Četrtek,
31. 7. 2014,
12.13

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Vladimir Putin Angela Merkel Ukrajina

Četrtek, 31. 7. 2014, 12.13

8 let, 7 mesecev

Skrivni dogovori Putina in Merklove

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Britanski The Independent poroča o skrivnih dogovarjanjih Rusije in Nemčije za rešitev ukrajinske krize.

Medtem ko se debatira o novih sankcijah proti Rusiji in preiskovalci poskušajo kar se da neovirano raziskati nesrečo potniškega letala nad Ukrajino, se v ozadju očitno dogaja tiha diplomacija.

Britanski časopis The Independent je objavil novico, da naj bi se nemška kanclerka Angela Merkel in ruski predsednik Vladimir Putin skrivoma dogovarjala o rešitvi ukrajinske krize. Seveda ne gre za altruistična in pacifistična pogajanja, temveč za poslovni dogovor.

Z dogovorom naj bi tako rešila vprašanje priključitve Krima in dobavo ruskega plina. Obenem pa bi še uredila ukrajinske meje in finančno pomoč državi.

Krim za plin Dogovor naj bi bil tak, da bi Evropa priznala rusko priključitev Krima, v zameno pa bi Rusija Ukrajini ponudila novo plinsko pogodbo, ki bi hkrati rešila tudi evropske plinske težave. Prav priznanje priključitve Krima bi bilo lahko za nekatere druge države, predvsem za Veliko Britanijo in ZDA, kar velik zalogaj.

Po navedbah časopisa so viri blizu pogajalcem navedli, da bi v prvem planu dogovora Rusija prenehala s finančni in vojaško pomočjo proruskim upornikom v Ukrajini. Šele nato bi se lahko uresničil drug del dogovora o finančni pomoči ukrajinskem gospodarstvu.

Glavni pogajalec je oligarh Ukrajini bi tako ponudili novo pogodbo z Gazpromom, kar bi državi zagotovili plinske rezerve za zimo.

Glavni pogajalec pri pogodbi z Gazpromom naj bi bil tudi tokrat ukrajinski oligarh Dimitri Firtash, ki se je pogajal že ob podpisu pogodbe v letih 2006 in 2009.

Firtash sicer zdaj živi na Dunaju, čaka pa na odločitev, ali ga bodo izročili ZDA. Zaradi visokih poznanstev pa tudi zaradi podpore ukrajinskemu predsedniku Porošenku so ga uporabili kot posrednika pri pogajanjih.

V zameno za novo plinsko pogodbo pa naj ukrajinski predsednik ne bi paktiral za članstvo v Natu, Rusija pa bi podprla sporazum med Ukrajino in EU. V zameno bi Rusija poslala milijardno dolarsko pomoč kot kompenzacijo za zaseženo črnomorsko floto in blokado pristanišča v Sevastopolu, kar naj bi prikazali kot neke vrsto plačilo najemnine.

Nočejo hladne vojne Skrivna pogajanja naj bi sicer zaradi nesreče MH17 zastala, a naj bi bil predlog še vedno na mizi ter naj bi se nadaljevala, ko bodo raziskane okoliščine nesreče.

Dogovor bi bil seveda koristen tudi za EU, še posebno za Nemčijo. Nemško gospodarstvo je zaradi sankcij proti Rusiji že doživelo upad, zato si želi, da bi čim prej rešili ukrajinsko krizo. Rusija je za Nemčijo največji trgovinski partner. Denimo Rusija je trenutno največje tržišče evropske – predvsem nemške - avtomobilske industrije.

"To je dogovor Angele Merkel," je dejal neimenovani vir blizu pogajalcem: "Ona se dogovarja s Putinom, saj si nihče ne želi, da bi Rusijo poslali na hladno. Nihče noče še ene hladne vojne."