Houston Rockets Los Angeles Lakers Milwaukee Bucks Miami Heat Goran Dragić Goran Dragić Liga NBA Liga NBA

Sobota, 5. 9. 2020, 7.02

Liga NBA, 4. SEPTEMBER

Nezaustavljivi: Dragićeva druščina drvi proti finalu

Goran Dragić | Goran Dragić in Jimmy Butler letita proti finalu vzhodne konference. | Foto Getty Images

Goran Dragić in Jimmy Butler letita proti finalu vzhodne konference.

Heat je še naprej največji hit. Košarkarji Miamija so po preobratu v zadnji četrtini še tretjič v nizu premagali Milwaukee Bucks (115:100) in se postavili na prag konferenčnega finala (3:0). Junak zmage je bil znova Jimmy Butler, pomembno vlogo pa je tudi tokrat odigral Goran Dragić (15 točk, pet skokov in tri asistence). Houston Rockets so na uvodni tekmi konferenčnega polfinala premagali LA Lakers (112:97).

Montrezl Harrell in Luka Dončić
Sportal Dončićev bojeviti tekmec z dolgim jezikom do prestižne nagrade

Od šestnajstih ekip, kolikor se jih je uvrstilo v končnico severnoameriške poklicne lige NBA, le še ena ni vknjižila poraza. To je Miami Heat, pri katerem izjemno pomembno vlogo igra nekdanji slovenski reprezentant Goran Dragić. Po šestih zaporednih predstavah s +20 točkami je tokratnih 15 točk (met iz igre 6:15, za tri točke 3:7), pet skokov in tri asistence, kolikor jih je zbral v 36 minutah igre, celo njegov najskromnejši izkupiček v letošnji končnici. A za Ljubljančana, ki že vse od leta 2015 igra na Floridi, je to seveda nepomemben podatek, saj se je s soigralci zasluženo in iskreno veselil še tretje zaporedne zmage nad najboljšo ekipo rednega dela – Milwaukee Bucks (115:100).

Pravilo št. 1: ne zbudite Butlerja

Kljub prevladi Miamija v končnici, ki je z rezultatom 4:0 odpihnil Indiano in je zdaj s 3:0 na rob prepada potisnil še Milwaukee, pa je končni rezultat tekme z noči na soboto vendarle nekoliko zavajajoč. Do zadnje četrtine namreč Miami nikoli ni vodil več kot s tremi točkami prednosti, večinoma pa je tekmecu zrl v hrbet. Preobrat sta poosebljala prav Dragić in Jimmy Butler. Če sta prva zvezdnika ekipe v prvem polčasu skupaj dosegla vsega 11 točk, sta se na koncu zaustavila pri 45. Kar 30 jih je prispeval Butler, ki je bil znova strelski stroj v zadnji četrtini. Le-to je Miami dobil z rezultatom 40:13.

Goran Dragić je znova igral na visoki ravni. | Foto: Getty Images Goran Dragić je znova igral na visoki ravni. Foto: Getty Images Bodo čakali več kot pol stoletja?

Da je bila zadnja četrtina tudi edina, v kateri je bil Miami točkovno boljši, je na koncu zelo slaba tolažba za poraženo ekipo. Ta je tako v sezono kot v končnico vstopila z jasnim ciljem – osvojiti naslov prvaka. Če so se po rednem delu zdele sanje upravičene, pa se zdi položaj v konferenčnem polfinalu skorajda brezizhoden. Še nobena ekipa v zgodovini lige se namreč ni pobrala po zaostanku z 0:3. Milwaukee Bucks pa na tako želeni naslov prvaka čakajo že skoraj pol stoletja. Edinega so namreč osvojili daljnega leta 1971, ko sta zanje igrala tudi legendarna Kareem Abdul-Jabbar in Oscar Robertson.

Kazalo je drugače

Začetek tekme je sicer namigoval na možnost zasuka v seriji. Čeprav je Dragić preizkušnjo odprl z zadetim metom za tri točke, je s soigralci vajeti hitro prepustil tekmecu. Ta je bil precej trši oreh v obrambi, igralsko pa manj odvisen od prvega zvezdnika. Giannis Antetokounmpo je namreč znova redko prihajal do prostora z žogo v raketi, a je zato ekipi pomagal s skoki in asistencami ter "raztegovanjem" obrambe, obenem pa je prežal na sleherno priložnost za razkazovanje mišic. Obrambno osredotočenost na nigerijsko-grškega orjaka sta izkoriščala predvsem razpoložena Kris Middleton in Brook Lopez. Milwaukee je tako vodil večji del treh četrtin, vmes tudi za 14 točk (87:73). A to ni omajalo odločnosti in trdoživosti ekipe, ki jo vodi trener Erik Spoelstra.

Že v nedeljo konec serije? | Foto: Getty Images Že v nedeljo konec serije? Foto: Getty Images

Metla je ogreta

Skorajšnji MVP sezone Antetokounmpo je bil znova blizu trojnemu dvojčku (21 točk, 16 skokov, devet asistenc), a je kot na dlani, da ob spretnih obrambnih postavitvah tekmeca strelsko prispeva premalo. In če soigralci njegov manko v večjem delu tekme še uspejo nadoknaditi, se zatakne v odločilnih trenutkih. Tedaj Milwaukee nima pravega moža odločitve. Giannisovi poskusi, pri katerih želi uveljavljati fizično moč, so pogosto končali pred obrambnim zidom. Povsem drugače je pri Miamiju. Če so Dragić, Joe Crowder, Bam Adebayo in Tyler Herro skrbeli, da se tekmec ni preveč odlepil, in pripravljali teren za popolni zasuk, je levji delež nato opravil Jimmy Butler. Jasno, znova z veliko pomočjo soigralcev, ki skrbno delajo zanj. Z Goranom Dragićem na čelu. Še šest minut pred koncem so Bucks vodili z rezultatom 93:92. Nato pa le nemočno spremljali šov Miamija. Ta ima zdaj lepo priložnost, da v nedeljo (ob 21.30 po slovenskem času) še drugega tekmeca odpravi z metlo.

James Harden | Foto: Gulliver/Getty Images Foto: Gulliver/Getty Images

James Harden je LA Lakers natresel 36 točk in bil junak tekme

Prvi konferenčni finale na zahodu so odigrali LA Lakers in Houston Rockets. Jezerniki so morali tako kot v prvem krogu končnice priznati poraz. Tokrat so bile od njih boljše Rakete, ki so bile večji del tekme boljša ekipa. Blestel pa je njihov prvi zvezdnik James Harden.

Ta jim je na uvodni tekmi konferenčnega polfinala natresel 36 točk, ob tem je za svojo ekipo prispeval še dva skoka in pet asistenc. Zelo razpoložena sta bila tudi Russell Westbrook, ki je prispeval 24 točk, devet skokov in šest asistenc, Eric Gordon se je ustavil pri 23 točkah.

Košarkarji Houstona so imeli v prvem krogu končnice kar težko borbo z Oklahomo, saj so serijo dobili šele po sedmih tekmah (4:3). A utrujenost se jim ni poznala. Na drugi strani so se Lakers sprehodili skozi prvi krog. Lahko bi rekli, da so padli iz tekmovalnega ritma, potem ko so v zadnjih enajstih dneh igrali le dvakrat. Zaradi rasne nestrpnosti v ZDA je bila namreč končnica lige NBA za nekaj časa prekinjena.

Najbolj razpoložena pri ekipi iz Los Angelesa sta bila Anthony Davis. Ta je dosegel 25 točk in 14 skokov, medtem ko se je LeBron James, prvi zvezdnik ekipe, ustavil pri dvajsetih točkah in sedmih asistencah.

Trener Denverja: Te prepovedi v "mehurčku" so nore

V senci odločilnih bojev sezone 2019/20 severnoameriške košarkarske lige so razmere, ki so jim priča trenerji in košarkarji v karantenskem mehurčku v športnem kompleksu Disney World pri Orlandu na Floridi. Trener Denver Nuggets Mike Malone je obupan. Novinarjem je potožil, da je v karanteni že dva meseca, ne da bi videl ženo in hčerki.

"To je noro. Pogrešam svojo družino. Govorim v svojem imenu in v imenu svojih sodelavcev in verjetno vseh trenerjev, ki so tukaj. Šestdeset dni je preteklo, odkar nimam dostopa in nisem prejel tega privilegija, da bi moja družina prišla sem k meni. To je kriminalno dejanje samo po sebi," je bruhalo iz Malona.

Liga NBA, 4. september

Konferenčni polfinale:

Miami Heat : Milwaukee Bucks 115:100 /3:0/
Butler 30, Adebayo 20, Dragić 15; Lopez 22, Antetokounmpo 21 (16 skokov)

Los Angeles Lakers : Houston Rockets 97:112 /0:1/
Davis 25, James 20; Harden 36, Westbrook 24

// – izid v zmagah, igrajo na štiri
giannis Antetokounmpo
Sportal Antetokounmpo: od Dragićevega tekmeca do soigralca?
Toronto Raptors, OG Anunoby
Sportal Prvake rešila trojka v zadnji sekundi, krvniki Dončićevih začeli odločno #video