Ponedeljek, 23. 9. 2013, 15.21
8 let, 7 mesecev
Skupina, ki uporablja otroke kot topovsko hrano
Al Šebab je od leta 2007 naprej nadziral večji del Somalije. Zaradi številnih terorističnih napadov in ugrabitev turistov na severu Kenije so v Somalijo leta 2011 vkorakale kenijske vojaške sile in skupaj z mirovnimi silami Afriške unije in etiopsko vojsko prevzele nadzor nad večjim delom države. To islamsko milico so pregnali iz vseh večjih mest, ki jih je nekoč nadzirala v osrednji in južni Somaliji, vendar je še vedno dejavna na podeželju. Napad v Nairobiju ni prvi, ki ga je izvedla zunaj Somalije. Julija 2010 je prevzela odgovornost za napad v ugandski prestolnici Kampala. Njena tarča so bili ljudje, ki so gledali finale svetovnega nogometnega prvenstva. Umrlo je več kot 70 ljudi, več kot 60 je bilo ranjenih.
Iz Mogadiša so jo pregnali avgusta 2011, septembra lani pa se je morala umakniti iz svoje zadnje utrdbe, mesta Kismaayo na jugu države, od koder so jo pregnale mirovne sile AU pod vodstvom Kenije. Pristaniško mesto, okoli 500 kilometrov oddaljeno od prestolnice Mogadiš, je imelo za milico velik strateški pomen, saj se je delno financirala iz carin in davkov, ki so jih pobirali v pristanišču. Poleg tega je bilo pristanišče tudi prizorišče trgovine z orožjem.
Milica, ki naj bi imela po različnih ocenah med sedem in 14 tisoč borcev, zagovarja vahabitsko različico islama. Ker je večina Somalcev sufistov, al Šebab pa je uničil številne sufistična svetišča, je to še bolj načelo njegovo priljubljenost. Nevladna organizacija Human Rights Watch je milico obtožila, da sili otroke, tudi mlajše od deset let, v boj v njenih vrstah. "Po več tednih trdega usposabljanja otroke pošljejo na bojišča, kjer so nekateri topovska hrana, da tako zavarujejo starejše vojake," je v poročilu zapisal HRW. Islamisti naj bi za pomoč na bojišču in za žene svojih članov ugrabljali tudi deklice. Skupina je pokazala tudi nekaj smisla za humor, ko je ponudila deset kamel vsakemu, ki bi jim pomagal najti predsednika ZDA Baracka Obamo.