Matej Podgoršek COVER1

Nedelja,
2. 12. 2012,
8.14

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Michael Schumacher

Nedelja, 2. 12. 2012, 8.14

8 let, 5 mesecev

Leto smrti legende in rojstva največjega šampiona

Matej Podgoršek COVER1

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Michael Schumacher je minuli vikend sklenil kariero. V decembru zato v rubriki "iz zgodovine F1" pripravljamo ciklus člankov o sedemkratnem prvaku.

Sebastian Vettel je postal pravi naslednik Michaela Schumacherja, sedemkratnega prvaka in zmagovalca 91 dirk. Dirkač Red Bulla je svoj tretji naslov osvojil pri vsega 25 letih. V sezoni 1994, ko je Schumacher dopolnil 25 let, je kot dirkač Benettona dvignil svojo prvo lovoriko. Že res, da je Vettlu uspelo mlajšemu, a pred 20 leti so dirkači v formulo 1 prihajali nekoliko starejši. Obenem je bila za Schumija to šele tretja celotna sezona. To je bilo leto žalosti ob smrti Ayrtona Senne in "rojstva" nove legende formule 1. Podoživimo ga v prvem poglavju ciklusa člankov o Michaelu Schumacherju v sklopu Sportalove rubrike "iz zgodovine f1".

Flavio Briatore je Schumacherja Eddieju Jordanu "ukradel" že po Nemčevi debitantski dirki (Spa 1991). V naslednjih dveh sezonah je z Benetton Fordom Michael dvakrat zmagal in nanizal vrsto uvrstitev na stopničke. Prvenstvi je končal na tretjem oziroma četrtem mestu. Višje od dominanci Williamsa Adriana Neweyja z renaultovimi motorji ni mogel (prvaka sta bila Nigel Mansell in Alain Prost). Zdelo se je, da ga še težje delo čaka v naslednji sezoni, ko je v Williamsa sedel trikratni prvak Ayrton Senna. A temu ni bilo tako. Na tretji dirki leta v Imoli se je Brazilec smrtno ponesrečil. V Enstonu so obenem izdelali dominanten dirkalnik. Tako dober naj bi bil tudi zaradi nedovoljenih elektronskih pomagal (npr.: pomoč pri speljevanju s štarta), a FIA ni mogla dokazati, da so jih res uporabljali.

Zmagi Schumacherja, odstopa Senna

Williams je drugo sezono zapored začel brez svetovnega prvaka, a upokojenega štirikratnega prvaka Prosta je zamenjal Senna. V ekipi je ostal Damon Hill. Prvi voznik McLarna je postal Mika Häkkinen, v Woking pa so pripeljali še izkušenega Martina Brundla. S slabimi peugeotovimi motorji niso bili dovolj konkurenčni. V Ferrariju sta ostala Jean Alesi in Gerhard Berger, na mesto vodje je prišel Jean Todt.

Sezona se je začela v nasprotju z vsemi pričakovanji: po uvodnih dveh dirkah je z dvema zmagama vodil Schumacher, favorizirani Senna pa ni imel niti točke. Na VN Brazilije v Interlagosu je do postankov vodil domači heroj, a Benettonovi mehaniki so bili super hitri in vodstvo je prevzel Schumacher. Da bi lahko sledil Nemcu, je Senna dirkal ne meji. In šel je preko nje, se v 56. krogu zavrtel in odstopil. Michael je tako zmagal pred Hillom in Alesijem. Bodoči prvak je imel še lažje delo na VN Pacifika na dirkališču Aida. Häkkinen je že v prvem zavoju trčil v Senno, Schumacher je tako slavil več kot minuto pred Bergerjem in cel krog pred Rubensom Barrichellom (Jordan).

Tragedija v Imoli, v Barceloni Schumi dirkal v peti

Sledila je tragična VN San Marina. Na kvalifikacijah je Ronald Ratzenberger (Simtek) pri 305 km/h trčil v zid in umrl. Dan kasneje smo po trčenju v betonski zid v zavoju Tamburello izgubili še Senno. Schumacher kljub z zmagi s skoraj minulo prednosti pred Nicolo Larinijem (Ferrari), ki je menjal Alesija. Malo je manjkalo in tragična bi bila tudi VN Monaka. Karl Wendlinger (Sauber) je strašno nesrečo doživel že na treningu. Po treh tednih se je zbudil iz kome in kasneje povsem okreval. S 37 sekundami pred Brundlom je monaško ruleto dobil kdo drug kot Schumacher. Po četrtini prvenstva je Hill z dvema odstopoma visoko zaostajal, na VN Španije v Barceloni pa se mu je le nekoliko nasmehnila sreča. Schumacher je po novem "pole positionu" bežal tekmecem, nakar se mu je menjalnik zataknil v peti prestavi. Vseeno je pripeljal skozi cilj (celo ob postankih mu ni ugasnil motor), prehitel pa ga je le Hill.

Diskvalifikaciji in dve dirki suspenza

Na sedmi dirki leta v Montrealu je Schumacher še šestič prepričljivo zmagal - 40 sekund pred Hillom. VN Kanade je zaznamoval tudi mladi David Coulthard, ki je s Sennovim Williamsom osvojil svoji prvi točki, del dirke pa je bil celo v vodstvu. Julija se je v Magny Coursu v Franciji za eno dirko za volan Williamsa vrnil Mansell. S Hillom sta se kvalificirala v prvo vrsto, a je Schumacher že na štartu oba prehitel. Damon Michaelu znova ni uspel slediti, po okvari menjalnika v Mansllovem dirkalniku in trčenju med Alesijem in Barrichellom pa je tretje mesto osvojil Berger.

Poleti se je začela Schumacherjeva prednost topiti: na VN VB in VN Belgije je bil diskvalificiran, na VN Nemčije ni videl cilja, v Italiji in na Portugalskem pa zaradi suspenza ni nastopil. V Silverstonu je v krogu za ogrevanje prehitel Hilla. Čeprav ga je spustil nazaj predse, je med dirko dobil kazenski postanek. Benetton se je pritožil, dirkača pa niso poklicali v bokse. Tako so komisarji Nemcu pokazali črno zastavo. Sledila je nova pritožba in neupoštevanje diskvalifikacije (takrat je zapeljal na petsekundni postanek). Benetton je s tem situacijo le zapletel, saj je Michael dobil dve dirki suspenza. Domačo dirko je tako zmagal Hill in to kar minuto pred Alesijem. Na starem Hockenheimringu je slavil Alesi in prekinil niz 58 VN Ferrarija brez zmage. Za Benetton je bila dirka prava nočna mora: Schumacherju je odpovedal motor, dirkalnik Josa Verstappna pa se je vnel med postankom. Brez točk je ostal tudi Hill (trčenje in postanek več zaradi menjave prednjega krilca). Nemec se je na najvišjo stopničko vrnil na VN Madžarske (Anglež je bil drugi), v Spaju pa so ga z nje vrgli komisarji. Zaradi nedovoljenih aerodinamičnih delov na stranicah dirkalnika, so ga diskvalificirali in 10 točk je dobil njegov tekmec. Ob odsotnosti Schumacherja je Hill slavil v Monzi in Estorilu ter se Nemcu v skupnem seštevku približal na vsega točko.

Namerno trčenje in prvi nemški naslov prvaka

Sledil je dramatičen razplet sezone. Na VN Evrope je Schumacher zmagal pred Hillom, na japonski VN pa je bilo ravno obratno. V tesni bitki so Williamsovi mehaniki v Jerezu natočili premalo goriva in Hill je moral na dodaten postanek. Na razmočenem asfaltu v Suzuki pa je Damon tvegal s postankom manj in zmagal. S točko prednosti si je Nemec na finalni dirki v avstralski Adelaidi lahko dovolil nešportno potezo. Ko je v 36. krogu oplazil zid, ga je Anglež napadel, Nemec pa je namerno trčil vanj. Oba sta odstopila. Zmagal je Mansell, ki je na zadnjih treh dirkah znova sedel v Williamsu. FIA zaradi nesreče ni ukrepala, v taboru Williamsa, kjer so še naprej žalovali za Senno, pa se niso pritožili. Tako je na način, ki še danes meče slabo luč nanj, Michael postal prvi nemški prvak formule 1. Ko je imel leto kasneje v svojem dirkalniku renaultov motor, mu lovorike z devetimi zmagami in 33 točkami prednosti ni bilo težko ubraniti.