Golden State Warriors Steph Curry Liga NBA Dallas Mavericks Luka Dončić Luka Dončić

Ponedeljek, 28. 2. 2022, 5.40

Liga NBA, 27. februar

Čudežen preobrat Dallasa, Dončić najboljši strelec derbija

1

Luka Dončić | Luka Dončić se je na koncu razveselil velike zmage, a še sredi tretje četrtine ni kazalo, da bo tako, saj je Dallas zaostajal z 58:79. | Foto Reuters

Ko so Dallas Mavericks sredi tretje četrtine proti Golden State Warriors zaostajali z 21 točkami, je kazalo na katastrofo. A je sledil veliki preobrat, pri katerem je kolesja zavrtel Luka Dončić, nato so njegovi soigralci v zadnji četrtini priključili teksaško moštvo, slovenski zvezdnik pa je ob koncu potrdil pomembno zmago proti drugi ekipi zahodne konference s 107:101. K uspehu je prispeval 34 točk in 11 skokov, imel pa je tudi devet izgubljenih žog – skoraj polovico jih je izgubil v prvi četrtini, ki mu ni bila v ponos.

Glavni trener Dallas Mavericks Jason Kidd si je po izjemnem preobratu in zmagi zunaj garderobe privoščil slovenskega košarkarja Luko Dončića: "Blizu trojnemu dvojčku si bil." Razlog? Zvezdnik Dallasa je imel ob zmagi s 107:101 v svoji statistiki vpisanih 34 točk, 11 skokov in devet izgubljenih žog – tokrat le dve asistenci.

A izgubljene žoge na koncu niso bile ključne. Ključen je bil namreč preobrat Mavericks, osrednja junaka tekme pa sta bila Dončić in novinec Spencer Dinwiddie (24 točk). Skupaj sta dosegla 58 točk, kar je polovica vseh Dallasovih.

Vrhunci tekme Golden State Warriors : Dallas Mavericks

Kljub visokemu zaostanku verjeli

V San Franciscu pa ni šlo vse po načrtih. Zvezdnik Steph Curry, dosegel je 24 točk, in druščina pri Golden State Warriors so prvo četrtino dobili s 37:24, v tej je Dončić izgubil štiri od devetih žog, sredi tretje četrtine pa so se pohvalili z najvišjo prednostjo na tekmi. Rezultat 78:57 je vlival veliko upanja pred zadnjimi 18 minutami obračuna.

Vrhunci Dončićeve predstave

Nato se je zgodil čudežni preobrat. Dončić je z devetimi točkami pomagal, da je Dallasa sprva zrežiral delni izid 13:1. Dinwiddie, Josh Green in Dorian Finney-Smith so bili nato tisti, ki so Mavericks pet minut pred koncem približali na vsega točko zaostanka (93:94). Prav Finney-Smith je kaj kmalu za tem poskrbel za vodstvo pri 95:94. Takrat je vajeti v svoje roke spet prevzel Luka.

Ob koncu tekme je dosegel še devet točk za skupno zmago Dallasa s 107:101, ki so na gostovanju dobili veliki skalp.

Dončić se je pokesal: Moj začetek nas je skoraj stal zmago

"Če povzamem, pokazali so karakter. Nihče se ni predal. Vsi so igrali do konca. Fantje so igrali 48 minut. Verjeli so," jih je po zmagi pohvalil Kidd.

"Vem, da je bila klop tista, ki je naredila preobrat. Moj začetek nas je skoraj stal zmago. Moram biti boljši," je bil kljub zmagi kritičen Dončić, ki je od gostiteljev prejel veliko udarcev, kar ga je razhudilo v takšni meri, da je ob koncu prvega polčasa prejel 13. tehnično napako v sezoni.

Luka Dončić | Foto: Reuters Foto: Reuters

A je bilo na koncu po čudežnem preobratu vse pozabljeno, hkrati pa pravo darilo za 23. rojstni dan, ki ga Luka sicer praznuje danes, tekma pa je bila po ameriškem času odigrana še 27. februarja.

Pred Dončićem zdaj vzornik LeBron James, ki nima razloga za zadovoljstvo

Dallas je tako dobil pomembno bitko v boju za neposredno uvrstitev v končnico. S 36 zmagami in 25 porazi je na petem mestu zahodne konference in ima enak izkupiček kot šesti Denver Nuggets, ključna pa je prednost pred sedmo Minnesoto, ki ima štiri zmage manj. Prvih šest ekip v vsaki konferenci si bo namreč po rednem delu zagotovilo neposredno mesto v izločilnih bojih, medtem ko bodo moštva uvrščena med sedmim in desetim mestom morala za dve prosti vstopnici odigrati dodatne kvalifikacije.

Kdo bo dobil sredin obračun? James ali Dončić? | Foto: Reuters Kdo bo dobil sredin obračun? James ali Dončić? Foto: Reuters

In za zdaj je v tem prostoru tudi naslednji tekmec Luke Dončića in soigralcev. Los Angeles Lakers, ki so ponoči doživeli blamažo na domačih tleh – s 95:123 so izgubili proti New Orelans Pelicans –, imajo na svojem računu vsega 27 zmag in 33 porazov. V vrstah teksaškega moštva upajo, da bodo dosegli četrto zmago na zadnjih petih zaporednih gostovanjih – le Utah Jazz so bili boljši. Obračun z vzornikom LeBronom Jamesom bo Dončić odigral v noči na sredo ob 4. uri zjutraj.

V drugem derbiju večera so Utah Jazz po zmagi nad Dončićem na kolena spravili še vodilno moštvo na Zahodu. Na gostovanju so bili s 118:114 boljši od Phoenix Suns.

Philadelphia 76ers so v nedeljski matinejski tekmi s 125:109 premagali New York Knick, Joel Embiid je dosegel 37 točk, James Harden pa se je izkazal s trojnim dvojčkom, 29 točkam je dodal še deset skokov in 16 asistenc.