14.17

liga NHL Chicago Blackhawks Tampa Bay Lightning

Četrtek, 4. 6. 2015, 14.17

Mladega junaka Chicaga je bilo po izenačenju strah medijev

Teuvo Teravainen je v dveh minutah finalne tekme med Tampo in Chicagom, z 2:1 je slavil zadnji, zapolnil naslovnice številnih medijev. In prav teh ga je strah veliko bolj kot mogočne NHL-scene.

Vse do 54. minute prvega finalnega obračuna so gostitelji Tampa Bay Lightning držali minimalno vodstvo (1:0), ki pa jim je v naslednjih dveh minutah spolzelo iz rok. Glavni krivec za zmagoviti preobrat je bil komaj 20-letni Teuvo Teravainen.

Finski napadalec je najprej po podaji Duncana Keitha z izenačenjem presenetil dobro pokritega vratarja Bena Bishopa, slabi dve minuti zatem pa poskrbel za podajo do Antoina Vermetta, ta pa za zmagoviti zadetek. V Helsinkih rojeni hokejist je tako postal drugi najmlajši oklepnik, ki je po letu 1990 v finalu lige NHL dosegel dve točki. Le Jaromiru Jagru je leta 1991, ko Teravainen še ni ugledal luči sveta, pri 19 letih uspel enak podvig.

"Je eden od najbolj talentiranih mladih igralcev, ki jih lahko spremljam vsak dan. V njem je toliko samozavesti in ta je iz tekme v tekmo večja. Zdi se, kot da njegov srčni utrip sploh ne bi zrasel. Je povsem hladen, tako kot so Finci," je po zmagi sproščenost mladega klubskega kolega na ledeni ploskvi občudoval izkušeni Slovak Marian Hossa.

A mirnost Teravainena ne spremlja povsod. "Veliko bolj sproščen sem na ledu kot pred novinarji. Ko sem zadel, so bile moje prve misli: 'Oh, ne, zdaj bom moral odgovarjati na novinarska vprašanja'," je ameriški sedmi sili po uspehu svoj strah razkril mladenič in na vprašanje, ali so mediji res tako zastrašujoči, prikimal.

Vsi lahko pripomorejo k uspehu

Chicago je Finca, ki je skoraj vso kariero preživel pri Jokeritu, za katerega je igral tako v nižjih selekcijah kot pri članih, v prvem krogu nabora leta 2012 izbral kot 18. po vrsti. Teuvo je za klub iz vetrovnega mesta prvič zaigral v lanski sezoni, ko je okusil zgolj tri tekme, Blackhawksi pa so njegov potencial začeli redno unovčevati letošnjega januarja. V rednem delu je na 34 tekmah vpisal devet točk, v končnici pa na tretjini obračunov manj že šest (dva zadetka, štiri podaje).

Kot kaže, je strateg Joel Quenneville zadel v polno, ko ga je v drugi seriji končnice proti Minnesoti združil z Antoinom Vermettom in Patrickom Sharpom, saj se je trio dobro ujel in se na prvi finalni tekmi podpisal pod oba zadetka. Sharp se je Finčevega potenciala zavedal že pred finalom: "Za 20-letnika je odličen, naredil je nekaj pomembnih stvari. A da je dober hokejist, smo vedeli že pred to tekmo."

Sramežljivi hokejist, ki bo verjetno iz tekme v tekmo bolj samozavesten tudi pred kamerami in diktafoni, zasluge za zmago pripisuje celotni ekipi: "Naša ekipa ima res veliko globine, veliko odličnih hokejistov, ki lahko dodajo svoj delež. Vsaka linija zna dobro odigrati tako v napadu kot v obrambi. In takšne stvari štejejo ogromno. Mislim, da je naša linija na splošno dobro odigrala v obrambi, na koncu pa je prišla še nagrada. Dosegli smo dva zadetka. Odlično."

Novo priložnost za dokazovanje svojih kakovosti bo Teravainen imel že v soboto, ko bo Tampa na domačem terenu poskušala serijo izenačiti, Chicago pa bo iskal še drugi "break".