Sobota,
21. 3. 2015,
12.24

Osveženo pred

6 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

mladi zdravniki

Sobota, 21. 3. 2015, 12.24

6 let, 3 mesece

Pogumni mladi zdravniki: v deželo, kjer izruvajo več kot 50 zob na dan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Jeseni bodo diplomirali, nato pa se bodo kot mladi zdravniki odpravili na Madagaskar. Da bi pomagali tistim, ki nimajo možnosti zdravniške oskrbe.

Skupina bodočih zdravnikov in zobozdravnikov se bo letos jeseni za tri mesece odpravila na Madagaskar v mestece Matanga, kjer je medicina takoj na drugem mestu za vaškim vračem. Tam bodo prostovoljno pomagali tamkajšnjim prebivalcem z osnovno zdravstveno in zobozdravstveno oskrbo.

Odpravo sestavljajo štirje absolventi ljubljanske medicinske fakultete, in sicer 25-letna absolventka medicine Maša Bizjak, 26-letna absolventka medicine Lea Bombač, 25-letni absolvent medicine Mićo Božić in 25-letna absolventka dentalne medicine Monika Ferran.

Kot so pojasnili, so si na odpravo želeli že dolgo, odkar so v prvem letniku študija slišali za to možnost. Z leti je želja le še naraščala in pred približno dvema letoma so sestavili ekipo. Vsi člani so zelo aktivni in so bili že na številnih izmenjavah, vendar bo tokratna izkušnja nekaj čisto drugačnega.

Zdravnika nimajo, razen ko pridejo odprave Odpravo organizirajo v okviru Sekcije za tropsko in potovalno medicino. Take odprave potekajo že vrsto let in ekipe se vračajo na ista mesta z namenom, da bi zagotovili brezplačno in čim bolj stalno zdravstveno oskrbo tamkajšnjim prebivalcem.

"Mi bi s svojim delom in znanjem radi pomagali prebivalcem mesteca Matanga na jugu Madagaskarja, kjer zdravnika sicer nimajo, razen ko pridejo odprave. Tako da verjamemo, da lahko naredimo nekaj dobrega in se pri tem tudi sami veliko naučimo," je povedala Maša, ena izmed članic odprave.

Kako potekajo priprave? "Priprave potekajo več kot eno leto. Organizacija in izvedba sta povezani z visokimi stroški. Zbiranja sredstev smo se lotili s prošnjami sponzorjem, stojnicami s promocijskim materialom naše odprave, garažnimi razprodajami … Predvsem je pomembno, da se pred odhodom čim bolje pripravimo, tako da obiskujemo predavanja tropske medicine, prebiramo literaturo in delamo kot prostovoljci na različnih oddelkih," pojasnjujejo bodoči mladi zdravniki.

Učenje malgaščine poseben izziv Za Madagaskar so se odločili zato, ker gre za eno najrevnejših držav na svetu in je dostopnost do zdravstvene oskrbe tam zelo slaba. V vasici Matanga, kamor se odpravljajo, je že postavljen zdravstveni dispanzer z medicinsko sestro, zdravnika pa nimajo. Uradni jezik je francoščina, sporazumevali pa se bodo predvsem v malgaščini. Na srečo so prejšnje odprave sestavile slovarček uporabnih izrazov, ki se jih že pridno učijo.

Slišali so, da zobozdravniki izruvajo tudi več kot 50 zob na dan Kot so pojasnili mladi prostovoljci, delo na odpravi med tednom poteka v ambulanti, delovni čas pa je odvisen predvsem od števila pacientov, a običajno traja do teme.

Slišali so, da zobozdravniki izruvajo tudi več kot 50 zob na dan, sicer pa prihajajo pacienti s številnimi različnimi boleznimi, od takih, ki jih poznamo od doma, do malarije, tropskih parazitov in opeklin zaradi kuhanja na odprtem ognju. Veliko je tudi primerov bolezni v napredovalih fazah in podhranjenosti.

Velik poudarek bodo takrat že mladi zdravniki namenili tudi preventivi, predvsem preprečevanju podhranjenosti in širjenja spolno prenosljivih bolezni.

Edinstvena priložnost za mlade zdravnike Podobne odprave sicer v Sloveniji organizirajo vsako leto. Na omenjeno odpravo pa se lahko odpravijo študentje zadnjih letnikov in absolventi splošne ali dentalne medicine, pa tudi študentje preostalih zdravstvenih smeri, na primer zdravstveni tehniki in babice.

Ekipe se sestavljajo individualno, člani pa si obveznosti razdelijo med seboj.

Člani letošnje odprave se zavedajo, da bodo delali v povsem drugačnih razmerah, kot so jih vajeni doma, v Sloveniji. Pričakujejo tudi, da bo potrebno veliko znanja in iznajdljivosti, saj bodo imeli na voljo le omejene pripomočke.

"To je edinstvena priložnost za mlade zdravnike, saj lahko s samostojnim delom naredimo veliko dobrega, poleg tega se bomo srečali s povsem drugačnim okoljem in primeri bolezni, ki jih pri nas ni. Veselimo se tudi, da bomo spoznali njihovo kulturo in način življenja," je še povedala Maša.

Kaj pa skrbi in strahovi pred odhodom? "Malo nas skrbi, kako se bomo znašli in kako nas bodo domačini sprejeli. Strokovno se poskušamo čim bolje pripraviti s predavanji, prostovoljnim delom in literaturo, seveda pa je potem realno stanje nekaj povsem drugega," menijo bodoči zdravniki in zobozdravniki.