8 let, 3 mesece

NK Maribor NK Maribor Panathinaikos

Četrtek, 20. 9. 2012, 12.30

Athletic Bilbao do zmage v Izraelu

Panathinaikos je z izdatno pomočjo sodnika prišel do zmage nad Mariborom. Slovenski prvaki krog pred koncem skupinskega dela lige Europa nimajo več možnosti za napredovanje. Athletic zmagal v Haifi.

Maribor je gostoval v Atenah in upal na vsaj točko, ki bi ga pred zadnjim krogom še ohranjala v igri za napredovanje. Žal se ni izšlo. Panathinaikos je zmagal z 1:0, lahko bi bilo tudi drugače. Grkom je namreč z nekaj nesporno sumljivimi odločitvami pomagal sodnik Laurent Duhamel. Najprej je v zadnji minuti prvega polčasa pokazal drugi rumeni karton Alešu Mejaču zaradi igranja z roko, ki pa še zdaleč ni bilo tako očitno, da bi si zaslužil predčasno pot pod prho. Na začetku drugega polčasa je Francoz goste razburil še enkrat, ko je dosodil enajstmetrovko za Grke zaradi domnevnega igranja z roko Agrhusa. Najstrožjo kazen k sreči ni izkoristil Vitolo, ki je zadel vratnico. Že dobrih deset minut pozneje pa je sodnik spet poskrbel za sporno odločitev. Po očitnem simuliranju nasprotnikovega nogometaša v kazenskem prostoru gostov je pokazal na belo točko. Tokrat je bil Vitolo žal bolj natančen in zadel za zmago Grkov. Mariborčane je sicer pred višjim porazom rešil Jasmin Handanović, ki je tokrat blestel v vratih gostov.

Na drugi tekmi petega kroga skupine J sta Lazio in Tottenham remizirala v Rimu brez zadetkov. Pred zadnjim krogom, v katerem bo Maribor pričakal Lazio v Ljudskem vrtu, so si Rimljani tako že zagotovili napredovanje, medtem ko Maribor nima več možnosti za napredovanje. Na drugem mestu je Tottenham, tretji pa Panathinaikos, ki ima dve točki zaostanka. Če želi napredovati, bo moral v zadnjem krogu premagati Londončane na White Hart Lanu. Maribor se poslavlja od Evrope, za nastope v tej sezoni pa si kljub predčasnemu izpadu zasluži čestitke. V zelo močni konkurenci je bil v igri za napredovanje do zadnjega kroga, z nekaj več sreče bi bil lahko v igri tudi do zadnje minute ali pa celo napredoval. Pa drugič. Najbolj pomembno je, da so slovenski prvaki pokazali velik napredek v primerjavi s prejšnjo evropsko sezono.

Inter si je v skupini H že pred petim krogom zagotovil napredovanje, zato je v Rubinu gostoval z nekoliko spremenjeno zasedbo, v kateri je priložnost od prve minute dobil Vid Belec. Milančani so proti Rubinu izgubili z 0:3. Samir Handanović sploh ni potoval v Rusijo. Tim Matavž je igral 90 minut za PSV, ki je v Eindhovnu gostil Dnipro in izgubil z 1:2. Trenutno vodilni klub nizozemskega prvenstva je tako tudi izgubil možnosti za napredovanje. Gostovanje v Neaplju v zadnjem krogu bo za Nizozemce le formalnost, saj si je Napoli z zmago nad AIK, do katere je prišel v zadnji minuti, že nabral neulovljivo prednost. Podobno velja tudi za Dnipro, ki je nekoliko presenetljivo celo na prvem mestu skupine F.

V sredo je bila odigrana še prestavljena tekma v Izraelu, ki jo je z 2:0 dobil španski Athletic.