Max Verstappen Valtteri Bottas Lewis Hamilton VN Bahrajna

Nedelja, 28. 3. 2021, 19.12

VN Bahrajna, dirka

Drama v zaključku uvodne dirke svetovnega prvenstva formule 1

Lewis Hamilton | Takole je Lewis Hamilton proslavil zmago na dirki za VN Bahrajna. | Foto Reuters

Takole je Lewis Hamilton proslavil zmago na dirki za VN Bahrajna.

Britanec Lewis Hamilton (Mercedes) je zmagovalec uvodne dirke nove sezone svetovnega prvenstva formule 1. Na prvi letošnji preizkušnji je branilec naslova v Bahrajnu premagal Nizozemca Maxa Verstappna. Tretji je bil Hamiltonov moštveni sotekmovalec Finec Valtteri Bottas.

Hamilton je tako lov na rekordni osmi naslov prvaka začel z novo, že 96. zmago v karieri, Verstappen pa ostaja pri desetih.

"Max je bil na koncu tik za menoj in to je bila ena najtežjih dirk v zadnjem času. Zato sem še bolj vesel, da sem na koncu zmagal," je dejal Hamilton. Britanec je mimogrede izboljšal še en rekord v formuli 1. S 5125 krogi v vodstvu je zdaj na prvem mestu v tej statistični prvini, pred njim je bil rekorder Michael Schumacher s 5111.

"Razočaran sem, ker ni bilo zmage, toda imel sem res dober boj z Mercedesom in na koncu moram biti zadovoljen. Tesno je bilo, dobil pa sem veliko dragocenih točk," pa je uvod v sezono pospremil Verstappen, ki je v soboto dobil kvalifikacije, pa tudi vse proste treninge.

Verstappen je imel na začetku veliko težav

Začetek je bil sicer zanj precej stresen, saj je moštvu javljal, da ima težave s stopalko za plin. Kljub temu je bil dolgo časa vodilni, a pred zadnjo četrtino dirke je šel na drugi postanek najprej Hamilton. Ko je nekaj krogov pozneje iz boksov z novimi pnevmatikami zapeljal še Verstappen, je bil drugi, imel pa je 15 krogov časa, da bi nadoknadil sedem sekund.

Max Verstappen in Hamilton sta bila hudo bitko do zadnjega. | Foto: Reuters Max Verstappen in Hamilton sta bila hudo bitko do zadnjega. Foto: Reuters

Hamiltona je sicer hitro ujel, toda potem se je razvil taktičen boj, v katerem ni imel veliko priložnosti za prehitevanje. Eno je izkoristil, toda pri tem nepravilno zapeljal s steze, tako da je po posredovanju vodstva dirke spet upočasnil in spustil tekmeca predse, da ne bi dobil kazni. Druge priložnosti pa nato ni bilo, Hamilton, ki se je sicer nenehno pritoževal, da z obrabljenimi pnevmatikami nima več oprijema, pa je bil dovolj zbran, da je ostal na prvem mestu.

Tretji je bil na koncu Bottas, pri Mercedesu so morda možnosti za njegovo boljšo uvrstitev zapravili s slabim drugim postankom, ko je zaradi napake mehanikov Finec izgubil nekaj dragocenih sekund.

Četrti je bil na koncu Lando Norris v McLarnu, peti pa novi Verstappnov sotekmovalec pri Red Bullu Sergio Perez. Mehičan je imel v krogu za ogrevanje tehnične težave, dirkalnik že zapeljal na rob steze, a nato vendarle lahko startal iz boksov.

Mick Schumacher je pristal na zadnjem mestu. | Foto: Reuters Mick Schumacher je pristal na zadnjem mestu. Foto: Reuters

Schumacher ni bil na očetovi ravni

Novinec s slavnim imenom, Mick Schumacher, sin sedemkratnega svetovnega prvaka Michaela Schumacherja, vsaj na prvi dirki še ni bil na očetovi ravni. Osem let in 123 dni po zadnjem nastopu starejšega je mladi "Schumi" preizkušnjo končal na zadnjem mestu s krogom zaostanka. Neuspešen je bil tudi njegov moštveni sotekmovalec pri Haasu Nikita Mazepin, ki je na začetku zletel s steze, tako da je moral posredovati varnostni avto. Bolje pa je šlo tretjemu novincu Japoncu Yukiju Tsunodi (Alpha Tauri), ki je z devetim mestom že prišel do prvih točk.

Precej slabe volje sta bila tudi dva veterana, nekdanja prvaka; Španec Fernando Alonso, ki se je vrnil v karavano v ekipi Alpine, nekdanjem Renaultu, in ni končal dirke, medtem ko je imel Sebastian Vettel na prvi dirki za Aston Martin zelo slab dan. Najprej so mu zaradi neupoštevanja rumene zastave med kvalifikacijami startni dosežek premaknili na zadnje 20. mesto, med dirko ni bil konkurenčen, na koncu se je še zapletel v trčenje s Estebanom Oconom in končal le na 15. mestu.

Naslednja dirka bo preizkušnja za VN Emilije Romanje v Imoli 18. aprila.