Sobota, 24. 5. 2014, 12.11
8 let, 7 mesecev
Za pol manj denarja lahko na Kitajskem uživaš enak standard kot v Sloveniji
Kitajska sicer ni bila na vrhu njegovih želja, a ker je bila ravno priložnost, jo je Tomaž Mori zagrabil z obema rokama. Priložnost se mu je ponudila lani novembra, ko so mu v podjetju Cablex-M iz Mežice za štiri leta ponudili mesto komercialno-tehničnega vodje v podružnici v Xuzhou v kitajski provinci Jiangsu.
Ob ponujeni priložnosti je imel le eno skrb, kako se bo odzvala partnerica. "Ne predstavljam si življenja brez nje, obenem se še kako zavedam, da bi najina zveza v tako dolgem časovnem obdobju težko preživela," pripoveduje Tomaž, ki pa se je nazadnje lahko oddahnil. Njegovo dekle oziroma zdaj že žena se je namreč kljub redni zaposlitvi v Sloveniji odločila, da se mu poleti pridruži.
Še večje preglavice mu povzroča jezik, saj le redki domačini zunaj Pekinga in Šanghaja govorijo angleško. "V treh mesecih mi je uspelo v Xuzhouju najti le enega taksista, ki je vsaj za silo govoril nekaj malega angleščine," pravi Tomaž, ki ugotavlja, da brez jezikovnega znanja ne bo šlo. Zadal si je cilj, da bo pred vrnitvijo v Slovenijo tekoče govoril kitajsko.
Zaradi množične gradnje je stanovanj na pretek, kljub temu pa ta niso najbolj poceni, pravi Tomaž. Je pa zato predvsem za slovenske razmere približno dvakrat cenejša hrana in druge dobrine. A le domači proizvodi, kar je uvoženo, je dražje. Sicer se na Kitajskem brez večjih odrekanj da povsem normalno živeti, za približno enak življenjski slog kot v Sloveniji pa se da preživeti s pol manj sredstvi.
Na drugi strani so delavci v proizvodnji spretnejši in hitrejši od Slovencev, dobri so v posnemanju, medtem ko jim manjka inovativnosti. Največja težava je sicer njihova nelojalnost, saj se večkrat zgodi, da se delavec brez opozorila sploh ne prikaže na delovnem mestu. Pač zato, ker je dobil drugo službo ali se preselil, razlaga Tomaž.
"Drugače pa Slovenije ne pogrešam preveč, sploh pa ne naše katastrofalne situacije s politiko. Ob vseh nesmislih in nesposobnostih naših vrlih politikov nimam niti nobene želje, da bi dnevno bral novice, kaj se dogaja v Sloveniji. Tu pa tam malce preletim, drugače pa se poskušam čim bolj izolirati od tega," o svoji domovini pravi Tomaž.