Aleš Žužek

Petek,
26. 2. 2016,
16.01

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

republikanci demokrati

Petek, 26. 2. 2016, 16.01

8 let, 7 mesecev

Zakaj je za Američane supertorek tako super

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Prvi torek v marcu je največ strankarskih volitev za republikanskega in demokratskega predsedniškega kandidata. Zato se je za ta dan oprijelo ime supertorek. Letos je supertorek padel na 1. marec.

Na republikanski strani še vedno vodi populist Donald Trump, ki ima samo še dva resna tekmeca, zmernega Marca Rubia, ki je po odhodu Jeba Busha iz volilne tekme postal tudi prvi up republikanske strankarske elite, ter krščansko-konservativnega Teda Cruza.

Trump do zdaj dobil levji delež delegatov Trump je od do zdaj razdeljenih 133 delegatov zbral največ, in sicer 82 delegatov. Daleč zadaj sta Cruz (17 delegatov) in Rubio (16 delegatov). Spomnimo: od skupno dosegljivih 2.472 delegatov bo moral zmagoviti republikanski kandidat na koncu zbrati najmanj 1.237 delegatov.

Na demokratski strani se Hillary Clinton še vedno besno otepa socialista Bernieja Sandersa. Še pred meseci se je zdelo, da se bo nekdanja prva dama ZDA nazaj v Belo hišo zgolj sprehodila, zdaj pa mora v boj s Sandersom vložiti vsak atom moči.

Clintonova ima precej več delegatov, toda boj je bil težak Clintonova je do zdaj zbrala 544 delegatov, Sanders pa 85. Skupno je na demokratski strani na strankarskih volitvah dosegljivih 4.189 delegatov, kar pomeni, da mora zmagoviti kandidat oziroma kandidatka zbrati najmanj 2.383 delegatov.

Kje bodo volili republikanci Največ delegatov na en dan se na ameriških strankarskih volitvah razdeli prav na supertorek (ang. Super Tuesday). Republikanski volivci bodo kandidate volili kar v 14 ameriških zveznih državah:

- Alabama, - Aljaska, - Arkansas, - Kolorado, - Georgia, - Massachusetts, - Minnesota, - Severna Dakota, - Oklahoma, - Tennessee, - Teksas, - Vermont, - Virginia, - Wyoming.

Skupno se bo na supetorek izvolilo kar 689 delegatov (največ v Teksasu) oziroma skoraj 28 odstotkov vseh republikanskih delegatov. Zmagovalec supertorka še ne bo zmagovalec republikanskih strankarskih volitev, toda ta dan lahko že odločilno nagne tehtnico v korist enega od kandidatov.

Trumpu se nasmiha največ zmag Po javnomnenjskih anketah bo v kar 11 zveznih državah zmagal Trump, Cruz bo uspešen v dveh, in sicer v domačem Teksasu (ta prinaša največ delegatov, kar 155) in Arkansasu, Ben Carson pa v Koloradu.

Kje bodo volili demokrati Demokratski volivci bodo na supertorek izvolili 1.016 delegatov oziroma nekaj več kot 24 odstotkov vseh delegatov. Volitve bodo v naslednjih zveznih državah oziroma ozemljih:

- Alabama, - Ameriška Samoa, - Arkansas, - Kolorado, - Georgia, - Massachusetts, - Minnesota, - Oklahoma, - Teksas, - Tennessee, - Vermont, - Virginia.

Po javnomnenjskih anketah se bo bolje odrezala Hillary, saj se ji zmaga nasmiha kar v devetih zveznih državah in Ameriški Samoi, medtem ko naj bi Sanders zmagal v domačem Vermontu in Massachusettsu.

Nacionalne konvencije in volitve predsednika ZDA Republikanske strankarske volitve se bodo končale 7. junija, demokratske pa 14. junija. Republikanska konvencija bo v Clevelandu, in sicer od 18. do 21. julija, demokratska pa v Filadelfiji, in sicer od 25. do 28. julija.

Volitve predsednika ZDA bodo 8. novembra letos.