4 leta, 9 mesecev

Mitja Kosovelj Mateja Kosovelj

Ponedeljek, 9. 6. 2014, 23.07

Kosovelj sedmi na uvodni tekmi svetovnega pokala v gorskih tekih

Konec prejšnjega tedna se je v Bludenzu na Arlberškem s prvo tekmo svetovnega pokala začela mednarodna sezona gorskih tekov. Mitja Kosovelj je bil sedmi, njegova sestra Mateja pa deseta.

V ženski konkurenci je slavila Avstrijka Andrea Mayr, ki je nasprotnice pustila v ozadju kmalu po štartu. Njena prednost je rasla iz kilometra v kilometer, na cilju pa je znašala dve minuti. Njen uspeh ni presenečenje – v dolgi športni karieri je dobila šest zlatih medalj na svetovnih in evropskih prvenstvih. Slovenska predstavnica med najboljšimi Mateja Kosovelj je zasedla 10. mesto.

"Začela sem verjetno malo prepogumno. Zaradi dolžine proge, ki je bila s skoraj 1200 m višinske razlike prilagojena moškim, mi je še posebej v drugi polovici proge zmanjkovalo moči. To je prva mednarodna tekma v sezoni in mi še manka pravih občutkov za strmine, kakšne so bile na tej progi – pomladi sem se namreč posvečala predvsem treningom na ravnini in maratonu," je dejala Kosoveljeva.

V moški tekmi je zmagovalca določil šele zaključek. Alex Baldaccini je večino tekme tekel na čelu majhne skupine, ki se je ločila od ostalih tekmovalcev v srednjem delu proge. Zadnjih 500 metrov je pobudo prevzel kenijski tekač Simon Muthoni in ciljno črto prečkal 23 sekund pred bolj izkušenim Italijanom Baldaccinijem. Najboljši slovenski gorski tekač Mitja Kosovelj je osvojil sedmo mesto in po tekmi povedal: "Po dokaj umirjenem štartu v delu, ki je potekal po mestu, se je na strmini tempo stopnjeval iz kilometra v kilometer. Vodilnih sem se držal do polovice proge, na kar se je najprej odcepila trojica Baldaccini in dva Kenijca, malo naprej pa še druga trojica Švicar Schneider in dva Avstrijca. Vrstni red okoli mene se do cilja ni več spreminjal. S prvo tekmo, ki je po treningu in nastopu maratona prvi resnejši gorski tek v sezoni, ne morem biti nezadovoljen. Nakazal mi je, čemu moram posvetiti veš pozornosti v obdobju do evropskega prvenstva, kjer je na sporedu tek gor-dol, ki mi je bolj pisan na kožo." Na zahtevni progi je sodelovalo 200 tekačev iz 12 držav.