Torek,
16. 4. 2013,
7.22

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Venezuela

Torek, 16. 4. 2013, 7.22

8 let, 7 mesecev

Venezuelski predsednik Maduro prepovedal shod opozicije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Novoizvoljeni venezuelski predsednik Nicolas Maduro je prepovedal shod opozicije, saj je ta po njegovem mnenju odgovorna za nasilne proteste, ki so izbruhnili po objavi rezultatov volitev.

Generalno tožilstvo v Venezueli je obtožilo opozicijo pod vodstvom poraženega predsedniškega kandidata Henriquea Caprilesa, da je odgovorna za smrt najmanj sedmih ljudi v nasilnih protestih, ki so izbruhnili po objavi rezultatov nedeljskih volitev.

Venezuelska generalna tožilka Luisa Ortega Diaz je povedala, da so zaradi nasilništva in spodbujanja sovraštva ter pozivanja k nespoštovanju oblasti in zakonov aretirali 135 ljudi. V taboru zmagovalca volitev, socialista Nicolasa Madura govorijo o petih smrtnih žrtvah "nasilja fašističnih hord". "Imperialistična desnica vodi v vojno proti državi," je na Twitterju zapisal Maduro in Caprilesov tabor obtožil, da spodbuja nasilne proteste.

Capriles zavrača očitke Poleg tega je Maduro, ki je sicer po smrti Huga Chaveza tudi začasni predsednik Venezuele, prepovedal nove proteste opozicije v Caracasu. A v Caprilesovem taboru očitke zavračajo in odgovornost za nasilje po volitvah pripisujejo vladni strani. S protesti pa želijo doseči novo štetje glasov. Capriles naj bi namreč za Madurom zaostal le za okoli 262 tisoč glasov, navedli pa so tudi okoli tri tisoč primerov kršitev, ki bi jih morali preveriti.

Na tisoče Caprilesovih privržencev se je na ulice podalo minulo noč, potem ko je volilna komisija v Venezueli potrdila zmago Madure. Zbrali so se na sicer mirnih protestih pred sedežem volilne komisije, nato pa je prišlo tudi do izgredov. Volilna komisija je sicer Maduru, izbrancu pokojnega Chaveza, prisodila 50,8 odstotka glasov, Caprilesu pa 49 odstotkov. Maduro naj bi prisegel že v petek.

Capriles proti razglasitvi Madurove zmage; poziva k protestom Venezuelski opozicijski voditelj Henrique Cariles je potem, ko je volilna komisija potrdila izid venezuelskih volitev, svoje privržence pozval k protestom. Capriles je ponovil svoj poziv k ponovnemu štetju glasov in menil, da bi bil Maduro, če bi ga razglasili za naslednika Huga Chaveza, "nelegitimni predsednik". "Krizo je mogoče rešiti le s štetjem vsakega glasu posebej. Tako mora delovati demokracija," je poudaril Capriles.

"Prepričani smo, da smo zmagali na volitvah," je še vztrajal opozicijski voditelj. Svoje privržence pa je pozval k protestom in jim dejal, naj na tradicionalni način - z udarjanjem s kuhinjskimi ponvami - izrazijo svoje nasprotovanje nadaljevanju procesa razglasitve zmagovalca.

Vlada je na drugi strani svoje podpornike pozvala, naj se zberejo na glavnem trgu v Caracasu in proslavijo zmago Madure.

OAS za ponovno štetje glasov v Venezueli Generalni sekretar Organizacije ameriških držav (OAS) Jose Miguel Insulza je podprl pozive k ponovnemu štetju glasov. "Kar se tiče potrebe po izvedbi nadzora in ponovnega štetja glasov, je generalni sekretar Insulza izrazil podporo tej iniciativi," so v izjavi zapisali v OAS. Ob tem je Insulza Venezueli na razpolago ponudil ekipo izvedencev za volitve, ki "uživa visok ugled in ima na tem področju bogate izkušnje".

Da bi bila revizija izidov venezuelskih volitev "pomemben, preudaren in nujen korak", je ocenil tudi tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney. "Venezuelcem čestitamo za mirno in urejeno sodelovanje v volilnem postopku," je dejal Carney. A glede na "tesen izid" bi revizija pripomogla k temu, da bi rezultatu verjeli vsi Venezuelci, je menil. "Po našem mnenju hitro sprejemanje odločitev v takšnih okoliščinah ne bi bilo v skladu s pričakovanji Venezuelcev," je še poudaril.

Podobno mnenje je izrazil tudi tiskovni predstavnik State Departmenta Patrick Ventrell. "Opazil sem, da opozicija poziva k preiskavi obtožb o nepravilnostih. Spodbujamo izvedbo takšne preiskave," je dejal.

Združenje južnoameriških držav za spoštovanje izida Združenje južnoameriških držav (Unasur), v kateri ZDA niso članica, pa je na drugi strani poudarila, da je treba rezultate volitev spoštovati. Zveza je ob tem prav tako pohvalila "državljanski in demokratični duh" Venezuelcev ter ocenila, da je venezuelski nacionalni volilni svet edini pristojni v teh zadevi ter da bi morali pritožbe reševati v skladu z veljavno zakonodajo.