13.26

liga INL

Nedelja, 20. 10. 2013, 13.26

''Železarji'' brez Raze suvereno na gorenjskem derbiju

V 7. krogu sta bili uspešni dve slovenski moštvi. Jeseničani so doma ugnali Bled, Triglavani pa Feldkirch. Mariborčani so klonili pri Neumarktu, Celjani pa so visok poraz vknjižili pri Gardeni.

Celjani so v soboto gostovali v italijanski Gardeni, kjer so doživeli najhujši poraz v letošnji sezoni, saj so jih nasprotniki z Južne Tirolske ugnali s kar 9:2. Gabriel Senoner je bil tisti, ki je v sedmi minuti načel mrežo Luke Koštomaja in nato do konca prve tretjine še dvakrat podal za vodstvo 3:0. Dobrih sedem sekund pred iztekom prvega dela je celjski zaostanek nekoliko omilil Rok Klavžar. Drugo tretjino je med vratnicama gostov stal Tomaž Jeram, ki verjetno ni pričakoval takšnega naleta Dylana Stanleyja, ki je v razmiku 40 sekund zadel kar dvakrat, čez deset minut pa za vodstvo 6:1 vknjižil še klasični "hat-trick". A to ni bilo dovolj, celjsko mrežo sta pred zadnjim odmorom zatresla še Demetz in Birnstill, kar je pomenilo, da so oklepniki iz knežjega mesta pred zadnjo tretjino zaostajali že za sedem zadetkov. Stanley je v 44. minuti vpisal še četrti zadetek na tekmi, Žan Jezovšek pa je kljub igralcu manj, izključen je bil Nejc Kastelic, postavil končni rezultat 9:2. O premoči Italijanov govori tudi podatek o strelih, in sicer so gostitelji ustrelili kar 51 strelov, Celjani pa 21.

Slovenski gorenjski spopad so v Podmežakli kljub odsotnosti Tomaža Razingarja, Davida Sefiča in Vida Jazbeca dobili "železarji", ki so Blejcem zadali šesti poraz v sezoni. V šesti minuti je za jeseniško vodstvo poskrbel Andrej Židan, do konca prve tretjine pa sta bila natančna še Rakovič in Svete. Tudi prvi zadetek v drugi tretjini je bil delo Andreja Židana, svoje pa sta dodala še Peter Bizalj in Marjan Manfreda. V drugih 20 minutah pa so zadevali tudi gostje, in sicer je na 1:3 najprej znižal Sergei Smirnov, v 37. minuti pa je izid tretjine postavil Klemen Kaimel. Zadnja tretjina ni bila več tako razburljiva, tudi zadetkov je bilo nekoliko manj, na jeseniški strani je bil natančen Nejc Berlisk, na blejski pa Tadej Burazin, ki ga je izkoristil kazenski strel, saj ga je nepravilno zaustavil Aleš Remar. Tudi na tem obračunu razmerje v strelih zgovorno govori v prid zmagovalcev, ki so streljali 57-krat, gostje pa 22-krat.

Mariborčane je v soboto čakalo težko gostovanje pri Neumarktu, ki trenutno zaseda četrto mesto in se je na koncu izkazal za pretrd oreh, saj so "lisjaki" vknjižili še peti poraz v sezoni in tako ostajajo še brez zmage. Če prva tretjina ni postregla z zadetki, je bilo toliko bolj živahno v drugi, ko so padli štirje – trije italijanski in en slovenski. Goste je v vodstvo popeljal Stefano Margoni, ki je ob igralcu več spravil plošček za hrbet Aljoše Pilka, vajo je dobro minuto pozneje ponovil še Alex Sullmann. Nato pa je kljub številnem manku Mitja Sotlar v 33. minuti našel pot v nasprotnikovo mrežo in znižal na −1, a je kaj kmalu izid tretjine 3:1 postavil Matteo Peiti. Italijan je bil tudi edini, ki mu je v zadnjem delu tekme uspelo še enkrat zadeti in poskrbeti, da je zmaga ostala doma. In še podatek o strelih, Italijani so proti Pilku sprožili 47 strelov, Mariboračni pa proti Alexu Caffi 20.

Triglavani so pred domačim občinstvom izgubljali z 0:2, nato pa priredili preobrat in ugnali Feldkirch. Maksim Abaev in Diethard Winzig sta bila tista, ki sta načela mrežo Roka Stojanoviča, a sta Miha Mulej in kapetan Anže Ahačič še pred prvim odmorom poskrbela, da sta ekipi odšli na odmor izenačeni. Nato pa se je začela tretjina Kranjčanov, ki so z zadetkoma Jana Berčiča in Jana Marklja pred zadnjim delom ušli na +2. Nekaj pestrosti je v 41. minuti vnesel zadetek Romana Scheiberja, ki je zadel za 3:4, a pet minut pred koncem je Anže Terlikar ob številčni premoč razblinil vse dvome o zmagovalcu. Kranjski "orli" so tako poleteli na šesto mesto lestvice.