Nedelja, 3. 7. 2016, 4.00

Skok v športno preteklost

Francozi želijo natanko to, kar se jim je zgodilo pred 32 leti

1

Francoske nogometaše danes zvečer čaka tekma četrtfinala evropskega prvenstva pred domačimi navijači. Skušali bodo izločiti Islandijo in nadaljevati pot do cilja, ki jim ga je na zelo podoben način uspelo doseči pred natanko 32 leti.

Danes zvečer bodo skušali Francozi v Parizu izločiti Islandijo in nadaljevati lov na izpolnitev sanj. Te so seveda osvojitev naslova evropskih prvakov pred domačimi navijači. Po Islandiji jih, če bodo uspešni, čakata še vsaj dve oviri na poti do tako želene ponovitve dosežka izpred 32 let.

Po četrtem mestu, ki so ga pred domačimi navijači osvojili na sploh prvem evropskem prvenstvu v zgodovini, leta 1960, in četrtfinalu svetovnega prvenstva, ki jim je na njihovih tleh uspel leta 1938, so Francozi s pomočjo domačega občinstva naslov napadali še tretjič in potrdili rek, da gre v tretje rado.

Dva tedna sijajnega nogometa in šova Michela Platinija

To je bilo prvenstvo Michela Platinija. | Foto: To je bilo prvenstvo Michela Platinija. V dveh tednih sijajnega nogometa so na prvenstvu, na katerem je sodelovalo vsega osem reprezentanc, dokaj suvereno prišli do konca in osvojili sploh prvo lovoriko na največjih tekmovanjih (pozneje so bili pred domačimi navijači še svetovni prvaki leta 1998 in evropski prvaki dve leti pozneje, ko je bilo prvenstvo na Nizozemskem in v Belgiji).

Dve leti pred tem so se na svetovnem prvenstvu uvrstili v polfinale, zdaj je njihova reprezentanca, ki jo je s klopi vodil Michel Hidalgo, delovala še veliko bolje. Predvsem kreativna trojica, ki so jo sestavljali Alain Giresse, Jean Tigana in v prvi vrsti Michel Platini, je bila tista, ki je vlivala strah v glave nasprotnikov in širila optimizem med domačim občinstvom.

Platini, takrat v dresu torinskega Juventusa velik zvezdnik evropskega nogometa, je blestel in prikazal morda celo najboljše predstave posameznika na enem velikem nogometnem tekmovanju. Dve sezoni pred tem je bil najboljši strelec takrat zelo močnega italijanskega prvenstva in to, zakaj je to postal, dokazal tudi poleti leta 1984.

Zelo nadarjen, inteligenten in eleganten nogometaš je od prve minute v igri za Francijo kazal, po kaj je prišel. Najprej je z golom ob koncu tekme prinesel zmago nad Dansko z 1:0 na uvodni tekmi prvenstva, potem je zadel dvakrat pri rapsodiji in zmagi nad Belgijo s 5:0, sijajno formo je prikazal tudi na tekmi zadnjega kroga skupinskega dela in zmagi nad Jugoslavijo - na tej tekmi je nekaj minut odigral tudi zdajšnji selektor Slovenije Srečko Katanec - s 3:2, ko je s tremi goli v vsega 18 minutah poskrbel za velik preobrat ter Francozom prinesel poln izkupiček in sprehod v polfinale.

V polfinalu so se komajda rešili

Tam so gledalci videli spektakularno tekmo proti Portugalski, v kateri so Francozi z golom branilca Jean-Francoisa Domergueja vodili ob polčasu, a nato doživeli hladno prho ob koncu rednega dela tekme, ko je za Portugalce zadel napadalec Jordao. Takratni napadalec lizbonskega Sportinga angolskih korenin je v 98. minuti šokiral še drugič in Portugalcem prinesel vodstvo, a potem je v drugem podaljšku sledil velik preobrat. Najprej je Domergue z drugim golom na tekmi izenačil izid v 114. minuti, potem je, kdo drug kot Platini, vsega minuto pred koncem tekme po podaji Tiganaja zadel za zmago.

Pomembno vlogo v reprezentanci Francije je imel tudi legendarni vezist Bordeauxa Alain Giresse. | Foto: Pomembno vlogo v reprezentanci Francije je imel tudi legendarni vezist Bordeauxa Alain Giresse.

V petih tekmah je postal najboljši strelec v zgodovini prvenstev

V velikem finalu so jim nasproti stali Španci in v prvih 45 minutah Francozi, ki so bili veliki favoriti, niso upravičili pričakovanj. Pritisk domače javnosti je očitno poskrbel za krč, ki pa je v drugem delu igre povsem izginil. Francija je potrdila premoč, zabila dva gola in osvojila tako želeno lovoriko. Na štadionu Park princev v Parizu je pred več kot 47 tisoč gledalci v 57. minuti najprej zadel Platini s prostega strela, kar je bil že njegov deveti gol na tistem prvenstvu, v izdihljajih tekme, ko so šli Španci na vse ali nič, pa je posel dokončal Bruno Bellone in postavil končni izid 2:0.

Veliko veselje Francozov po vodilnem golu v finalu. | Foto: Veliko veselje Francozov po vodilnem golu v finalu.

"Neverjetno je! Postali smo evropski prvaki, kar je sijajno in nekaj, o čemer sem sanjal od nekdaj. Da pa nam je to uspelo pred domačimi navijači, je še toliko bolje. Prišlo je kot smetana na torto. To je nepozaben večer," je bil po velikem finalu ves iz sebe nesporni junak prvenstva Platini. Na evropskih prvenstvih je odigral le teh pet tekem leta 1985, a je prav zaradi izjemnega dosežka, ki mu je uspel, še danes najboljši strelec v zgodovini prvenstev.

V sredo ga lahko ujame Cristiano Ronaldo

Letos ga lahko ujame Portugalec Cristiano Ronaldo, ki je trenutno pri številki osem, za katero je potreboval skorajda štirikrat toliko tekem, kot jih je odigral legendarni Francoz. Zvezdnik madridskega Reala je trenutno pri številki 19. Tekma letošnjega polfinala proti Walesu, ki ga čaka v sredo, bo njegova jubilejna 20.

Kako je Francija leta 1984 osvojila evropski naslov?