Torek,
5. 3. 2013,
8.59

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

George Bush mlajši

Torek, 5. 3. 2013, 8.59

8 let, 7 mesecev

ZN zahtevajo sojenje agentom Cijinih programov mučenja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V zadnjem času so vse glasnejši pozivi, naj ameriška vlada razkrije podrobnosti o svojih programih izročanja in skrivnih priporov, tokrat je poziv prišel tudi iz Združenih narodov (ZN).

Preiskovalec pri ZN Ben Emmerson je zahteval, da ZDA objavijo vse strogo zaupne dokumente, ki pričajo o kršitvah človekovih pravic ameriške obveščevalne službe Cia v obdobju, ko je bil na predsedniškem položaju George Bush mlajši. Emmerson je namreč prepričan, da bi le tako sodili tistim, ki so za huda kršenja človekovih pravic odgovorni, piše Russia Today.

Dokumenti o Cijinih programih izročanja in skrivnega pripora osumljenih teroristov so še vedno strogo zaupni in zato nedostopni javnosti, čeprav je administracija predsednika Baracka Obame strogo obsodila uporabo "razširjenih zasliševalnih tehnik". ZDA namreč niso sodile niti enemu Cijinemu agentu, ki je kršil človekove pravice osumljenih teroristov.

Zaupni dokumenti ščitijo tiste, ki so odgovorni Emmerson, ki je sicer posebni poročevalec ZN o promociji in zaščiti človekovih pravic med protiterorističnimi operacijami, je povedal, da zaupni dokumenti ščitijo imena posameznikov, ki so odgovorni za hude kršitve človekovih pravic. "Kljub jasnim kršitvam, ki jih je izpeljala Cia v obdobju Busha mlajšega, številne dejstva ostajajo zaupna, nihče pa za kršitve ni odgovarjal," je Emmerson zapisal v poročilu, ki ga je naslovil na Odbor za človekove pravice ZN.

V zadnjem času v ospredje prihajajo podrobnosti, kaj se je dogajalo v skritih priporih, v katerih je Cia mučila teroristične osumljence, pred kratkim pa se je pojavilo tudi poročilo, ki našteva države, ki so Cijine osumljence sprejele in pomagale pri mučenju. Med posebnimi tehnikami so bile utapljanje, odvzem spanca in številne druge tehnike, ki so označene za kršitve človekovih pravic. "Zdaj imamo dokaze, da so t. i. Cijine črne lokacije obstajale v Litvi, Maroku, v Romuniji, na Poljskem in na Tajskem. Približno 49 drugih držav pa so ZDA pomagale tako, da so dovolile prečkanje čez njihov zračni prostor ali uporabo njihovih letališč," je za Russia Today še povedal Emmerson.

Največkrat so jih zadrževali brez obtožnice Tudi on je ponovil že velikokrat znan scenarij, in sicer nekatere posameznike so zadrževali brez uradne obtožnice, velikokrat so bili podvrženi mučenju, odvzeli pa so jim tudi pravico do odvetnika. Emmerson je ZDA že pozval, naj sodijo agentom, ki so odgovorni za ustanovitev t. i. črnih lokacij, kjer je prihajalo do sistematičnega kršenja človekovih pravic. Obama je sicer že večkrat obsodil takratno delo Cie, kljub temu pa njegova administracija ni storila ničesar, da bi odgovorni odgovarjali za svoja dejanja.

Državni tožilec Eric Holder je še povedal, da pravosodno ministrstvo ne bo sodilo tistim, ki so delovali v dobri veri in so sledili navodilom Pisarne za pravnega svetovalca med predsednikovanjem Busha mlajšega. Brez omembe imen in drugih podrobnosti so se ZDA ovile v molk, čeprav je odbor senata, ki ga je vodila senatorka Dianne Feinstein, preučil Cijin zasliševalni program, zaradi česar Emmerson verjame, da ima popoln dostop do zaupnih informacij. Emmerson je odbor že pozval, naj javno predstavi zaupne dokumente, s tem pa je izzval še dodaten pritisk na ameriško vlado, da razkrije prakso, ki jo sicer javno obsoja, vendar njene podrobnosti javnosti še vedno skriva.