Sreda, 16. 12. 2015, 11.55
8 let, 8 mesecev
To sta maratonca, ki bosta v slovenskem dresu tekla na igrah v Riu
Prvi je normo dosegel Tone Kosmač, ki je 11. oktobra v Zagrebu maratonsko razdaljo pretekel v času 2;16:48, dober mesec pozneje pa se mu je med potniki na olimpijske igre pridružila še Daneja Grandovec, ki je v Valencii postavila čas 2;40:23. Oba sta imela izpolnjeni že B-normi pred igrami v Londonu, a ker sta imela tedaj boljša časa Primož Kobe (imel je A-normo) in Žana Jereb, sta ostala doma. Zdaj jima nastop v Riu težko še kdo prepreči, saj so norme enotne. Doma bi ostala le, če bi hitreje od njiju tekli trije slovenski tekači oziroma tekačice, kar pa je zelo malo verjetno.
Sredi poletja jo je zbil avtomobil, pozno jeseni je odtekla tekmo kariere
Danejo Grandovec ljubitelji atletike poznajo še iz časov, ko je tekmovala na stezi. Dolgo časa je bila lastnica državnega rekorda v teku na 3.000 metrov z zaprekami, ki ga zdaj drži obetavna Maruša Mišmaš, v zadnjih letih pa se je posvetila predvsem maratonu.
"Zadnji dve leti me ni bilo na sceni zaradi poškodb in preostalih težav. Nekaj sem se trudila na treningih, a če nisi pripravljen, nima smisla hoditi na tekme. Nekateri so me že odpisali, a sem se letos sestavila in v miru pripravila na maratonski nastop. Aprila sem imela še nekaj smole, saj me je na kolesu zadel avto in me je vrglo v jarek, a me to ni ustavilo," je povedala 31-letna Štajerka, ki že ima izkušnje z velikih tekmovanj. Leta 2010 je nastopila na evropskem prvenstvu v Barceloni, leta 2013 pa na svetovnem prvenstvu v Moskvi.
Valencia srečna že za njenega trenerja
Valencia je postala njen srečni kraj, obmorsko špansko mesto pa je bilo srečno že za njenega trenerja Igorja Šalamuna, ki je leta 1993 tam maraton pretekel v času 2;15:17. S tem rezultatom je še vedno četrti najboljši slovenski maratonec vseh časov. "Proga in pogoji so res odlični. Že spomladi smo se pogovarjali, da bi se udeležili tega maratona. Izšlo se je odlično, bolje bi se že težko. Prvič tudi nisem imela nobenih težav med tekmo," se z veseljem spominja svojega najuspešnejšega nastopa do zdaj in upa, da bo normo postavila še kakšna od Slovenk. Mednarodna atletska zveza Iaaf je ravno pred nekaj dnevi sporočila posodobljene norme, ki so nekoliko bolj ohlapne. Ženska maratonska norma zdaj znaša 2;45:00.
Na priprave k sestri v Brazilijo
Grandovčevo do avgusta, ko so na sporedu olimpijske igre, čaka še veliko dela, del priprav pa bo opravila kar v Braziliji. "Resno razmišljam, da bi del priprav opravila v Braziliji, saj tam živi sestra. Pogoji so zaradi vročine in vlage težki, a še vedno boljši kot pri nas, če bo sneg. Poleg teka se lahko že nekoliko privadim na razmere, ki me čakajo na tekmi," nam je še zaupala Grandovčeva, ki do olimpijskih iger ne načrtuje več maratonskega nastopa: "Preveč me uniči in hitro se poškodujem, zato se bom raje preizkusila na kakšnem polmaratonu."
Kosmač se bo vrnil v Kenijo
Tudi Kosmač trenira pod taktirko nekdanjega odličnega maratonca, za njegovo pripravljenost skrbi slovenski rekorder Roman Kejžar. "Z Romanom sodelujeva, že odkar tečem. Poznava se že od leta 1998," se spominja Kosmač, ki se je z izpolnjeno normo rešil velikega bremena. "Zdaj je vse bolj sproščeno. Trikrat sem že lovil normo. Pravijo, da gre v tretje rado, in uspelo mi je. Zdaj je vse usmerjeno v nastop v Riu. Poskusil se bom čim bolje pripraviti."
Najverjetneje se bo po novem letu na priprave odpravil v Kenijo. "Že se veselim tistega tekaškega vzdušja. Enkrat sem v Keniji že bil in kar grozno mi je bilo, ko sem moral iti domov," je dejal 39-letni Kosmač, ki je vesel, da je normo postavila tudi Grandovčeva. "Malo sem se že bal, da bom edini maratonec, zato sem vesel za Danejo, hkrati pa upam, da se nama priključi še kdo. Primož Kobe se vrača, z njim bom po dolgem času spet skupaj treniral v Keniji, veliko možnosti ima tudi Mitja Kosovelj." Tudi Kosmač do olimpijskega maratona ne načrtuje nastopa na 42-kilometrski razdalji, rad pa bi dober čas postavil tudi na polmaratonu.