Torek,
19. 10. 2021,
16.08

Osveženo pred

3 leta, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,01

Natisni članek

Natisni članek

Atene olimpijski ogenj Peking 2022 Peking 2022

Torek, 19. 10. 2021, 16.08

3 leta, 3 mesece

Olimpijski ogenj

Predajo olimpijskega ognja pekinškim organizatorjem pospremili protesti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,01
Atene - prižig olimpijskega ognja za Peking 2022 | Na stadionu Panathenaic v Atenah je predsednik Grškega olimpijskega komiteja Spyros Capralos predal olimpijsko plamenico Yu Zaqingu, podpredsedniku Organizacijskega komiteja iger v Pekingu 2022.  | Foto Guliverimage

Na stadionu Panathenaic v Atenah je predsednik Grškega olimpijskega komiteja Spyros Capralos predal olimpijsko plamenico Yu Zaqingu, podpredsedniku Organizacijskega komiteja iger v Pekingu 2022.

Foto: Guliverimage

Olimpijski ogenj za zimske igre 2022 v Pekingu so danes na slovesnosti v Atenah predali v roke organizatorjev in bo lahko začel pot na Kitajsko. Prireditev je potekala na panatenskem stadionu, ki je bil v celoti zgrajen iz marmorja in je leta 1896 gostil prve igre moderne dobe. Zimske igre bodo v Pekingu od 4. do 20. februarja 2022.

Zaradi koronske pandemije korone je bila prisotna le peščica povabljenih gostov, predajo olimpijskega ognja pa so predvajali tudi na grški državni televiziji.

Plamen so dan pred tem prižgali s pomočjo konkavnega ogledala in sončnih žarkov na starodavnem mestu Olimpija na grškem polotoku Peloponez. Slovesnost je potekala na ostankih templja boginje Here v Olimpiji, prizorišču antičnih grških iger od osmega stoletja pred našim štetjem do četrtega stoletja našega štetja.

Slavnostni prižig olimpijskega ognja so pospremili protesti. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Slavnostni prižig olimpijskega ognja so pospremili protesti. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Nekateri protestniki so poskušali motiti slovesnost. Glasno in s transparenti so protestirali proti kršitvam človekovih pravic na Kitajskem, v Tibetu in Hongkongu. Policija jih je nekaj pridržala.

Zaradi koronske pandemije olimpijska plamenica tudi ne bo opravila tradicionalne poti na grških tleh, po prižigu ognja so jo prenesli v atensko Akropolo, kjer je prenočila, preden so jo danes predali Kitajcem.

Preberite še:

Ching-Kuo Wu
Sportal Svet olimpizma pretresa nov škandal
olimpijski komite slovenije simbol
Sportal OKS naj bi nova pravila sprejel sredi decembra