Petek, 10. 6. 2016, 7.14

Liga NHL, 9. junij, peta finalna tekma

Ni še konec, junak Martin Jones s 44 obrambami preprečil zabavo Pittsburgha

San Jose Shraks

Hokejisti Pittsburgha niso izkoristili prvega zaključnega ploščka za zmago v ligi NHL. V peti finalni tekmi so jih San Jose Sharks na domačem ledu premagali z izidom 2:4. Skupni izid v zmagah je zdaj 3:2 za Pittsburgh Penguins. Šesta tekma bo na sporedu v noči na ponedeljek.

Pittsburgh Penguins bi lahko v noči na petek četrtič v zgodovini postali prvaki lige NHL, prvič na domačem ledu. A tudi tokrat jim ni uspelo. San Jose Sharks v goste niso prišli z belo zastavo, zmagali z izidom 2:4 in finalno serijo podaljšali na vsaj šest tekem.

Najbolj pestro je bilo v prvi tretjini, ko je San Jose že po treh minutah vodil z 2:0. Brent Burns je po 64 sekundah zadel za 1:0, slabi dve minuti zatem je rezultat zvišal Logan Couture. San Jose je tako sploh prvič v seriji igral z vodstvom (na tretji tekmi so do vodstva in zmage prišli v podaljšku), a Pittsburgh, kjer je bilo vse pripravljeno na veliko slavje, je hitro odgovoril. V peti minuti je igralca več izkoristil Jevgenij Malkin, rezultat pa je v šesti minuti izenačil Carl Hagelin. Melker Karlsson je v 15. minuti nadaljeval "goleado" in Morske pse na prvi odmor popeljal z vodstvom 2:3.

Gostitelji so v nadaljevanju prevladovali, v drugi tretjini sprožili kar 17 strelov na vrata razpoloženega Martina Jonesa, a poti ploščka v mrežo niso več našli. Niti ob koncu, ko so poskušali izenačiti brez vratarja, ne. Njihove upe je dokončno pokopal Joe Pavelski, ki je zadel v prazno mrežo. Junak tekme je bil vratar Martin Jones, ki je zbral 44 obramb. | Foto: Junak tekme je bil vratar Martin Jones, ki je zbral 44 obramb.

"Ostajamo živi. Želimo se še enkrat vrniti sem, a vemo, da nas do vrnitve čaka še veliko dela. Potrebno bo veliko osredotočenosti in predanosti. Potrebovali bomo nekaj tega, kar nas je spremljalo danes," je bil po prigarani zmagi vesel strelec četrtega zadetka za San Jose Pavelski, ki je končnih 2:4 postavil z zadetkom v prazno mrežo.

Lahko se zahvalijo nekdanjemu soigralcu Anžeta Kopitarja

Igralci San Joseja se lahko za zmago zahvalijo svojemu vratarju Jonesu, ki je bil še lani soigralec našega najboljšega hokejista Anžeta Kopitarja. Jones je na peti tekmi zbral 44 obramb, kar je največ obramb v rednem delu playoff tekme ekipe, ki ji je grozil izpad, po letu 1968.

"Jones je bil odličen. Zaustavil je precej nevarnih strelov. Podobne predstave kaže že dolgo časa, ne le v končnici, tudi v rednem delu. Žal njegovih predstav mnogi ne vidijo, saj smo na 'zahodnem bregu', a za nas je neverjeten," je junaka zmage pohvalil napadalec Couture. Hvalnice na račun 26-letnega čuvaja mreže, ki je paral živce Pittsburghu (še posebej se je izkazal po odbitku ob strelu Nicka Bonina), so deževale z vseh strani, sam pa je dejal: "Počutil sem se dobro. Nekajkrat sem si otežil življenje z odbitki, a se je srečno končalo. Mislim, da je tudi naša obramba pred golom delovala dobro."

Obramba Nicku Boninu:

Jones je imel še enkrat več dela kot na drugi strani Matt Murray. Zaustavil je 44 strelov od 46, medtem ko je proti Murrayju zletelo 21 ploščkov, na mestu pa je bil ob 18 strelih.

Tekmo so dobili v prvih petih minutah

"Na začetku nismo takoj našli pravega ritma, a ko smo ga, mislim, da smo odigrali dobro. Ustvarili smo veliko prometa pred njihovimi vrati, imeli mnogo strelov, imeli priložnosti iz odbitkov, a preprosto nismo našli tretjega zadetka," je bil razočaran domači trener Mike Sullivan.

Patric Hornqvist pravi, da jih bo podobna igra na nalsednji tekmi pripeljala do želene nagrade Stanleyjevega pokala. | Foto: Guliverimage/Getty Images Patric Hornqvist pravi, da jih bo podobna igra na nalsednji tekmi pripeljala do želene nagrade Stanleyjevega pokala. Foto: Guliverimage/Getty Images

Napadalec Patric Hornqvist je stratega dopolnil: "Takšno je pač življenje. Jones je bil danes vroč. Imeli smo veliko priložnosti, on pa je bil neverjeten. Zaustavljal je vse, včasih se je zdelo, da sploh ni vedel, da ima plošček … Na naslednji tekmi moramo igrati enako, z izjemo prvih petih minut, v katerih so oni dobili obračun, sicer pa smo bili boljši nasprotnik. Če bomo igrali tako, bomo zagotovo zmagali."

Šesti obračun bo v noči na ponedeljek v Kaliforniji.

Pittsburgh Penguins : San Jose Sharks 2:4 /3:2/
Malkin 5. (PP), Hagelin 6.; Burns 2., Couture 3., Karlsson 15., Pavelski 59.