8 let, 5 mesecev

Matej Žagar speedway

Sobota, 11. 10. 2014, 22.32

Matej Žagar - peti spidvejist sveta!

Z dirko v poljskem Torunu se je končala sezona svetovnega prvenstva v speedwayu. Skupni zmagovalec je postal Američan Greg Hancock. Matej Žagar končal sezono na petem mestu.

Posamično zmago na dirki je dosegel domačin Krzysytof Kasprzak, slovenski predstavnik Matej Žagar pa je ostal brez stopničk v skupnem seštevku sezone, potem ko je danes dobil le pet točk za 12. mesto. Skupno je Žagar leto 2014 končal na petem mestu s 114 točkami. Deseta vožnja zadnje dirke sezone je dala odgovor, kdo bo svetovni prvak; takrat si je 44-letni Američan privozil dovolj prednosti, da ga edini tekmec v boju za lovoriko, poljski adut Kasprzak, ni mogel več ujeti.

Ameriški veteran, ki je tretjič po letih 1997 in 2011 na vrhu speedwayskega sveta, je na koncu sezone zbral 140 točk, Kasprzak 132, o tretjem in bronasti medalji pa je odločala dodatna vožnja po koncu finala, z zmago si ga je privozil Danec Nicki Pedersen, četrti na koncu sezone pa je ostal lanski prvak Britanec Tai Woffinden. V boju za skupne stopničke SP je bil še tudi Žagar, ki je bil pred današnjo dirko četrti z le dvema točkama zaostanka za Woffindnom. A serijskemu slovenskemu prvaku danes ni šlo, po zmagi v uvodni vožnji je bil le še dvakrat tretji, dvakrat pa ostal brez točk na četrtem mestu in tako sezono končal brez uvrstitve v polfinale s petimi točkami.

Ne skriva razočaranja

"Ne morem skriti, da sem resnično razočaran, saj smo se spet lovili okrog pravega motorja in njegovih nastavitev, zato nisem niti v prvi vožnji, v kateri sem zmagal, vozil tako, kot bi lahko. To se je nadaljevalo tudi v naslednjih nastopih, kjer je šlo samo še navzdol," je svoj nastop opisal Žagar in dodal: "Za pravi preboj in poseganje po medaljah je moj proračun preprosto še vedno premajhen in to bo, ob novih pripravah in iskanju ključnih sprememb za boljše delovanje motorjev, tako glavna naloga pred prihodnjo sezono."

Žagar je v tej sezoni, kljub razočaranju na koncu, osvojil skupno peto mesto, kar je še za dve mesti bolje od doslej njegovega najboljšega rezultata in pomeni ob prvi zmagi na dirki za VN Finske tudi zgodovinski uspeh slovenskega motošporta. V sezoni je trikrat stal na stopničkah in bil še tolikokrat v polfinalu. Polovica dirk pa se ni končala po njegovih željah, saj je tam v povprečju osvojil po šest točk in obtičal v rednem delu.

Precej dobra tolažba pred prihodnjo sezono je lahko tudi dejstvo, da bosta od te za Žagarja nesrečne šesterice ovalov v koledarju sezono ostala le Torun in britanski Cardiff. Kot novost pa bodo za konec sezone dodali avstralski Melbourne.