifikacijsko srečanje v Vilni je postreglo z napeto dramo. Slovenija je zaostajala z 1:2 in pritisnila na vso moč. Do konca triminutnega sodnikovega dodatka je manjkalo le še nekaj sekund. Litovski privrženci so že nazdravljali odmevni zmagi, nato pa je nase opozoril Boštjan Cesar in gostiteljem pokvaril zabavo. Kapetan slovenske reprezentance je v izdihljajih srečanja izenačil na 2:2. Podajalec? Josip Iličić. Veselje je bilo ogromno, a so bili po dvoboju vseeno prisotni mešani občutki. Slovenija se je vrnila od mrtvih in dobila zagon, pomemben za prihodnje tekme.

Kapetan slovenske reprezentance Boštjan Cesar je le nekaj sekund pred zadnjim sodnikovim piskom poskrbel, da je Katančeva četa vstopila v nov kvalifikacijski ciklus brez poraza. | Foto: Reuters Kapetan slovenske reprezentance Boštjan Cesar je le nekaj sekund pred zadnjim sodnikovim piskom poskrbel, da je Katančeva četa vstopila v nov kvalifikacijski ciklus brez poraza. Foto: Reuters

V javnosti je prevladovalo mnenje, da je remi v Litvi manj od pričakovanega in da je to slaba popotnica v boju za SP 2018. Najbolj so bili zadovoljni vraževerni ljubitelji nogometa, ki se še spominjajo, da je slovenska reprezentanca pod taktirko Katanca na velikem tekmovanju zaigrala vedno, ko je na prvi kvalifikacijski tekmi remizirala v gosteh 2:2. Tako je bilo v Grčiji leta 1998, tako je bilo dve leti pozneje na Ferskih otokih.

Zdaj se je rezultat 2:2 ponovil še v Litvi, in sicer po zaslugi slovenskega rekorderja, ki mu do jubilejne stotice manjka le še pet nastopov. Zanimivo je, da je bila to edina tekma slovenske izbrane vrste v letu 2016, na kateri je dosegla več kot zadetek. Tudi to ni zadoščalo za zmago.

Četrti gol – Rok Kronaveter (8. oktober 2016, Slovenija : Slovaška 1:0

Slovenska reprezentanca je v letu 2016 zmagala trikrat. Najbolj se je razveselila zmage nad Slovaško, neposredno tekmico v boju za napredovanje na SP 2018. V Stožicah je dolgo časa kazalo, da bi se lahko reprezentanci z zelo podobnim imenom in državnimi simboli razšli brez zadetkov. Na obeh straneh je manjkalo nekaj izstopajočih posameznikov.

Veselje Roka Kronavetra, ki se je prvega reprezentančnega zadetka razveselil pri 29 letih. | Foto: Vid Ponikvar Veselje Roka Kronavetra, ki se je prvega reprezentančnega zadetka razveselil pri 29 letih. Foto: Vid Ponikvar

V zvezni vrsti gostiteljev je manjkal Kevin Kampl. Njegovo vrzel je v drugem delu skušal zapolniti tudi Rok Kronaveter. V 72. minuti je vstopil v igro namesto Jasmina Kurtića. Selektor Katanec ga je presenetljivo poslal v ogenj, čeprav Mariborčan do takrat ni blestel v domačem prvenstvu. Dobil je prednost pred drugimi in na zelenici, ki jo pozna odlično, saj na njej domače tekme igra Olimpija, poskrbel za padec Slovakov. V igri je bil le dve minuti, ko ga je z imenitno podajo zaposlil Josip Iličić. Jojo je prispeval že tretjo podajo zapored, Krona pa se je odločil za natančen strel z roba kazenskega prostora, s katerim je spravil na noge Stožice.

Slovaki, udeleženci osmine finala letošnjega Eura v Franciji, so ostali praznih rok. Mariborčan je bil v sedmih nebesih. To je bil njegov reprezentančni prvenec. Čez dva meseca je na istem štadionu doživel šok, saj so mu navijači Olimpije, zbrani na severni tribuni Stožic, brez ovinkarjenja zabrusili, naj zapusti ljubljanski klub. Tako je slovenski junak večera postal nezaželen zmaj.

Peti gol – Benjamin Verbič (11. november 2016, Malta : Slovenija 0:1)

Olimpijsko leto se je odločilo, da bo razširilo seznam strelcev v slovenskem državnem dresu. Po Romanu Bezjaku in Roku Kronavetru se je nanj uvrstil tudi Benjamin Verbič. In to na kakšen način … Slovenija se je po všečnih predstavah na domačih tekmah proti Slovaški (1:0) in Angliji (0:0) odpravila na najlažje gostovanje v skupini. Javnost je že vnaprej vpisala tri točke, selektor Srečko Katanec pa je trmasto ponavljal, da bo pot do zmage vse prej kot lahka.

Benjamin Verbič je odločil zmagovalca srečanja na Malti z atraktivnim strelom s peto. | Foto: Reuters Benjamin Verbič je odločil zmagovalca srečanja na Malti z atraktivnim strelom s peto. Foto: Reuters

Njegova napoved se je izkazala za pravilno. Malta je namučila Slovenijo. Po prvem polčasu je bil rezultat 0:0, nato pa je Vojničan na začetku drugega dela le izigral malteško obrambo. Po desni strani je prodrl Jasmin Kurtić. Verbič se je odzval v slogu brazilskih virtuozov in žogo igrivo s peto preusmeril v gol.

To je bil edini zadetek na tekmi. Slovenija je uresničila cilj in se povzpela na drugo mesto. Če bi se kvalifikacijski ciklus končal zdaj, bi zaigrala v dodatnih kvalifikacijah za SP 2018.

Šesti gol – Miha Mevlja (14. november 2016, Poljska : Slovenija 1:1)

Le tri dni po tesni, a zelo sladki zmagi na Malti se je zdesetkana Katančeva zasedba odpravila na drugo stran Evrope. Z otoka, obdanega s toplimi sončnimi žarki, se je podala v Vroclav, kjer so jo pričakale temperature pod lediščem. Dobra volja, posledica ugodnega razpleta prvega dela kvalifikacij za SP 2018, je pomagala do pogumne predstave na Poljskem, kjer je več kot 40 tisoč navijačev v Vroclavu pričakovalo zmago svojih ljubljencev. Ušteli so se.

Branilec Miha Mevlja je na prijateljski tekmi v Vroclavu zadel v polno v 24. minuti. | Foto: Sportida Branilec Miha Mevlja je na prijateljski tekmi v Vroclavu zadel v polno v 24. minuti. Foto: Sportida

Poljaki so bili na koncu zadovoljni že z remijem (1:1), saj so se dolgo časa spogledovali z neprijetnim porazom. Slovenijo je v vodstvo popeljal Miha Mevlja. Primorski branilec, pozitivno odkritje in velika reprezentančna pridobitev leta, je izkoristil predložek Josipa Iličića, kar štirikratnega podajalca v letu 2016. Branilec Rostova, s katerim je nastopal v ligi prvakov, je dokazal, da zna nevarno streljati tudi z nogo.

To je bil prvi zadetek slovenske reprezentance na gostujoči prijateljski tekmi po sušnih štirih letih! Katančeva četa je uspešno leto 2016 končala z remijem pri četrtfinalistu evropskega prvenstva, krog kandidatov, na katere bi lahko v prihodnje računal Katanec, pa se je še nekoliko povečal. To je v obdobju, ko je veliko rednih reprezentantov poškodovanih, kar nekaj pa se jih otepa težav zaradi neigranja v klubu, dobrodošlo spoznanje.