Engelbert Osojnik

Sobota,
27. 9. 2014,
15.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Valentino Rossi Jorge Lorenzo

Sobota, 27. 9. 2014, 15.52

8 let, 7 mesecev

Velikani so dobrodošli za košarko, ne za MotoGP!

Engelbert Osojnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zasebna ekipa Aspar v kraljevskem razredu, ki je zaradi višine odstopila od podpisa pogodbe z Lorisom Bazom, je le potrdila nepisano pravilo, da velikani v MotoGP nimajo kaj iskati.

Loris Baz v višino meri 192 centimetrov, zato bi bil primernejši za košarko. A fant je zaljubljen v motorje, zato tekmuje v svetovnem superbike prvenstvu, kjer je že zmagal. Francoz je imel z ekipo Aspar za prihodnjo sezono že podpisano predpogodbo in zagotovljeno hondo, ki bi spadala v odprti razred, a so Aspar pozneje premagale bojazni, da bo Loris zaradi svoje višine v boju s tekmeci preveč izgubljal na ravninah in se tudi zelo težko stlačil v prostor na motorju, ki ga ima dirkač na voljo v kraljevskem razredu. In zakaj Aspar ni pomislil na to, da je Baz prevelik, še preden je podpisal predpogodbo? Odgovor lahko najdemo v Leonu Camierju, ki ga je Aspar začasno najel in je na zadnjih štirih dirkah skočil na hondo RCV1000R kot zamenjava za poškodovanega svetovnega prvaka iz leta 2006 Nickyja Haydna.

Camier je dobro opravil svoje delo in upravičil zaupanje Asparja, čeprav je velik 1,88 metra. V Indianapolisu je bil zaradi okvare motorja prisiljen odstopiti. V Brnu je s 15. mestom Asparju pridirkal eno točko v svetovnem prvenstvu in za moštvenim kolegom Hirošijem Aojamo zaostal le sedem sekund. V Silverstonu je bil od točke oddaljen šest sekund, v Misanu pa le še štiri. V Aragonu se je na Asparjev Hondin motor vrnil Nicky Hayden, ki v višino meri 173 centimetrov. Zakaj se torej tudi Baz ne bi mogel zliti s hondo in biti konkurenčen v odprtem razredu MotoGP, saj je le štiri centimetre višji kot Camier?

Če moraš ustaviti 15 do 20 kg več kot ostali, ni šala!

Leon Camier je za crash.net razrešil dilemo: "Tega nočem reči, ker bi rad škodoval Bazu, a mislim, da sem že sam na meji, zato sem prepričan, da bi se on zelo težko stlačil v prostor, ki je pri hondi namenjen dirkaču." Camier je izpostavil tudi to, da so visokorasli dirkači v slabšem položaju v primerjavi z manjšimi tekmeci ne le zaradi drugačne aerodinamike, temveč tudi zaradi večje teže. Ta jim škodi predvsem pri pospeševanju in zaviranju.

"Ko dirkam z motorjem, se počutim zelo udobno in se nekako stlačim nanj, a večja teža mi ni v pomoč. Presenečen sem, ker v MotoGP ne obstaja omejitev teže za kombinacijo motorja in dirkača, ker to zagotovo naredi razliko. Ko skušaš ustaviti 15 ali 20 kilogramov več, ima to velik vpliv na dirkaško predstavo. Na tekočih stezah teža nima nikakršnega pomena, na tako imenovanih dirkališčih ustavi in spelji pa teža zagotovo vpliva. Mislim, da je večja slabost, če si velik, a kljub temu se lahko še zmeraj vozim v krogu in tekmujem. To ni konec sveta."

Kombinacija višina – teža je še bolj kritična za dirkače, ki v MotoGP tekmujejo z MotoGP prototipi, saj imajo štiri litre manj goriva za dirko kot preostali dirkači. Največji med njimi je sedemkratni svetovni prvak kraljevskega razreda, Yamahin Valentino Rossi, ki je visok 1,82 metra in težek 65 kilogramov.

Visokim dirkačem v MotoGP bo 2016 lažje

"Biti velik je zelo dobro za igranje košarke, a za dirkanje v MotoGP je velika težava. Sem dokaj velik, a imam srečo, ker nisem pretežek. Nenehno se moram boriti s svojimi kilogrami, saj z dodatnimi petimi kilogrami v enem krogu izgubiš desetinko sekunde. Če hočeš priti na isto raven kot manjši in lažji dirkači, moraš biti boljši na preostalih področjih. Mislim, da sem sam v MotoGP na meji, a za dirkače, kot sta Baz in Camier, je to velika ovira. Tudi zaradi goriva. Če imaš več kilogramov, porabiš več goriva, zato motocikel postane počasnejši," je za crash.net razložil Valentino Rossi.

Visokim dirkačem na MotoGP prototipih bo nekoliko lažje leta 2016, ko bodo z uvedbo novih pravil lahko porabili več goriva. Takšno spremembo je z navdušenjem pozdravil tudi Rossi: "Letos se naš motocikel v primerjavi z lani ni veliko spremenil, a so Yamahini inženirji iznašli formulo, kako porabiti manj goriva. Meni osebno je to zelo koristilo. V primerjavi z lanskim letom smo na ravninah od pet do šest kilometrov na uro hitrejši. Lani sem na dveh ali treh dirkah ostal brez goriva po prečkanju ciljne črte. Težava z 20 litri, ki jih imamo na voljo, je v tem, da visoki in težki dirkači plačajo dvojno ceno."

Pedrosa je najmanjši in najlažji, a nikoli svetovni prvak v kraljevskem razredu

Jorge Lorenzo, ki je od Rossija lažji en kilogram, a manjši za devet centimetrov, je za crash.net opozoril, da se bo Baz težko zlil s hondo: "Če bo Baz zajahal hondo, ki je bolj ali manj najmanjši motocikel, bi imel lahko težave. A je zelo talentiran in lahko tisto, kar bo izgubil na ravninah in pri pospeševanju, nadomestil v ovinkih. To je uspevalo Marcu Simoncelliju (Italijan je bil visok 183 centimetrov, op. p.). Mislim, da bi morali Bazu dati priložnost."

Ducatijev zvezdnik v svetovnem superbike prvenstvu Chaz Davies, ki je visok 183 centimetrov in težak 70 kilogramov, je poudaril, da je treba izvirni greh za težave visokih dirkačev iskati pri konstruktorjih motociklov. Valižan je za crash.net izjavil: "Višina je v MotoGP težava, ker so v preteklosti konstruktorji motocikle konstruirali za točno določene dirkače, ki so bili ponavadi majhni. Mislim, da je to za šport napačna pot, a to ni nič novega. Če si visok, ti koristi, a mislim, da ti še bolj koristi, če si majhen. Morebiti ne tako majhen kot Pedrosa (160 centimetrov in 51 kilogramov), temveč takšne velikosti, kot sta Marquez (168 centimetrov in 59 kilogramov) in Lorenzo (173 centimetrov in 64 kilogramov)."