Torek, 6. 8. 2013, 7.53
8 let, 7 mesecev
ZDA svoje državljane pozvale, naj nemudoma zapustijo Jemen
"Ameriški State Department ameriške državljane svari pred veliko varnostno grožnjo v Jemnu zaradi terorističnih aktivnosti in družbenih nemirov," so zapisali v sporočilu. "State Department poziva ameriške državljane, naj ne potujejo v Jemen, vsi, ki trenutno bivajo v tej državi, pa naj jo nemudoma zapustijo," so še sporočili.
Ob tem so še razkrili, da so zaukazali odhod vsega nenujnega osebja ameriške vlade iz Jemna zaradi velike možnosti terorističnih napadov. "Teroristične organizacije, vključno z Al Kaido na Arabskem polotoku (AQAP), so še vedno aktivne na ozemlju Jemna," so opozorili pri State Department.
Do opozoril ameriškega zunanjega ministrstva je prišlo nekaj ur po tem, ko je ameriško brezpilotno letalo ubilo štiri domnevne skrajneže Al Kaide na severu Jemna. Med ubitimi naj bi bil eden od 25 pripadnikov Al Kaide, ki so ga jemenske oblasti dale na seznam osumljencev, ki naj bi načrtovali teroristične napade ob koncu muslimanskega postnega meseca ramazana proti koncu tedna. Za zdaj še ni jasno, če sta opozorilo in napad brezpilotnega letala povezana.
Osebje veleposlaništva je medtem iz Jemna umaknila tudi Velika Britanija. "Zaradi povečanih varnostnih groženj smo z jemenskega veleposlaništva začasno umaknili vso osebje, veleposlaništvo pa bo zaprto, dokler se osebje ne vrne," so sporočili z britanskega zunanjega ministrstva.
Podobno je izjavil tudi njegov kolega iz Južne Karoline Lindsey Graham. "Spet se je pokazalo, kako pomembni so programi nadzora," je dejal Graham, sicer prav tako zagovornik programov Agencije za nacionalno varnost (NSA).
Predsednik odbora za pravosodje Patrick Leahy iz Vermonta se je konec prejšnjega tedna odkrito sprl z direktorjem NSA-ja, generalom Keithom Alexandrom. General je trdil, da so s tem programom preprečili 54 terorističnih napadov, Leahy pa je dejal, da mu ne verjame. Pod pritiskom se je znašel tudi predsednik ZDA Barack Obama, ki je v Belo hišo na pogovore o reformah programov povabil kongresne voditelje.
Grožnja naj ne bi bila le resna, ampak podobna tisti, ki je krožila pred 11. septembrom 2001, torej pred napadi, ki so v ZDA pobili skoraj 3.000 ljudi.
Njegov senatni kolega iz Connecticuta Richard Blumenthal je dejal, da gre za natančne in verodostojne grožnje, ki so podobno, če ne celo bolj resne od tistih, ki so jih dobivali pred 11. septembrom 2001. "Povprečen Američan naj bo še naprej pozoren in previden, vendar nikakor ne po nepotrebnem prestrašen ali paničen," je na televiziji MSNBC povedal Blumenthal.