Četrtek, 24. 9. 2015, 20.09
8 let, 7 mesecev
Španci bodo zaradi Paua Gasola tožili Francoze
"Naredili bomo vse, da bo nekdo pred sodiščem odgovarjal za te besede. Gasol ni samo 'brand' španske košarke, temveč celotne države," je bil oster v svojih besedah Cardenal, ki je dodal: "Gasol je dal skozi številne protidopinške kontrole v Španiji in tujini. Tukaj gre za prestiž španskega športa."
Sporno besedilo v Le Mondu, v katerem Gasola sumijo za jemanje nedovoljenih poživil, je imel naslov "Skrivnosti iz mladosti Paua Gasola". V njem namigujejo o povezavi Gasola in zdravnika Nicolasa Terradosa, ki je bil vmešan v dopinško afero "Festina", a je bil na koncu oproščen vseh obtožb.
Španija je na nedavnem evropskem prvenstvu osvojila zlato medaljo, v polfinalu je premagala Francijo, v finalu je bila boljša od Litve, Gasol pa je bil proglašen za najbolj koristnega igralca turnirja.
Zanimivo je, da je pred nekaj leti nekdanji francoski teniški igralec Yannick Noah v kolumni v Le Mondu obtožil španske športnike jemanja nedovoljenih poživil. V tej kolumni se je zadnji francoski zmagovalec Rolanda Garrosa leta 1983, ki je pred tremi dnevi še tretjič postal kapetan francoske reprezentance, spraševal, zakaj so španski športniki boljši od ostalih.
Zakaj Španci drugim prepuščajo le drobtinice?
"Španci tečejo hitreje od vseh. So bolj čvrsti, drugim pa prepuščajo le drobtinice. Vsi drugi smo v primerjavi z njimi palčki. Toda v Španiji so imeli afero 'Fuentes', zaradi zdravnika, ki je zakrivil največjo dopinško afero v zgodovini. Vendar so Španci to afero pometli pod preprogo. Danes je, kot kaže, svetovni šport kot v filmu Asterix na olimpijskih igrah. Če vam bo druid pripravil čarobni napitek, boste zmagali. V tem primeru so Španci, podobno kot Obelix, padli v druidov lonec s čarobnim napitkom," je takrat zapisal Noah, oče košarkarske NBA zvezde Joakima Noaha, ki igra za Chicago Bulls.
Na udaru kritik francoskih medijev so se znašli tudi nogometaši Barcelone, ki jih je Le Monde prav tako osumil jemanja nedovoljenih poživil. Zaradi serije člankov je Le Monde izgubil sodni spor z Barcelono in moral plačati 300 tisoč evrov odškodnine.