Rok Viškovič

Sreda,
7. 8. 2013,
1.31

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Valerie Adams

Sreda, 7. 8. 2013, 1.31

8 let, 7 mesecev

120 kg težka in 193 cm visoka zbirateljica zlata

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Nesporna kraljica ženskega meta krogle je Valerie Adams, kar bo skušala z novim naslovom potrditi tudi na letošnjem svetovnem prvenstvu v Moskvi.

Da se je zapisala atletiki, je poskrbela njena učiteljica v osnovni šoli. Že takrat je bila Valerie Adams največja in najmočnejša v razredu, talenta ni bilo težko prepoznati. S 13 leti je začela s treningi atletike in hitro podirala vsemogoče rekorde. Leta 2001, ko je bila stara 17 let, je že osvojila prvo medaljo na velikih tekmovanjih. Zlato na svetovnem prvenstvu do 17 let. Potem so se medalje vrstile. Leto za tem je postala tudi mladinska svetovna prvakinja, leta 2003 pa že prvič nastopila na svetovnem prvenstvu v članski konkurenci. Čeprav je bila še najstnica, je končana na visokem petem mestu. Dve mesti nižje je bila na olimpijskih igrah leta 2004 v Atenah, ko je bila stara komajda 19 let. Potem je prišla prva medalja na najvišji ravni. Na SP v Helsinkih je bila tretja in se že močno približala meji 20 metrov. Kar 19,62 metra daleč je zalučala kroglo na Finskem.

Leta 2006 je prvič presegla magično mejo, kar 20,20 metra daleč je krogla letela na mitingu v Christchurchu in jasno je bilo, da bo kmalu začela zmagovati na največjih tekmovanjih. To se je tudi zgodilo. Neverjeten niz je od takrat uspel novozelandski atletinji. Od leta 2007 naprej je zmagala na prav vseh velikih tekmovanjih na prostih, na katerih je nastopila. In ni jih bilo malo. Kar trikrat zapored je bila zlata na SP. Najprej v Osaki 2007, potem v Berlinu 2009 in nazadnje še v Daeguju pred dvema letoma. Tudi na olimpijskih igrah je bila nepremagljiva dvakrat zapored. Brez konkurence je bila tako v Pekingu kot tudi lani v Londonu. Edini spodrsljaj, če tako sploh lahko zapišemo, se ji je zgodil na dvoranskem SP pred dvema letoma v Dohi, ko je bila zgolj srebrna. A ob dveh naslovih, ki jih še ima s teh tekmovanj – iz leta 2008 v Valencii in 2012 v Carigradu - , se je hitro potolažila. Bilo bi presenečenje, če ta šampionka, ki v višino meri kar 193 centimetrov in je težka 120 kilogramov, z zbiranjem zlata ne bi nadaljevala tudi v Moskvi. Z najboljšim letošnjim rezultatom 20,90 je letos več kot pol metra boljša od najbližje zasledovalke.