Četrtek,
18. 1. 2018,
11.01

Osveženo pred

6 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,58

5

Natisni članek

Natisni članek

ZDA arbitraža Hrvaška Slovenija

Četrtek, 18. 1. 2018, 11.01

6 let, 11 mesecev

ZDA so pripravljene pomagati Hrvaški in Sloveniji #arbitraža

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,58

5

Zastava Slovenija Hrvaška Arbitraža | Foto Tina Deu

Foto: Tina Deu

Pomočnik ameriškega državnega sekretarja za Evropo in Evrazijo Wess Mitchell je po sredinem srečanju s hrvaškim notranjim ministrom Davorjem Božinovićem v Washingtonu dejal, da pričakuje reševanje spora med Slovenijo in Hrvaško na konstruktiven način. Dodal je, da so ZDA pripravljene sodelovati pri iskanju končnega dogovora med obema državama.

Na srečanju s hrvaškim notranjim ministrom Davorjem Božinovićem je Wessa Mitchella posebej zanimalo hrvaško stališče o dinamiki odnosov s Slovenijo v luči odločitve arbitražnega sodišča.

Božinović mu je podrobno predstavil genezo odprtega vprašanja meje ter hrvaško stališče. Ob tem je poudaril, da ni mogoče enostransko izvajati arbitražne odločitve, kot to poskuša Slovenija, ter da si Hrvaška prizadeva za dvostransko reševanje spora.

ZDA pričakujejo reševanje spora na konstruktiven način

Davor Božinović je visokemu ameriškemu diplomatu predstavil hrvaški pogled na reševanje spora s Slovenijo. | Foto: Getty Images Davor Božinović je visokemu ameriškemu diplomatu predstavil hrvaški pogled na reševanje spora s Slovenijo. Foto: Getty Images

Hrvaški notranji minister je tudi dejal, da je Hrvaška slovenski strani predstavila konkreten predlog v obliki protokola, ki predvideva korake za rešitev spora in potrjuje konstruktiven pristop Hrvaške na tem področju.

Mitchell je ob tem izrazil pričakovanje, da bosta državi, ki sta zaveznici v EU in zvezi Nato, odprto vprašanje uredili na konstruktiven način. Izrazil je pripravljenost, da ZDA sodelujejo pri dogovarjanju, če bi obe strani ocenili, da je to potrebno. Mitchell je tudi napovedal, da bo spomladi obiskal regijo.

Z Božinovićem sta se pogovarjala tudi o gradnji hrvaškega terminala za utekočinjeni plin (LNG) na otoku Krk, ki je po Mitchellovih besedah strateški projekt tudi za ZDA. Ameriški diplomat je še dejal, da so močni strateški odnosi s Hrvaško prednostna naloga ameriške administracije ter da je Hrvaška ključna za varnost na jugovzhodu Evrope.

Medtem je slovenski predsednik Borut Pahor, ki je v sredo zvečer v Zagrebu spremljal tekmo slovenskih rokometašev proti Črni gori, po tekmi za hrvaško televizijo HTV izjavil, da verjame v potrpežljivost in mirno rešitev spora o meji med Slovenijo in Hrvaško. "Verjamem v dialog, za katerega je potrebna potrpežljivost. Menim, da na koncu sosednja naroda, ki nikoli nista bila v vojni, kar je redkost v Evropi, ne bosta stopila v noben spopad, temveč bosta našla pot za mirno rešitev spora," je dejal Pahor.