Združeni narodi so uradno razglasili lakoto v dveh regijah na jugu Somalije.
Sporočili so tudi, da za pomoč državam Afriškega roga, ki jih je letos prizadela katastrofalna suša, potrebujejo še 500 milijonov dolarjev (352 milijonov evrov). Glede na standarde ZN o lakoti govorimo, kadar se s pomanjkanjem hrane sooča najmanj 20 odstotkov gospodinjstev, več kot 30 odstotkov prebivalcev je podhranjenih, vsak dan pa zaradi pomanjkanja hrane na 10.000 ljudi umreta najmanj dva prebivalca.
ZN: Gre za otroško lakoto
Po ocenah svetovne organizacije za lakoto trpi okoli 3,7 milijona Somalijcev, kar je skoraj polovica vseh prebivalcev te revne afriške države. ZN menijo, da gre za najhujšo prehransko krizo v Afriki po lakoti v Somaliji v letih 1991 in 1992. Sklad ZN za otroke (Unicef) medtem izpostavlja, da gre za "otroško lakoto", čeprav nima uradnih podatkov o številu smrtnih žrtev lakote med otroki.
"Če ne ukrepamo zdaj, se bo lakota v dveh mesecih zaradi slabe letine in izbruha nalezljivih bolezni razširila v vseh osem regij južne Somalije," je v izjavi za medije poudaril koordinator ZN za humanitarne zadeve Mark Bowden. "Če ne bomo mogli nemudoma posredovati, lahko umre še na desettisoče Somalijcev," je dodal.
Najhujša suša v zadnjih 60 letih
Suša, s katero se letos spopada območje Afriškega roga, velja za najhujšo v zadnjih 60 letih. Najhuje je v Somaliji, vendar pa je suša prizadela tudi dele Kenije, Ugande, Etiopije in Džibutija. Po ocenah ZN zaradi suše potrebuje pomoč okoli 11,5 milijona ljudi, vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da bo število tistih, ki potrebujejo pomoč, v prihodnjih mesecih še naraslo.