LIGA EUROPA, 1/16 FINALA (POVRATNE TEKME)

Barcelona se ni ustrašila pritiska, Iličićev soigralec s posebnim sporočilom

Barcelona | Barcelona je s 4:2 zmagala v Neaplju. | Foto Reuters

Barcelona je s 4:2 zmagala v Neaplju.

Danes je postala znana še druga polovica udeležencev osmine finala nogometne evropske lige. Barcelona je v derbiju večera v Neaplju s 4:2 ugnala Napoli in se zanesljivo uvrstila v naslednji krog tekmovanja. Podoben scenarij so uprizorili tudi pri Atalanti, ki je brez Josipa Iličića zmagala v Grčiji pri Olympiakosu, v osmino finala pa se je uvrstil tudi RB Leipzig s Kevinom Kamplom. Ta je na drugi tekmi s 3:1 odpravil Real Sociedad. Se je pa od tekmovanja poslovila Borussia Dortmund, ki je izpadla proti Rangers.

V osmino finala evropske lige, drugega najmočnejšega evropskega klubskega tekmovanja, so se kot zmagovalci skupin neposredno uvrstili Lyon, Monaco, Spartak Moskva, Eintracht Frankfurt, Galatasaray, Crvena zvezda, Bayer Leverkusen in West Ham. Pridružilo se jim je še osem klubov, ki so si udeležbo med 16 najboljših zagotovili v play-offu, svojevrstni 1/16 finala.

Pomerili so se klubi, ki so v skupinskem delu lige Europa osvojili drugo mesto, ter tretjeuvrščene ekipe skupinskega dela lige prvakov. Med njimi ni manjkalo velikanov. O tem, kako močni klubi so igrali v play-offu, priča tudi podatek, da so nastopili trije nekdanji evropski prvaki (Barcelona, Borussia Dortmund in Porto), ni manjkalo pa niti ekip, ki se lahko pohvalijo z drugimi evropskimi lovorikami.

Rangers so izločili Borussio Dortmund. | Foto: Reuters Rangers so izločili Borussio Dortmund. Foto: Reuters

Nogometaši Barcelone so v poslastici večera gostovali v Neaplju. Po remiju na prvi tekmi (1:1) so tokrat dali Katalonci v prestavo višje in zmagali s 4:2. Jordi Alba, Frenkie de Jong in Gerard Pique so za Barcelono zadeli že v prvem polčasu, Pierre-Emerick Aubameyang pa v drugem. Lorenzo Insigne z bele pike in Matteo Politano pa sta bila strelca za Italijane.

Pot pa je končala Borussia Dortmund, ki na Škotskem ni mogla nadoknaditi zaostanka, ki si ga je nepričakovano priigrala po prvi tekmi v Nemčiji, na kateri so Rangers zmagali kar s 4:2. Na drugem srečanju sta se ekipi razšli z remijem (2:2).

Kampl uspešen, do napredovanja tudi Atalanta

V boju za evropsko krono pa ostajata še dva kluba s slovenskima nogometašema. Josip Iličić se zaradi težav z depresijo ni znašel na evropskem seznamu Atalante, tako da trener Gian Piero Gasparini ne računa na njegovo pomoč, soigralci Kranjčana pa so danes v Pireju ohranili prednost pred grškim prvakom Olympiakosom, gladko so zmagali tudi na drugi tekmi (3:0) in napredovali v osmino finala. Dva zadetka je dosegel Ukrajinec Ruslan Malinovsky, ki je v podporo svoji državi pod dresom nosil tudi majico z napisom "Ne vojni v Ukrajini."

Nekdanji slovenski reprezentant Kevin Kampl, ki je z Leipzigom trenutno v pogajanjih za podaljšanje pogodbe, ki mu sicer velja do poletja 2023, je z rdečimi biki gostoval v San Sebastianu.

Prva tekma v Nemčiji se je končala brez zmagovalca (2:2), tokrat pa je bil Leipzig, pri katerem je Kampl igral do 90. minute, uspešnejši. Nemci so povedli v 39. minuti, najprej je Andre Silva zapravil enajstmetrovko, žogo pa je potem v mrežo pospravil Willi Orban. Silva pa je nato zadel v 59. minuti iz igre, končni izid pa je z bele pike postavil Emil Forsberg. Vmes je v 67. minuti za Špance zadel Martin Zubimendi.

Kevin Kampl se z RB Leipzigom veseli napredovanja. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Kevin Kampl se z RB Leipzigom veseli napredovanja. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V tej sezoni ne velja pravilo pomembnosti doseženih zadetkov v gosteh.

Žreb parov osmine finala bo v petek v Nyonu.

Liga Europa, 1/16 finala (povratne tekme):

Četrtek, 24. februar:
Real Sociedad : RB Leipzig* 1:3 (0:1)   /2:2/
Zubimendi 67.; Orban 39., Silva An. 59., Forsberg 89./11-m.
Silva An. (Leipzig) je v 39. minuti zapravil 11-m
Kevin Kampl (Leipzig) je igral do 90. minute, v 85. minuti je prejel rumeni karton

Olympiakos Pirej : Atalanta* 0:3 (0:1)   /1:2/