Torek,
21. 1. 2014,
20.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 1. 2014, 20.08

8 let, 7 mesecev

Ko rutina odpade in telo postane stroj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Jaroslav Kovačič: letnik 1984, 178 centimetrov, 70 kilogramov. Človek, ki je željan izzivov in se težko spopada z rutino. Življenje zato posveča športu in ljubezni, ki jo dobiva od najbližjih.

Jaroslav Kovačič je triatlonec, ki je v Sloveniji v preteklosti že osvojil naslove državnega prvaka na treh različnih razdaljah, trenutno pa je viceprvak v olimpijskem triatlonu.

Ima mednarodne uvrstitve s svetovnega in evropskega prvenstva ter iz svetovnega in evropskega pokala. Tekmoval je že v večini evropskih držav, v Ameriki in na Novi Zelandiji, kjer s partnerico Majo Lapuh tudi živi.

Njegov cilj? Nastopiti na vseh celinah.

Od bazenskih ploščic do vzdržljivostnih športov Kot pojasnjuje ekstremni športnik, se je kot plavalec naveličal gledanja bazenskih ploščic in tako je našel izziv v triatlonu, ki po njegovih besedah v vsakem letnem času kaže popolnoma drug obraz.

"Ob pogledih popolnoma izčrpanih športnikov po prečkanju ciljne črte se mi še dandanes naježi koža, ker vem, da so v danih okoliščinah iztisnili iz sebe svoj maksimum," pravi Jaroslav.

Doslednost. Tako Jaroslav opisuje pot do uspeha pri vzdržljivostnih športih, ko dolg proces telo preoblikuje v dobro namazan stroj, ki kljubuje ekstremnim naporom, in ko vsaka poškodba oziroma bolezen pomeni odklon od ideala, ki je potreben za dosego rezultata, zato je "treba poslušati sebe in raje ravnati preventivno kot kurativno".

Način življenja, ki prinaša mnogo pozitivnih lastnosti Zdrav način življenja prinaša mnogo pozitivnih lastnosti. Kot najbolj pozitivno lastnost Jaroslav izpostavlja uravnavanje stresa, ki je povzročitelj številnih bolezenskih stanj sodobnega sveta.

Njegov nasvet je torej zmerno ukvarjanje s športom, ki ne presega od 10 do 15 ur tedensko. Kar je več, meji na polprofesionalizem in profesionalizem, ki pa v nekaterih primerih lahko prinaša tudi nepopravljive posledice.

Kakšen je vsakdan ekstremnega športnika? Kot pojasnjuje Jaroslav, se na Novi Zelandiji vse skupaj začne nekoliko prej, kot se je doma v Sloveniji. Zbudi se ob 5.45, sledi zajtrk, nato pa jutranji trening, ki traja od dve do tri ure.

Po treningu se odpravi na delo, ki traja do poznega popoldneva, sledi popoldanski trening. Urnik je zelo natrpan in naporen, zato Jaroslav pravi, da je včasih treba združiti prijetno s koristnim. Tako za ogled Nove Zelandije uporablja kolo, ker so ceste sorazmerno prazne. "Razgled je lepši, pa še trening opravim," dodaja.

Pogled v prihodnost … Kratkoročen načrt, ki je v pripravi, je vrnitev v Slovenijo. Ker s partnerico Majo rada potujeta, bosta pot domov izkoristila še za obisk Tajvana, Avstralije in Filipinov.

Kaj pa tekmovanja? "Tu je vse odprto in ravnam se po tem, koliko motivacije za trening še zmorem," odgovarja Jaroslav, ki se počasi približuje dolgim triatlonom (nad štiri ure), za kar je potrebnih več kot 25 ur treninga tedensko. Nekaj dni po uspešno končanem Challengeu Wanaka že razmišlja o odpravi pomanjkljivosti, ki na tako dolgi preizkušnji privrejo na površje.

In enkrat v prihodnosti želi Jaroslav v Posavski regiji, od koder prihaja, ohranjati promocijo zdravega življenja med ljudmi, temu pa dodati še pridih turizma.