• Messenger

Maribor še drugič spisal zgodovino

1

termometer

Po ligi prvakov izpred 12 let se je mariborskim nogometašem uspelo prebiti še v skupinski del lige Europa. V Glasgowu so proti Rangersu remizirali z 1:1 in ubranili prednost iz Ljudskega vrta.

Pred natanko 12 leti so Mariborčani z zmago nad Lyonom v Slovenijo prinesli ligo prvakov. Zdaj jim je uspelo prinesti še tekme skupinskega dela lige Europa. Na prvi tekmi so pred domačimi navijači zmagali z 2:1, v gosteh pa remizirali z 1:1 in šokirali Rangers ter si zagotovili še najmanj šest evropskih tekem v tej sezoni. Maribor je tako izločil najbolj trofejni klub na svetu, ki se lahko pohvali s kar 54 lovorikami državnega prvaka. V prvem polčasu so bili Škoti boljši, a je v vratih vijoličastih blestel Jasmin Handanovič. V 55. minuti je Dalibor Volaš šokiral Škote in popeljal goste v vodstvo z 1:0. V 75. minuti je Carlos Bocanegra izenačil izid na 1:1, a so gostje zdržali vse pritiske domačina – spet se je nekajkrat izkazal Handanovič – in izločili ekipo, ki ima nekajkrat višji proračun, kot ga imajo slovenski prvaki. Skupinski del lige Europa se bo začel 15. septembra, žreb skupin pa bo v petek ob 13. uri v Monaku.

Nastopilo je še pet klubov slovenskih nogometašev. Uspešen je bil le en. Branko Ilič (ni igral) je z moskovsko Lokomotivo izločil Spartak Trnavo po remiju z 1:1 na Slovaškem. Litex Loveč je gostoval pri kijevskem Dinamu in še drugič izgubil, tokrat z 0:1, tako da se je Dejan Djermanovič, ki je igral deset minut, poslovil od Evrope. Podobno velja z Roka Elsnerja, ki je za Slask Vroclav igral 78 minut pri remiju z 1:3 v Bukarešti pri Rapidu (na prvi tekmi je izgubil z 1:3). Izpadla sta tudi Rene Mihelič z Nacionalom (poraz pri Birmingham Cityju z 0:3, igral je 55 minut) in Gregor Balažic s Karpatijem Lvovom (remi proti PAOK Solunu z 1:1, igral je vso tekmo).

Poleg Rangersa, ki ga je izločil Maribor, se je od tekmovanja poslovilo še nekaj zvenečih imen. Med njimi tudi Sevilla, Celtic in Panathinaikos.