Torek,
6. 8. 2013,
7.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

prisluškovanje Al Kaida

Torek, 6. 8. 2013, 7.53

8 let, 7 mesecev

ZDA svoje državljane pozvale, naj nemudoma zapustijo Jemen

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ameriško zunanje ministrstvo je zaukazalo večini svojega osebja, naj zapusti Jemen, poleg tega pa vse ameriške državljane pozvalo, naj odidejo iz države zaradi teroristične grožnje.

"Ameriški State Department ameriške državljane svari pred veliko varnostno grožnjo v Jemnu zaradi terorističnih aktivnosti in družbenih nemirov," so zapisali v sporočilu. "State Department poziva ameriške državljane, naj ne potujejo v Jemen, vsi, ki trenutno bivajo v tej državi, pa naj jo nemudoma zapustijo," so še sporočili.

Ob tem so še razkrili, da so zaukazali odhod vsega nenujnega osebja ameriške vlade iz Jemna zaradi velike možnosti terorističnih napadov. "Teroristične organizacije, vključno z Al Kaido na Arabskem polotoku (AQAP), so še vedno aktivne na ozemlju Jemna," so opozorili pri State Department.

Do opozoril ameriškega zunanjega ministrstva je prišlo nekaj ur po tem, ko je ameriško brezpilotno letalo ubilo štiri domnevne skrajneže Al Kaide na severu Jemna. Med ubitimi naj bi bil eden od 25 pripadnikov Al Kaide, ki so ga jemenske oblasti dale na seznam osumljencev, ki naj bi načrtovali teroristične napade ob koncu muslimanskega postnega meseca ramazana proti koncu tedna. Za zdaj še ni jasno, če sta opozorilo in napad brezpilotnega letala povezana.

Osebje veleposlaništva je medtem iz Jemna umaknila tudi Velika Britanija. "Zaradi povečanih varnostnih groženj smo z jemenskega veleposlaništva začasno umaknili vso osebje, veleposlaništvo pa bo zaprto, dokler se osebje ne vrne," so sporočili z britanskega zunanjega ministrstva.

Zaprli nekatera veleposlaništva Odločitev ZDA, da zaradi terorističnih groženj zaprejo veleposlaništva na Bližnjem vzhodu in v Afriki ter izdajo opozorilo Američanom pred potovanji v tujino, je prišla v pravem trenutku za tiste, ki zagovarjajo tajne programe nadzora. "Zdaj se vidi, zakaj potrebujemo programe nadzora. Če nekdo želi reforme, je to v redu, če pa nekdo želi te programe uničiti, bomo zaradi tega veliko manj varni," je za televizijo NBC dejal republikanski senator iz Georgie Saxby Chambliss, sicer odločen zagovornik tajnih programov.

Podobno je izjavil tudi njegov kolega iz Južne Karoline Lindsey Graham. "Spet se je pokazalo, kako pomembni so programi nadzora," je dejal Graham, sicer prav tako zagovornik programov Agencije za nacionalno varnost (NSA).

Programe je razkril Edward Snowden Te programe je spomladi razkril nekdanji pogodbenik NSA-ja Edward Snowden in uvodoma je bila politična fronta proti njemu enotna. Pred tednom dni pa so se stvari začele spreminjati. Predstavniški dom je skorajda izglasoval prepoved programa zbiranja telefonskih podatkov o Američanih, vse bolj glasni pa so postajali tudi kritiki v senatu.

Predsednik odbora za pravosodje Patrick Leahy iz Vermonta se je konec prejšnjega tedna odkrito sprl z direktorjem NSA-ja, generalom Keithom Alexandrom. General je trdil, da so s tem programom preprečili 54 terorističnih napadov, Leahy pa je dejal, da mu ne verjame. Pod pritiskom se je znašel tudi predsednik ZDA Barack Obama, ki je v Belo hišo na pogovore o reformah programov povabil kongresne voditelje.

Zaprtih več kot 20 veleposlaništev Kmalu zatem je State Department objavil informacijo, da čez konec tedna zapira več kot 20 diplomatskih predstavništev iz varnostnih razlogov, nato so vse Američane pozvali k previdnosti pri potovanjih v tujino do konca avgusta. Podrobnosti kot vedno uradno niso znane in Američani se morajo zanašati na "zaupne" vire svojih medijev in kongresnike, ki so dobili poročila od obveščevalcev.

Grožnja naj ne bi bila le resna, ampak podobna tisti, ki je krožila pred 11. septembrom 2001, torej pred napadi, ki so v ZDA pobili skoraj 3.000 ljudi.

Al Zavahiri naročil izvedbo napada Ameriški mediji poročajo, da so prestregli komunikacijo med enim od vodij Al Kaide na Arabskem polotoku Naserejem Al Vuhajšijem in prvim možem teroristične mreže Ajmanom Al Zavahirijem. Drugi naj bi po poročanju New York Timesa Al Vuhajšiju pretekli teden naročil izvedbo napada, podrobnosti o lokaciji in tarči pa niso znane. Zagovorniki pravice do varovanja zasebnosti so spet utišani. Kongresnik iz Kalifornije Adam Schiff je na televiziji CNN zaman skušal prodreti z mnenjem, da zbiranje telefonskih podatkov Američanov ni zaslužno za informacijo o grožnjah veleposlaništvom.

Njegov senatni kolega iz Connecticuta Richard Blumenthal je dejal, da gre za natančne in verodostojne grožnje, ki so podobno, če ne celo bolj resne od tistih, ki so jih dobivali pred 11. septembrom 2001. "Povprečen Američan naj bo še naprej pozoren in previden, vendar nikakor ne po nepotrebnem prestrašen ali paničen," je na televiziji MSNBC povedal Blumenthal.