Nedelja,
29. 3. 2015,
10.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Singapur John F. Kennedy

Nedelja, 29. 3. 2015, 10.12

8 let, 7 mesecev

Singapur zavrnil podkupnino Cie

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Lee Kuan Yew, ustanovitelj Singapurja, je osramotil Američane, ko je razkril vohunsko zaroto.

Singapur žaluje za svojim ustanoviteljem Lee Kuan Yewjem, ki ni le oče te male, a uspešne države, temveč se je izkazalo, da je bil tudi izjemno močna osebnost. Zoperstavil se je celo tako vplivnim državam, kot so ZDA.

Ob njegovi smrti so namreč v javnost ponovno prišla poročila o dogajanju leta 1961. Tedaj so Lee Kuan Yewu, premierju mlade, komaj ustanovljene države, Američani ponudili podkupnino 3,3, milijona dolarjev, kar bi zdaj znašalo okoli 25 milijonov dolarjev, da bi kupili njegov molk. Lee Kuan Yew je namreč odkril, da je Cia na tleh Singapurja izvedla neuspešno vohunsko operacijo, ki so jo nato hoteli prekriti.

Toda Američani niso vedeli, s kom se pogajajo. Kot je leta 1965 objavil New York Times, Lee Kuan Yew ni le odločno zavrnil podkupnine, temveč je nekaj let pozneje ta dogodek tudi uporabil proti Američanom. Ko so nekaj let kasneje ti hoteli prevzeti britansko vojaško oporišče v Singapurju, je Lee Kuan Yew to zavrnil in javno povedal vso zgodbo o vohunjenju Cie in podkupnini. Tedaj je namesto podkupnine zase od Američanov zahteval 33 milijonov dolarjev gospodarske pomoči za svojo mlado, razvijajočo se državo.

"Groteskni James Bond" Ko so Američani zanikali spodletelo vohunsko zgodbo in podkupnino, je jezno zagrozil, da bo objavil vse dokumente o tem, čeprav so bili označeni kot državna skrivnost. "Če bodo Američani še zanikali dogodek, bomo objavili prav vse dokumente, ki bodo kot zgodba Jamesa Bonda v Goldfingerju, ne tako dobra, a zato toliko bolj groteskna," je dejal. "Američani bi morali vedeti, s kom se pogovarjajo v Singapurju, da se ne bi še bolj smešili. Naše vlade ne moreš kupiti ali prodati."

Lee Kuan Yew je bil tako odločen, da je menda novinarje dejansko odpeljal v svojo pisarno in jim pokazal mapo z dokumenti.

Čeprav se je dogodek s podkupnino zgodil še v času vladanja ameriškega predsednika Dwighta Eisenhoverja, je John F. Kennedy priznal napako Cie, se singapurskemu državniku opravičil in dejal, da bodo odgovorni obveščevalci disciplinsko kaznovani. Mladi državi pa je tudi ponudil gospodarsko pomoč.

Avtoriteta Lee Kuan Yewa Tudi zaradi takih dogodkov, povezanih z Lee Kuan Yewjem, je Singapur postal uspešna, bogata država. Tako se zdaj mnogi sprašujejo, ali bo tudi po njegovi smrti država ostala na istih temeljih, kot jih je začrtal ustanovitelj. Res je sicer, da Lee Kuan Yew že nekaj let ni bil več politično dejaven, a njegova avtoriteta je zagotavljala, da se politični sistem v Singapurju ni spremenil. In to kljub temu, da mlada generacija zahteva večje politično sodelovanje in ne pristaja več na trd model vladanja, ki je državi sicer prinesel blagostanje, a manj politične svobode.

Singapur je svojo uspešnost utemeljil na izjemnosti, tudi v tem, da v regiji, ki sicer slovi po korupciji, v tej državi korupcije tako rekoč ni. Zato je že leta na vrhu seznama najmanj skorumpiranih in najbolj varnih držav na svetu.

To pa temelji na eni izmed predpostavk ustanovitelja države, da vlada najbolje ve, kaj je dobro za državo. "Mi se odločimo, kaj je prav, ne glede na to, kaj menijo ljudje," je leta 1986 o svoji vladi dejal Lee. Tak model vladanja pa državljanom v zameno za poslušnost ponuja blagostanje. Tako v državi vlada nadzoruje medije, ključne gospodarske sektorje in tudi sindikate. Mladi zahtevajo več svobode in socialno državo Od leta 1959 je na oblasti Ljudska stranka akcije (PAP), ki pa je na zadnjih volitvah dobila le 60-odstotno podporo, kar je najnižja podpora v zgodovini. A kljub temu je opoziciji pripadlo vsega šest sedežev v parlamentu. Mlajša generacija v Singapurju si želi več družbenih sprememb, tudi več osebne svobode. Recimo vse večji je pritisk, da bi ukinili zakon, ki kriminalizira homoseksualnost.

Poleg tega bodo gotovo v prihodnosti nastale težave na področju socialne države. Lee Kuan Yew je državo zastavil kot državo, kjer vsi delajo in "država ne podpira lenobe". Tako ni niti socialnih transferov niti državnih pokojnin. Toda v državi je vse več socialne neenakosti, prav tako narašča število starejših. Zato je vlada že razmišljala o uvedbi univerzalnega zdravstvenega zavarovanja.