Petek, 4. 9. 2015, 15.01
7 let, 1 mesec
Zakaj bogate arabske države nočejo pomagati beguncem
Evropa se zadnje čase sooča z begunsko-migrantskim valom, ki je nekatere države, na primer sosednjo Madžarsko, pahnil že skoraj na rob izrednih razmer ter omajal zaupanje med članicami EU, ki se prepirajo o begunskih kvotah, grško-italijanskem nespoštovanju dublinske uredbe ter premajhnem nadzoru nad schengenskimi mejami …
Toda na drugi strani se zelo redko pokaže s prstom na z nafto bogate arabske države ob Perzijskem zalivu, ki brezbrižno in molče opazujejo sirsko begunsko krizo (na begu iz države je okoli štiri milijone Sircev) ter sploh ne sodelujejo v projektu sprejemanja sirskih beguncev, piše ameriški časnik The Washington Post.
Za razliko od Libanona, Jordanije in Turčije, kjer je na milijone sirskih beguncev. Še več, arabske zalivske države sploh še niso podpisale konvencije Združenih narodov o beguncih iz leta 1951.
V zalivskih državah sicer zbirajo denarno pomoč za sirske begunce. S kolektivnimi donacijami so zdaj zbrali manj kot milijardo evrov, kar pa je na primer štirikrat manj, kot so do zdaj dale sirskim beguncem ZDA. Zalivska denarna pomoč sirskim beguncem je tudi drobiž v primerjavi z denarjem, ki ga na primer Savdska Arabija namenja za svojo vojno posredovanje v sosednjem Jemnu.
Poleg tega ima na primer Savdska Arabija logistična znanja, kako obvladati velike množice tujcev, kar dokazuje s sprejemanjem milijonov romarjev v času hadža v Meko. Edini razlog, da arabske države ne naredijo nič za sprejem sirskih beguncev, je popolno pomanjkanje politične volje.
The way that Saudi Arabia and other Gulf states aid Syrian refugees: pic.twitter.com/2i9gcGiRxe
— Kenneth Roth (@KenRoth) September 2, 2015