Petek,
28. 6. 2013,
10.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

aretacija

Petek, 28. 6. 2013, 10.58

8 let, 7 mesecev

Vatikanski uradnik aretiran zaradi suma pranja denarja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Nunzio Scarano, škof Salerna na jugu Italije, ki dela v vatikanski finančni administraciji, je bil v povezavi s preiskavo o škandalu v Vatikanski banki aretiran zaradi suma korupcije in prevare.

Scarana so preiskovali zaradi suma sumljivih transakcij v Vatikanski banki, ki so vključevale večkratno uporabo več čekov, ki jih je prikazal kot cerkvene donacije. Italijanska policija je hkrati aretirala tudi agenta tajne službe in finančnega posrednika.

Italijanski mediji poročajo, da naj bi Scarano obveščevalcu plačal 400.000 evrov, da bi ta z zasebnim letalom iz Švice v Italijo prepeljal 20 milijonov evrov gotovine. Denar naj bi pripadal Scaranovemu prijatelju, ki mu je duhovnik iz Salerna po besedah njegovega odvetnika "le pomagal", sam pa naj ne bi imel osebnih koristi.

La Repubblica navaja, da naj bi proti Scaranu potekala tudi preiskava tožilstva v Salernu v povezavi s pranjem denarja. "Klicali so ga monsignor 500 ... saj je s sabo nosil bankovce za 500 evrov," ki jih je domnevno uporabljal za pranje denarja za svoje prijatelje na jugu Italije.

Scarano je bil sicer "pred kakšnim mesecem" suspendiran s položaja člana uprave vatikanskega premoženja (APSA), potem ko so njegovi nadrejeni izvedeli za preiskave njegovih aktivnosti, je dejal tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi.

Aretacija se je zgodila le nekaj dni zatem, ko je papež Frančišek ukazal neprecendenčno notranjo preiskavo o delovanju banke, ene najbolj skrivnostnih na svetu, ki so jo v zadnjem času pretresli številni škandali.

Vatikanska banka, uradno znana kot Inštitut za verska dela, s 114 zaposlenimi je vredna 5,4 milijarde evrov. Papež je komisiji, ki jo je ustanovil, da pride do dna škandalom banke, dal povsem proste roke, kar je velik odklon od običajne skrivnostne prakse.

Banka do zdaj ni želela sodelovati z italijanskimi oblastmi, ki so preiskovale finančni kriminal, zaradi suverenosti vatikanske države, papež Frančišek pa je pokazal, da želi razjasniti, kaj se je dogajalo v banki, kjer obtožb o korupciji in pranju denarja ne manjka.